Menü

10 élelmiszer, ami tele van nátriummal

Nátriumszegény diétában tiltólistásak a következő ételek, így szívbetegeknek is kerülniük kell őket.

A magasvérnyomás-betegségben érintettek számára megoldást jelent a szívbarát diéta, mely amellett, hogy minimálisra csökkenti a sóbevitelt, száműzi a magas nátriumtartalmú élelmiszereket, és növeli egyes hasznos ásványi anyagok, vitaminok, így a kálium, a magnézium és a K-vitamin bevitelét.

Amellett tehát, hogy a tudatos zöldség- és gyümölcsfogyasztással növeli az ember a szervezetébe bevitt hasznos ásványi anyagok mennyiségét, magas vérnyomás esetén jobb lemondani a nátriummal teli ételekről, alapanyagokról is. Az irányadó napi beviteli érték felnőttek számára nagyjából 2,4 gramm nátrium, azaz körülbelül 6 gramm só.

A felvágottak, szalámik rengeteg sót tartalmaznak, ezért akár a reggeli szendvics is akadályozhatja a sikeres nátriumszegény diétát. Helyette próbáld ki a házilag készített csirkemellsonkát: gyorsan nagy adagot készíthetsz belőle, és a sót is kiválthatod zöldfűszerekkel.

A krémsajtok igazi merényletet jelentenek a szív egészségére nézve. Szerencsére számos szendvicskrémet készíthetsz helyettük: isteni a gyors padlizsánkrém, a céklakrém vagy a bazsalikomos, ricottás krém is.

Sajnos a tejtermékek közül egyes sajtok magas nátriumtartalmúak, így a rokfort, a feta vagy a parmezán. Szívbetegség esetén jobb választás lehet a kevésbé sós ricotta vagy a mozzarella.

Szinte minden feldolgozott húskészítmény tiltólistás: a virsli, a kolbász vagy a szalonna is, melyeket ráadásul rákkeltő nitrittartalmuk miatt is jobb kerülni.

Sajnos a kenyerek rengeteg nátriumot tartalmaznak, és még a tudatosság sem mindig célravezető: sokszor a félbarna kenyérben a fehér változatnál is több van.

A bolti májkrémek ugyancsak tele vannak sóval, nátriumtartalmú tartósítószerekkel és ízfokozókkal is, ezért sokkal egészségesebb, ráadásul nem is sokkal bonyolultabb, ha az ember saját maga készíti el. Van sóval, akár több száz milligramm is lehet bennük. Bár a friss, szezonális zöldségek igazán gazdagok vitaminokban, a fagyasztott áruk is jobban megőrzik tápanyagtartalmukat a konzerveknél.

Az édes reggeli müzlikről és gabonapelyhekről sokan nem is gondolnák, mennyire tele vannak nátriummal, ami az ízélmény fokozása mellett tartósabbá is teszi a készterméket.

A levesporok és kész levesek is sok nátriumot, rengeteg sót, tartósítószert és gyakran nátrium-glutamát ízfokozót tartalmaznak, ezért egyértelműen tiltólistásak szív- és érrendszeri betegség esetén. Egy krémleves vagy egy zöldségleves nem is olyan nagy kunszt.

A savanyúságok sem javasoltak szívbetegséggel élők számára, egy darab csemegeuborka már a napi irányadó érték 10%-át eléri.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.