Menü

Van-e rovarirtó szer az ételeinkben?

A peszticidek, azaz a rovarirtó szerek a mezőgazdászok használatában állnak. Ezeket alkalmazzák, hogy a gabona, illetve más élelmiszerek terméshozama a lehető legmagasabb legyen.

Kimondhatjuk, hogy a peszticidek károsak lehetnek az emberi szervezetre, de a szer működése határozza meg a károsító hatás mértékét. Ez függ azonban az alkalmazott rovarirtó szer mennyiségétől, illetve koncentrációjától is. (Más kategóriába tartozik, ha valaki bőrkontaktusba kerül ezekkel a szerekkel, esetleg belélegzi őket.)

Sajnos nincs túl sok kutatási eredmény a hosszútávi egészségügyi hatásokkal kapcsolatban. A WHO szerint a nagy mennyiségű rovarirtó szernek való kitettség befolyásolhatja a reprodukciót, illetve akár daganatos megbetegedések okozója is lehet. A rovarirtó szerek általában károsabbak a gyomirtóknál.

A peszticideknek való nagymértékű kitettség mérgezést okozhat, amely a következő tünetekkel járhat: fejfájás, szédülés, hányinger, hasmenés, álmatlanság, torok-, szem-, bőr- vagy orrirritáció. Ha a mérgezés közepes mértékű, más tünetek is észlelhetőek: homályos látás, zavartság, hányás, „összeszűkült torok” érzés, magas pulzus. Ha a mérgezés súlyos, járhat eszméletvesztéssel, légzési problémákkal, valamilyen kiterjedt váladékkal a légutakban, illetve kémiai égéssel.

A peszticidek maradványai sajnos megtalálhatóak a vízben, illetve az ételeinkben. Sokan munka közben vagy permetezés idején egyszerűen a szabadban érintkeznek ezekkel a szerekkel. Természetesen az ételek a hatóságok által bevizsgálásra kerülnek, és ha valamilyen peszticidet túl nagy mennyiségben tartalmaznak, bevonásra vagy visszahívásra kerülnek.

Azoknak, akik peszticidekkel dolgoznak, nagyon nagy körültekintéssel és a megfelelő védőfelszereléssel kell dolgozniuk. Ez magában foglalja a megfelelő ruházatot, illetve a szerek belélegzésének megakadályozását is. Ajánlott a rendszeres orvosi kivizsgálás is, hiszen fontos a megelőzés. A legjobb, ha terhes nők, illetve kisbabás anyukák nem kerülnek ilyen munkakörnyezetbe.

Talán lehetetlen elkerülni, hogy az ételeinkbe peszticid maradványok kerüljenek, hiszen használatuk rendkívül elterjedt. Ma már azonban megtehetjük (ha pénztárcánk és lehetőségeink engedik), hogy bioélelmiszereket vásároljunk. Ezek nincsenek rovarirtó szerekkel kezelve, illetve műtrágyát sem használtak a terméshozam növelése érdekében.

Kutatási eredmények alapján azonban kijelenthetjük, hogy a bioélelmiszerek beltartalmi értéke sem sokkal magasabb, mint a peszticiddel kezelt társaiké.

Elmondható tehát, hogy a rovarirtó szerek elősegítik a magasabb terméshozamot azáltal, hogy megakadályozzák a kártevők megjelenését. Azonban ha valaki sok peszticiddel találkozik, az bizony igenis káros lehet az egészségre. Sajnos a legtöbb étel tartalmaz is valamennyi maradványt ezekből, a hatósági ellenőrzés ezeket a károsító hatás szintje alatt tartja az emberi egészség megőrzése érdekében.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.