Menü

A legjobb pisztáciás finomságok

A pisztácia nagyon közkedvelt csemege, amit a legtöbben filmnézés közben rágcsálnivalóként fogyasztanak. Kevesen tudják, hogy ez a csonthéjas gyümölcs főételek és desszertek alapanyagaként is kiváló lehet. Markáns, jellegzetes ízének köszönhetően ínycsiklandozó sütemények készülhetnek belőle.

Édességekből, süteményekből sosem elég, pláne a szürke, téli hónapokban, amikor kevésbé érezzük magunkat motiváltnak, tettre késznek a mindennapokban Pisztáciából igazán egyedi és különleges ízvilágú édességeket készíthetünk, zöld színével pedig nemcsak a süteményeket, hanem a lelkünket is feldobhatjuk.

Íme, néhány könnyen elkészíthető pisztáciás finomság:

Mandulás-pisztáciás kekszkocka – sütés nélkül elkészíthető

Hozzávalók

2,5 dl tej

25 dkg porcukor

20 dkg vaj

3 evőkanál kakaó

50 dkg háztartási keksz

10 dkg pisztácia

5 dkg szeletelt mandula

5 dkg csokoládé

A tetejére

15 dkg jó minőségű étcsokoládé

2 evőkanál olaj

5 dkg pirított szeletelt mandula

Elkészítés

A száraz alapanyagokat keverjük össze egy tálban. Utána béleljünk ki egy tepsit sütőpapírral. Olvasszuk fel a vajat, öntsük hozzá a tejhez, majd adagoljuk hozzá a száraz alapanyagokhoz és jól dolgozzuk össze. A kapott masszát a tepsibe öntjük és elsimítjuk. A csokoládét gőz fölött olvasszuk fel, majd adjuk hozzá az olajat. A masszára rákenjük az olvasztott csokoládét, majd megszórjuk pirított mandulával. Hűtőbe tesszük, majd 2-3 óra múlva kivesszük és felvágjuk.

Pisztáciás kifli

Hozzávalók (kb. 40 darab kiflihez)

22 dkg liszt

15 dkg vaj

1 kiskanál sütőpor

1 nagy tojás

15 dkg porcukor

10 dkg őrölt pisztácia

5 dkg apróra vágott pisztácia

3 dkg kókuszreszelék

fél rúdvanília

1 csipet só

Elkészítés

Keverjük össze a lisztet, a sütőport és az őrölt pisztáciát egy tálba. A többi hozzávalóval együtt botmixerrel kavarjuk össze és a kapott masszát egy órára hagyjuk állni hűtőben. Ezután 15 grammos részekre osztjuk, majd ezekből rudat sodrunk és kiflit formálunk belőle. A kapott kiflit beleforgatjuk az apróra vágott pisztáciába és tepsibe tesszük. 180 fokon kb 10 percig sütjük őket.

Csokis pisztácia szelet

Hozzávalók

Az alaphoz

100 gramm vaj

100 gramm cukor

10 gramm vaníliás cukor

120 gramm liszt

fél teáskanál só

A krémhez

200 gramm tejcsokoládé

100 gramm pisztácia

Elkészítés

A vajat, a lisztet, a cukrot, a vaníliás cukrot és a sót egy edényben keverjük össze, majd gyúrjuk egybe. Ezt a tésztát egy sütőpapírral kibélelt tepsibe nyomkodjuk bele és 180 fokon kb. 10 perc alatt süssük meg. Vegyük ki a sütőből és tegyük rá a csokoládét, majd további 2-3 percre helyezzük vissza a sütőbe. Ha megolvadt a csokoládé, szórjuk rá a pisztáciát, majd hagyjuk kihűlni és szeleteljük fel.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.