Menü

Csalán – szúr, de jót tesz

A csalán nem csak gyom, ami akarva, akaratlanul nő a kertben és a természetben, hanem egy nagyon fontos gyógynövény is. Gyerekeink csak csípős virágnak nevezik, pedig fantasztikus lehetőségeket rejt magában.

A csalán, népi nevén csolyán, egy gyűjtőnév, de nem szabad összetéveszteni ezt a növényt az árvacsalánnal, hiszen virágszerkezetük más. Európában, ezen belül Magyarországon is elterjedt növény, kedveli a mocsaras, lápos talajt, a nedves erdőket, ahol jól elszaporodik, ott a föld nitrogén szintje magas. A növény minden részét csalánszőrök borítják, melyek érintése, fájdalmat, égető, viszkető érzést okoz, apró kiütésekkel kísérve. Ennek oka az, hogy ezek a szőrök hangyasavat tartalmaznak, ami a bőr alá kerülve maró érzést kelt. Pollenszórása június elejétől október végéig tart, ami nem túl kedvező azon emberek számára, akik effajta allergiától szenvednek. Na, de nézzük, hogy miért jó és hasznos növény nekünk a csalán.

Ez a zöld növény nem csak hangyasavat, hanem hisztamint, szerotonint, acetilkolint is raktároz. Kiváló hatással van a kiválasztó szervrendszerünk működésére. Teaként fogyasztva serkenti a vesék működését, kimossa a salakanyagot testünkből. A bélrendszer tisztításában is fontos szerepet játszik, a népi gyógyászatban már nagyon régóta elismert alapanyaga a tisztítókúráknak és böjtkúráknak. A bél hurutos megbetegedéseinek orvosa is. Nem csak a bélrendszerben és a vesében dolgozik, hanem vérünknek is mosodája, az egyik leghatásosabb vértisztítóként említik.

Amellett, hogy kipucolja az ártalmas anyagokat, még a vér húgysav szintjét is csökkenti, azáltal védi ízületeinket. Mindenképpen meg kell említeni a reumás panaszok enyhítését, amivel gyerekkorunkban nagyszüleink előszeretettel vigasztaltak egy-egy csaláncsípés során. Mivel nem engedi ezt a húgysavszintet megemelkedni, így nem alakulnak ki kristályok az ízületi folyadékban, ezáltal pedig nem lesznek reumás fájdalmaink. Tudni illik róla, hogy erős vizelethajtó, ami segít a fogyókúrában és méregtelenít is, viszont éppen ezért csínján kell bánni a tea iszogatásával. Arcunkat is rendbe rakja, teája fölött gőzölve tisztulnak a pórusok, krémekbe keverve pedig a zsíros arcbőr ellenszere. Hajunknak pedig abban segít, hogy a teával való öblítéssel lassul és megszűnik a hajhullás, és fejbőrünkbe szívódva optimalizálja a hajhagymák működését.

Amikor túlzásba visszük a fogyasztását, nem csak a méreganyagokat mossa ki a vizelettel, hanem például a szervezetünknek fontos káliumot is. Ez komoly problémákat okozhat, mint például izomgyengeség, szívritmuszavar, légzési nehézségek, étvágytalanság. Ilyenkor figyeljünk arra, hogy olyan ételeket eszünk, amik pótolják az ilyen fajta hiányokat. A napi ajánlott adag maximum 1,5 deciliter, és fél évnél tovább semmiképp se alkalmazzuk. A túladagolás tünetei lehet a vizeletpangás, a bőr égő érzése, gyomorfájdalom és allergiás panaszok is. A gyógynövényeket mindig mértékkel fogyasszuk, mert ha túl sokat isszuk, esszük, kenjük, többet ártunk, mint használunk a testünknek.

A csalán egy nagyon hasznos gyógynövény, a szervezet mosodája, mértekkel ugyan, de teaként fogyasztva kitakaríthatjuk bélrendszerünket, veséinket és vérünket is.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.