Kullancsveszély!
- Dátum: 2020.06.23., 16:43
- Martinka Dia
- agyvelő- és agyhártyagyulladás, antibiotikum, átvizsgál., betegség, bőr, bőrpír, csípés, csipesz, erdő, érzéstelenítés, fejbőr, fertőzött, gyerekosztály, hajlat, kisgyerek, kórház, környezet, kullancs, kullancsencephalitis, Lyme kór, megelőzés, mező, páratartalom, parazita, protokoll, túlélő, túra, védekezés, védőoltás, vérszívás, vérvétel
„A kullancsos kisgyerek anyukája” – így ismertek a kórház gyerekosztályán ma, mikor mentem a papírokért. Ádám fiam Lyme kór fertőzött kullanccsal találkozott pár hete.
Ugyan kullancsencephalitis elleni védőoltásunk van, de aki jártas a témában, tudja, hogy Lyme kór ellen nincs oltás. A beadható oltás ugyanis nem véd a kullancsok által gyakran terjesztett betegség, a Lyme-kór ellen!
Kisfiamból pár hete vettem ki egy kullancsot egyik este, a gyors eltávolítás után nem is volt gond, azonban 3 héttel a csípést követően piros bőrpír jelentkezett, s mivel a vérvétel nem hozott egyértelmű eredményt, ezért a protokoll szerint fertőzésnek kezeltük és szedtük az antibiotikumot 20 napig.
Sajnos a kullancs nehezen kivédhető, rengeteget túrázunk erdőn, mezőn, azonban ezt a példányt konkrétan a saját udvarunkban szedte össze a kisfiam. Ugyan a kullancsoktól nem tudunk elmenekülni, azonban tehetünk róla, hogy ők elkerüljenek minket. (én már el is kezdtem viszketni a témára)
Sajnos a kullancsveszély elsősorban a gyerekekre nézve nagy probléma.
Az tévhit, hogy a fákról „ugranak” ránk a kullancsok. A paraziták elsősorban a dús aljnövényzetben, élnek, s kedvelik a magas páratartalmat. A kullancs érdekes módon érzéstelenítést követően fúrja magát a bőrbe, ezért nehéz észrevenni a jelenlétét, s mivel nem szereti a fényt, ezért egyből a ruha alá bújik, s leginkább a hajlatokat keresi, de sajnos hajas fejbőrön is előfordul.
Szomorú tény, hogy ők valódi túlélők: noha vérrel táplálkoznak, egy évet is kibírnak anélkül, hogy egyetlen csepp vért is szívjanak, mindemellett remekül alkalmazkodnak a környezeti változásokhoz.
A legjobb védekezés, ha a megelőzésre koncentrálunk: természetben a sapka, a kalap, a zárt és világos ruházat a megoldás, s a kullancs elleni sprayk használata.
Mint említettem a kullancs által okozott agyvelő- és agyhártyagyulladás ellen létezik védőoltás, ezt érdemes beadatni a családnak, de Lyme kór ellen nem véd, arra antibiotikumos kezelés van. A kullancs eltávolítását és szemöldökcsipesszel végzem, de kapható a gyógyszertárban erre a célra kifejlesztett csipesz, egyszer vettünk, s mindjárt meg is keresem.
Fontos tudni azt is, hogy a kullancsok nemcsak a természetben akaszkodnak ránk, számolni kell velük az ovi udvarán, városi parkokban, játszótereken, így mindig érdemes élni a védekezés és megelőzés lehetőségeivel. Egy kullancsirtó spray jó, ha mindig van a táskánkban. Ugyan nem a legjobb illatú, de pont ez a lényege.
Testünk átvizsgálása pedig a legbiztosabb módszer. A szabadban tartózkodást követően nézzük át az alsó végtagokat és a testhajlatokat, különösen gyermekeink esetében. Ilyen területek a bokák környéke, a térdhajlatok, a gáttáji területek, a nemi szervek környéke, a lágyékhajlat, a deréktájék, a hónalj, a nyak, a fül mögötti rész és a fejtető. három percet kell csak rászánni és súlyos következmények előzhetőek meg vele.
Martinka Dia
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Manifesztáció, azaz bármi megtörténhet, ha hiszel benne
Volt már olyan, hogy nagyon-nagyon akartál valamit és végül megtörtént? Van egy érdekes módszer, amivel ezt gyakorolhatjuk, nézzük, mi is ez.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.