Kullancsveszély!
- Dátum: 2020.06.23., 16:43
- Martinka Dia
- agyvelő- és agyhártyagyulladás, antibiotikum, átvizsgál., betegség, bőr, bőrpír, csípés, csipesz, erdő, érzéstelenítés, fejbőr, fertőzött, gyerekosztály, hajlat, kisgyerek, kórház, környezet, kullancs, kullancsencephalitis, Lyme kór, megelőzés, mező, páratartalom, parazita, protokoll, túlélő, túra, védekezés, védőoltás, vérszívás, vérvétel
„A kullancsos kisgyerek anyukája” – így ismertek a kórház gyerekosztályán ma, mikor mentem a papírokért. Ádám fiam Lyme kór fertőzött kullanccsal találkozott pár hete.
Ugyan kullancsencephalitis elleni védőoltásunk van, de aki jártas a témában, tudja, hogy Lyme kór ellen nincs oltás. A beadható oltás ugyanis nem véd a kullancsok által gyakran terjesztett betegség, a Lyme-kór ellen!
Kisfiamból pár hete vettem ki egy kullancsot egyik este, a gyors eltávolítás után nem is volt gond, azonban 3 héttel a csípést követően piros bőrpír jelentkezett, s mivel a vérvétel nem hozott egyértelmű eredményt, ezért a protokoll szerint fertőzésnek kezeltük és szedtük az antibiotikumot 20 napig.
Sajnos a kullancs nehezen kivédhető, rengeteget túrázunk erdőn, mezőn, azonban ezt a példányt konkrétan a saját udvarunkban szedte össze a kisfiam. Ugyan a kullancsoktól nem tudunk elmenekülni, azonban tehetünk róla, hogy ők elkerüljenek minket. (én már el is kezdtem viszketni a témára)
Sajnos a kullancsveszély elsősorban a gyerekekre nézve nagy probléma.
Az tévhit, hogy a fákról „ugranak” ránk a kullancsok. A paraziták elsősorban a dús aljnövényzetben, élnek, s kedvelik a magas páratartalmat. A kullancs érdekes módon érzéstelenítést követően fúrja magát a bőrbe, ezért nehéz észrevenni a jelenlétét, s mivel nem szereti a fényt, ezért egyből a ruha alá bújik, s leginkább a hajlatokat keresi, de sajnos hajas fejbőrön is előfordul.
Szomorú tény, hogy ők valódi túlélők: noha vérrel táplálkoznak, egy évet is kibírnak anélkül, hogy egyetlen csepp vért is szívjanak, mindemellett remekül alkalmazkodnak a környezeti változásokhoz.
A legjobb védekezés, ha a megelőzésre koncentrálunk: természetben a sapka, a kalap, a zárt és világos ruházat a megoldás, s a kullancs elleni sprayk használata.
Mint említettem a kullancs által okozott agyvelő- és agyhártyagyulladás ellen létezik védőoltás, ezt érdemes beadatni a családnak, de Lyme kór ellen nem véd, arra antibiotikumos kezelés van. A kullancs eltávolítását és szemöldökcsipesszel végzem, de kapható a gyógyszertárban erre a célra kifejlesztett csipesz, egyszer vettünk, s mindjárt meg is keresem.
Fontos tudni azt is, hogy a kullancsok nemcsak a természetben akaszkodnak ránk, számolni kell velük az ovi udvarán, városi parkokban, játszótereken, így mindig érdemes élni a védekezés és megelőzés lehetőségeivel. Egy kullancsirtó spray jó, ha mindig van a táskánkban. Ugyan nem a legjobb illatú, de pont ez a lényege.
Testünk átvizsgálása pedig a legbiztosabb módszer. A szabadban tartózkodást követően nézzük át az alsó végtagokat és a testhajlatokat, különösen gyermekeink esetében. Ilyen területek a bokák környéke, a térdhajlatok, a gáttáji területek, a nemi szervek környéke, a lágyékhajlat, a deréktájék, a hónalj, a nyak, a fül mögötti rész és a fejtető. három percet kell csak rászánni és súlyos következmények előzhetőek meg vele.
Martinka Dia
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.