Közel-keleti csicseriborsókrém: hummusz
- Dátum: 2020.03.07., 08:37
- Sipos Zsófia
- citrom, csicseriborsó, egészséges, fokhagyma, fűszerek, hummusz, Közel-Kelet, krém, szendvics, szezámmag, tahini
A hummusz évek óta sláger-élelmiszernek számít. Egészséges, jól néz ki és sokféleképpen felhasználható.
A Közel-Keletről származó ételt már évszázadok óta fogyasztják. Alapja a csicseriborsó (a hummusz tulajdonképpen csicseriborsókrém) és a tahini, ami szezámmagból készült paszta. A tökéletes keverék pedig még olívaolaj, citromlé és fokhagyma hozzáadásával készül el. A Közel-Keleti országokban hidegen és melegen is fogyasztják, szinte mindenféle étel mellé. Szendvicsekhez, csirke, hal és zöldségalapú ételekhez is használják, de a például a falafel mellett is előfordulhat kísérőként. Leggyakoribb felhasználása a hétköznapi étkezés során pitávál vagy kenyérrel jellemző.
Hozzávalók:
50 dkg csicseriborsó
2 gerezd fokhagyma
2 db citrom leve
2 evőkanál olívaolaj
3 evőkanál tahini
só
bors
ízlés szerint más (erősebb) fűszerek
A csicseriborsót, hogyha csomagolva vásároljuk és nem konzervben, akkor egy éjszakára ázni kell hagyni egy tál vízben. Főtt csicseriborsót konzervben lehet venni, ez sokkal egyszerűbb és gyorsabb megoldás. A konzervet egy lábasban felforraljuk, ezalatt megtisztítjuk és felszeleteljük a hagymát, és a 2 darab citrom levét kifacsarjuk. A forrásban lévő csicseriborsót lehúzzuk a tűzről és leszűrjük.
Robotgéppel krémesre keverjük a csicseriborsót és a fokhagymát, amihez hozzáadjuk a citromlevet, az olívaolajat és a tahinit. Ezután pedig sóval, borssal, vagy ízlés szerint még más fűszerekkel ízesítjük. Ha elkészült a kissé folyós krémet a hűtőbe tesszük és pár óráig állni hagyjuk.
A hummuszt fogyaszthatjuk egyszerűen pirítós kenyérre és zöldségekkel, de mártogatósként is tökéletesen megállja a helyét, pitával vagy bármilyen sós finomsággal. Leginkább előételnek vagy nasinak készítik el, de egy gyors reggeli vagy vacsora alkalmával nagyon finom szendvics hozzávaló. Saláta mellé is ki lehet próbálni, bár nem feltétlenül öntet formájában, ahhoz nem elég folyós az állaga.
A hummusz sok fontos vitamint tartalmaz, mivel alapanyagai is rendkívül egészségesek. Kalcium, magnézium, cink, vas és E- és B-vitaminok bevitelét is segíthetjük a fogyasztásával. Két fontos hozzávalója a csicseriborsó és szezámmag is segít a cukorbetegség megelőzésében, valamint pozitív hatással van a koleszterinszintre is.
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Az acerola jótékony hatásai
Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.