Menü

A borsmenta hatásai az egészségre

Mint a természetes megoldások híve, remek dolognak tartom ismerni a gyógynövényeket, illetve azok jótékony hatásait. Így mindig van mihez nyúlni, ha éppen segítségre van szükség. Ebben a cikkben a borsmenta emberi egészségre gyakorolt jótékony hatásait igyekszem bemutatni.

A borsmenta a vízimenta és a fodormenta keresztezésével jött létre. Jellegzetes illatát, amely oly gyakran jelenik meg szappanokban és cukorkákban, a benne lévő illóolaj adja.

A régi görögök, rómaiak és az egyiptomiak is használták gyógynövényként a mentát, többek között a borsmentát is, önálló fajként mégis csak a 17. században írták le.

A borsmenta levelét fogyaszthatjuk teaként, de kapható belőle készült kivonat, illetve kapszula is. Illóolaját is megvásárolhatjuk kapszula formában, de koncentrált illóolajként is. Alkalmazhatjuk a bőrünkön is, de mindig figyelni kell rá, hogy csak néhány cseppet használjunk, vagy hígítsuk ki, mert a tömény illóolaj allergiás reakciókat válthat ki.

A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a borsmenta gyerekeknél fájdalomcsillapító hatással is bírhat. Azonban még mielőtt az orvosok ajánlhatnák, további kutatásokra van szükség. Más vizsgálatok kimutatták, hogy a kemoterápia okozta hányinger és hányás csillapításában is jótékony szerepe lehet. Ezen felül az irritábilis bélszindróma tüneteinek csökkentésében, illetve a migrénes fejfájás csillapításában is szerepet játszhat.

A leheletünk frissítésére is használhatjuk. Ami pedig a legjobb, hogy nemcsak a tüneteket, hanem antibakteriális hatása révén akár a kellemetlen lehelet kiváltó okát is megszüntetheti: a csírák elpusztításával.

Megfázásos betegségek idején a benne található mentol nagy segítség lehet az orrjáratok kitisztításában.

A tudomány ismerői sem biztosak benne, miért van ez így, de a borsmenta olaj szagolgatása segít az álmosság csökkentésében. Jó megoldás lehet így egy fárasztó napon.

A menstruációs görcsök hosszának csökkentésében is szerepe lehet. Képes megakadályozni az ételmérgezést okozó baktériumok (E. coli, Listeria, Salmonella) növekedését. Továbbá a Staphylococcus aureus-t is képes megölni, ami különféle fertőzéseket (pneumonia, meningitis) okozhat.

Az allergiaszezonban akár a kintlétet is jobban élvezhetjük, ugyanis a borsmenta ún. rozmarinsavat tartalmaz, ami segíthet a test hisztamin reakciójának csökkentésében, így kevésbé jelentkezhetnek olyan tünetek, mint a viszkető, irritált orr, a tüsszögés vagy a piros, viszkető szemek.

Kisebb tanulmányok azt is kimutatták, hogy a borsmenta illata jótékony hatással lehet a hosszabb távú koncentrációra, és extra éberen tarthatja az embert.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.