Menü

A szelfi diszmorfia önbizalom romboló hatása

Diszmorfia

A diszmorfiás zavar egy olyan állapot, amikor torz testkép alakul ki az érintett személy fejében, vagyis teljesen máshogy látja magát, mint amilyen a valóságban. Az olyan fotószerkesztő filterek, mint a Facetune, a Snapchat és az Instagram azt a képzetet keltik az emberekben, hogy elérhetik a fizikai “tökéletesség” állapotát. Egyre többen vannak, akik plasztikai műtétnek vetnék alá magukat, csak, hogy úgy nézzenek ki, mint a különböző szelfi-szerkesztő applikációkkal készített torz önarcképeik. Ennek oka többek között a digitális világban eltöltött túl sok idő, és persze a rengeteg eszköz és applikáció amikkel az alapvonásainkat megtartva a lehető legelőnyösebb arcunkat mutathatjuk meg a közösségi média felületeken.

Sajnos ezeket az alkalmazásokat nagyon sokan használják, ezért nem csoda, ha bizonyos esetekben súlyosan torzul az énkép. Ezek az emberek extrém módon elégedetlenek magukkal, a sok filter és átdolgozás pedig csak még inkább felerősíti az önbizalomhiányt. Ez egy ördögi kör és nagyon komoly pszichés problémákat okozhat. Arról nem is beszélve, hogy mennyire megváltozik az érintett személy valósághoz való viszonyulása. A szűrők gyönyörű tökéletes bőrt, hibátlan arcszínt és üde kinézetet adnak. Olyat, amilyennel valójában még senki sem találkozott. Bárki elérheti, hogy nagyobb legyen a szeme, hosszabb a szempillája és még sorolhatnám.

Veszélyei:

torzítja az énképünket

pszichésen is megbetegíthet

befolyásolja az emberi kapcsolatainkat

függőséget okozhat

jobban fókuszálunk a hibákra

Megoldás

A legelső lépés az lehet, hogy a jövőben nem a virtuális világtól várjátok a visszajelzéseket. Nem vagyunk egyformák, se tökéletesek, sőt ezek apró különbségek tesznek minket egyedivé. Fontos, hogy felismerjétek mi a reális, és mi az irreális. A szelfi teljesen más képet mutat az arcunkról, mint egy normál, másik ember által elkészített felvétel, ami mivel közelebbről készül, hangsúlyosabbá teszi például az orrot. Szokjatok le tehát a rendszeres szelfizésről!

Mozogjatok, éljetek egészségesen, alakítsatok ki minőségi szociális életet és töltsetek rengeteg időt szeretteitekkel. Ha harmóniában vagytok magatokkal, nem lesz szükségetek az online világ megerősítésére. Figyeljetek oda a serdülő gyermekeitekre! Ők a leginkább érintett korosztály e probléma kapcsán, megfelelő kommunikációval, odafigyeléssel sokat tehettek azért, hogy egészséges legyen az önbecsülésük.

Töltsetek kevesebb időt a tükör előtt! Foglalkozzatok az élet valós és fontos dolgaival. Fejlesszétek magatokat, belülről és kívülről is egyaránt!

Szerző: Udvari Fanni

Konyhai hulladékok, amiket felhasználhatsz

Azok, akik főznek, tudják, hogy mennyi hulladék keletkezik e tevékenység közben. Nem kell mindennek a kukában landolnia, sok mindent felhasználhatunk.

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.