Menü

Amit csak az anyatej tud – avagy a szoptatás fontossága

Az anyatej az egyetlen étel, amely a lehető legtökéletesebb a babánk számára, hiszen tartalmazza mindazokat a tápanyagokat, amelyekre élete első hónapjaiban olyan nagy szüksége van. Nemcsak a babának, az anyának is jót tesz a szoptatás.

Nem mindenki szoptatja gyermekét. Van, akinek öröklötten nincs elég teje, vagy más megfontolásból, esetleg betegség miatt, netán hiúságból nem szoptat, esetleg korai munkába állás miatt mondanak le az anyatejes táplálásról, de azzal mindenki tisztában van, hogy a babának az anyatej a lehető legjobb tápanyagforrás, a szoptatás fontossága vitathatatlan.

Az anyatejjel táplált babák sokkal ellenállóbbak és kevesebbszer betegszenek meg, mint azok, akik nem kaptak anyatejet. Az anyatej olyan egyedülálló védelmet nyújt a csecsemőknek, melyet egyik modern tápszer sem biztosíthat. Az anyatej hosszú távú immunológiai védelmet biztosít a gyermeknek.

A szoptatás tanulható folyamat, ma már több szervezet is létrejött, melyek tájékoztatják az édesanyákat a helyes szoptatási technikákról és segítik őket és babáikat a szoptatás elindításában.

Ha valaki elbizonytalanodna a szoptatás fontosságát illetően, annak tudnia kell, hogy a szoptatás nem csupán a gyermekeknek jótékony hatású, hanem a szoptató édesanyáknak is, hiszen kutatások támasztják alá, hogy aki rendszeresen szoptatja babáját, annál kisebb eséllyel alakul ki csontritkulás és petefészekrák.

A szoptatás csökkenti a hirtelen bölcsőhalál kockázatát, a gyomor-bélrendszeri fertőzések lefolyásának súlyosságát, arról nem is beszélve, hogy kialakít egy meghitt összebújást, kötődést a babával, kialakít egyfajta biztonságérzetet.

A szülés után közvetlenül megkezdett szoptatás köztudottan gyorsítja szülés után a méh összehúzódását, hamarabb húzódik vissza a has, ez császármetszés után is fontos.

Ha anyagi szempontból nézzük, akkor hosszútávon nem olyan költséges megoldás, mint a drága tápszerek folyamatos vásárlása. Aki szoptat, annak nincs szüksége sterilizált cumisüveg garnitúrára, egyre drágábban kapható tápszerekkel.

Az anyatej összetétele a szoptatási időszak során változik, de a minősége mindig megfelelő a baba számára, tehát olyan nem létezik, hogy valakinek „gyenge”, vagy „nem jó” a teje. Az anyatej és a szoptatás olyan dolog, melyet egyedül az anya tud biztosítani gyermeke számára, egyedülálló tápanyagforrás, különleges, meghitt kapcsolatot ad és fontos immunvédelmet. Egy időszak, amikor csak a gyermekünkre figyelünk. A legfontosabb, amit adhatunk nekik.

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?