A szelfi diszmorfia önbizalom romboló hatása
- Dátum: 2019.02.20., 11:05
- Udvari Fanni
Diszmorfia
A diszmorfiás zavar egy olyan állapot, amikor torz testkép alakul ki az érintett személy fejében, vagyis teljesen máshogy látja magát, mint amilyen a valóságban. Az olyan fotószerkesztő filterek, mint a Facetune, a Snapchat és az Instagram azt a képzetet keltik az emberekben, hogy elérhetik a fizikai “tökéletesség” állapotát. Egyre többen vannak, akik plasztikai műtétnek vetnék alá magukat, csak, hogy úgy nézzenek ki, mint a különböző szelfi-szerkesztő applikációkkal készített torz önarcképeik. Ennek oka többek között a digitális világban eltöltött túl sok idő, és persze a rengeteg eszköz és applikáció amikkel az alapvonásainkat megtartva a lehető legelőnyösebb arcunkat mutathatjuk meg a közösségi média felületeken.
Sajnos ezeket az alkalmazásokat nagyon sokan használják, ezért nem csoda, ha bizonyos esetekben súlyosan torzul az énkép. Ezek az emberek extrém módon elégedetlenek magukkal, a sok filter és átdolgozás pedig csak még inkább felerősíti az önbizalomhiányt. Ez egy ördögi kör és nagyon komoly pszichés problémákat okozhat. Arról nem is beszélve, hogy mennyire megváltozik az érintett személy valósághoz való viszonyulása. A szűrők gyönyörű tökéletes bőrt, hibátlan arcszínt és üde kinézetet adnak. Olyat, amilyennel valójában még senki sem találkozott. Bárki elérheti, hogy nagyobb legyen a szeme, hosszabb a szempillája és még sorolhatnám.
Veszélyei:
torzítja az énképünket
pszichésen is megbetegíthet
befolyásolja az emberi kapcsolatainkat
függőséget okozhat
jobban fókuszálunk a hibákra
Megoldás
A legelső lépés az lehet, hogy a jövőben nem a virtuális világtól várjátok a visszajelzéseket. Nem vagyunk egyformák, se tökéletesek, sőt ezek apró különbségek tesznek minket egyedivé. Fontos, hogy felismerjétek mi a reális, és mi az irreális. A szelfi teljesen más képet mutat az arcunkról, mint egy normál, másik ember által elkészített felvétel, ami mivel közelebbről készül, hangsúlyosabbá teszi például az orrot. Szokjatok le tehát a rendszeres szelfizésről!
Mozogjatok, éljetek egészségesen, alakítsatok ki minőségi szociális életet és töltsetek rengeteg időt szeretteitekkel. Ha harmóniában vagytok magatokkal, nem lesz szükségetek az online világ megerősítésére. Figyeljetek oda a serdülő gyermekeitekre! Ők a leginkább érintett korosztály e probléma kapcsán, megfelelő kommunikációval, odafigyeléssel sokat tehettek azért, hogy egészséges legyen az önbecsülésük.
Töltsetek kevesebb időt a tükör előtt! Foglalkozzatok az élet valós és fontos dolgaival. Fejlesszétek magatokat, belülről és kívülről is egyaránt!
Szerző: Udvari Fanni
A túlzott perfekcionizmus hátrányai
Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!
Autózás télen
Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.
A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei
A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.