Közel-keleti csicseriborsókrém: hummusz
- Dátum: 2020.03.07., 08:37
- Sipos Zsófia
- citrom, csicseriborsó, egészséges, fokhagyma, fűszerek, hummusz, Közel-Kelet, krém, szendvics, szezámmag, tahini
A hummusz évek óta sláger-élelmiszernek számít. Egészséges, jól néz ki és sokféleképpen felhasználható.
A Közel-Keletről származó ételt már évszázadok óta fogyasztják. Alapja a csicseriborsó (a hummusz tulajdonképpen csicseriborsókrém) és a tahini, ami szezámmagból készült paszta. A tökéletes keverék pedig még olívaolaj, citromlé és fokhagyma hozzáadásával készül el. A Közel-Keleti országokban hidegen és melegen is fogyasztják, szinte mindenféle étel mellé. Szendvicsekhez, csirke, hal és zöldségalapú ételekhez is használják, de a például a falafel mellett is előfordulhat kísérőként. Leggyakoribb felhasználása a hétköznapi étkezés során pitávál vagy kenyérrel jellemző.
Hozzávalók:
50 dkg csicseriborsó
2 gerezd fokhagyma
2 db citrom leve
2 evőkanál olívaolaj
3 evőkanál tahini
só
bors
ízlés szerint más (erősebb) fűszerek
A csicseriborsót, hogyha csomagolva vásároljuk és nem konzervben, akkor egy éjszakára ázni kell hagyni egy tál vízben. Főtt csicseriborsót konzervben lehet venni, ez sokkal egyszerűbb és gyorsabb megoldás. A konzervet egy lábasban felforraljuk, ezalatt megtisztítjuk és felszeleteljük a hagymát, és a 2 darab citrom levét kifacsarjuk. A forrásban lévő csicseriborsót lehúzzuk a tűzről és leszűrjük.
Robotgéppel krémesre keverjük a csicseriborsót és a fokhagymát, amihez hozzáadjuk a citromlevet, az olívaolajat és a tahinit. Ezután pedig sóval, borssal, vagy ízlés szerint még más fűszerekkel ízesítjük. Ha elkészült a kissé folyós krémet a hűtőbe tesszük és pár óráig állni hagyjuk.
A hummuszt fogyaszthatjuk egyszerűen pirítós kenyérre és zöldségekkel, de mártogatósként is tökéletesen megállja a helyét, pitával vagy bármilyen sós finomsággal. Leginkább előételnek vagy nasinak készítik el, de egy gyors reggeli vagy vacsora alkalmával nagyon finom szendvics hozzávaló. Saláta mellé is ki lehet próbálni, bár nem feltétlenül öntet formájában, ahhoz nem elég folyós az állaga.
A hummusz sok fontos vitamint tartalmaz, mivel alapanyagai is rendkívül egészségesek. Kalcium, magnézium, cink, vas és E- és B-vitaminok bevitelét is segíthetjük a fogyasztásával. Két fontos hozzávalója a csicseriborsó és szezámmag is segít a cukorbetegség megelőzésében, valamint pozitív hatással van a koleszterinszintre is.
Tapas – a spanyolok egyik étkezési szokása

Ahány ország, annyi étkezési forma, annyiféle fűszerezés, vagy szokás. A spanyolok többek között a tapasra esküsznek, és milyen jól teszik.
Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?
Mit rejt egy energiaital? A koffein hatása a fiatal szervezetre

Egyre inkább köztudott, hogy az üdítők világa vonzza a kamaszokat. A 2024-es magyarországi korhatárosítás, amely nemrégiben lépett életbe megtiltotta az energiaitalok árusítását 18 év alattiaknak, bizonyos feltételek mellett. A döntést sokan felesleges szabályozásnak, mások bölcs lépésnek tartják. Azonban az biztos, hogy a koffeinen túl más adalékanyagok is veszélyt jelentenek. Ugyanis a serkentő löttyök tömkelege nem csak tömény erő dobozba zárva, hanem komplexebb termékek sokasága.
Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.
Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.