Menü

Az aszpartám mellékhatásai

Az aszpartám talán a legelterjedtebb mesterséges édesítőszerként megannyi diétás termékben megtalálható, ami nem véletlen, hiszen a legolcsóbban előállítható édesítő. L-aszparaginsav és fenilalanin alkotja, de módosított aminosavas vegyületként sajnos nem a szervezet épülését szolgálja.

Képzeld azt, hogy mikroszkopikus műanyagot eszel, mely elég aprócska ahhoz, hogy bejusson a véráramba is.

Az enzimek azonban nem szakosodtak műanyag lebontására s ezért a kis aszpartám részecskék nem távoznak, letelepednek és gyarapodnak, ahogyan egyre többet fogyasztasz az efféle diétás termékekből. Ez pedig finoman szólva nem tesz jót hosszú távon.

Metanol mérgezés

Miként az aszpartám harmad része metanollá bomlik, s ha túlságosan sokat fogyaszt belőle egy ember naponta, akkor depresszívvé teheti a központi idegrendszert. Ennek következtében léphetnek fel látászavarok, továbbá toxikus hatással van az agyra, mivel a metanol formaldehidet produkál, mely felhalmozódva mérgezhet.

Depresszió

Köszönhető a túlzott mértékben bevitt fenilalaninnek, mely nagy mennyiségben sajnálatos módon visszaveti a szerotonin és a dopamin hormonok szintjét az agyban. A szerotonin a jól lét érzésben, a memória helyes működésében és az alvás-ébredés megfelelő váltásában játszik szerepet, a dopamin pedig a mozgáskoordinációban, a tudatosságban, a motivációban, és a megelégedettségben. Ezen hormonok csökkenése tehát hajlamosíthat a depresszió állapotára.

Diabétesz előidézése, avagy rosszabbítása

Habár az orvosok sokszor javasolják cukorbetegségre hajlamos, vagy cukorbeteg pácienseiknek az üdítőket és édességeket diétásra cserélni, azonban sajnos nem sokszor váltják be a hozzájuk fűzött reményeket.

Ellenkezőleg, ugyanis az aszpartámmal édesített termékek megnövelik a kettes típusú diabétesz rizikóját, csak úgy, mint a metabolikus szindrómáét. Az erről készült felmérésben azon résztvevők, akik naponta fogyasztottak diétás üdítőt, 67%-kal nagyobb hajlandóságot mutattak a diabéteszre, mint azok, akik egyáltalán nem fogyasztottak affélét.

Parkinson kór

A fentebb említett dopamin az agyban neurohormonként és idegsejtek közötti ingerületátvivő vegyületként van jelen – azaz neurotranszmitterként. Neurotranszmitterként pedig nagy szerepe van a mozgáskoordinációban, a predikcióban és a végrehajtó funkciókban. Ebből is következik, hogy ha a túltöltekezett fenilalanin hatására drasztikusan csökken a dopaminszint, hozzájárul az izmok irányításának, illetve a finom mozgások romlásához.

Ezek a jellemzők pedig megtalálhatóak a Parkinson kór leírásában is s tekintve, hogy az aszpartám nemigen hagyja el a szervezetet, elmondható, hogy közreműködik a szóban forgó betegség kialakulásában.

Daganatos megbetegedések

Mivel az aszpartámot alkotó módosult felszívódású (nem szívódnak fel) aminosavak legnagyobb veszélye, hogy képesek a véráram útján az agyba jutni és ott ragadni. Így aztán, a túltelítődött mennyiségű aszpartám kapcsolatban áll a központi idegrendszert támadó rákos megbetegedésekkel is.

Daganatos betegségekkel foglalkozó szervezetek kutatásai számos kapcsolatot fedeztek fel az aszpartám, illetve a rákos megbetegedések között s a hatóanyagot még kis dózisban is kritikusan karcinogén besorolással illették.

Mindezek mellett a lerakódott és felhalmozódott aszpartám megnöveli a rizikóját a szív és érrendszeri rendellenességeknek, illetve a stroke-nak is.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.