Menü

A fogszuvasodás stádiumai

A fogfájás egyik leggyakoribb oka a fogszuvasodás. A fogszuvasodás a fogzománc megbomlásával kezdődik, amely a fog felszínén lyukkezdeményeket hoz létre. A szuvasodást a lepedékben található baktériumok által termelt savak idézik elő. A lepedék egy vékony, ragacsos réteg, amelyet a szájüregben visszamaradó cukortartalmú anyagok lebontása révén a nyálban található protein képez. A fogszuvasodás egyes formái elkerülhetők a helyes szájápolással és rendszeres fogászati ellenőrzéssel.

Első stádium: fehér pöttyök

A fogszuvasodás első fázisát a fogfelszínen megjelenő krétafehér pöttyök jelzik. Ezek kialakulásának oka a kalciumhiány és a lepedék. A lepedékben megtapadó baktériumok anyagcseréjükkel az elfogyasztott ételekben található cukrot savvá alakítják. A keletkezett savak megbontják a fogzománc anyagát, ezt a jelenséget hívják a fogfelszín elmésztelenedésének. Ekkor, a megfelelő kezeléssel a fogszuvasodás még megállítható. A teendőket, - például a helyes fogmosási technikát, illetve a fluoridtartalmú fogkrém és a fluoridkezelés alkalmazását – a fogorvossal kell egyeztetni.

Második stádium: zománckopás

A fogszuvasodás második stádiumában a fogzománc megrepedezik a fogfelszín alatt. Ebben a stádiumban az ásványi anyagok természetes utánpótlása már nem tudja visszaépíteni a fogzománcot és a hiányzó kalciummennyiséget, ezért a fog belsejében elváltozások keletkeznek. A szuvasodás tovább folytatódik, kockáztatva a fog felületének visszafordíthatatlan pusztulását. A fogfelszín megbomlásakor azonnal fogorvoshoz kell fordulni!

Harmadik stádium: dentinromlás

A fogszuvasodás harmadik stádiuma a dentinromlás. Kezelés hiányában a baktériumok által termelt savak tovább bontják a fogzománcot, és az elváltozás közelít a dentinhez. Dentinnek a fogzománc és a pulpa közötti réteget nevezzük. Ha a szuvasodás átterjed a dentinre, akkor a fogfájás felerősödik, és az érintett fogban éles fájdalom léphet fel. Ha a kalcium- és foszfáthiánynak köszönhetően bizonyos mennyiségű felszín alatti zománc már meggyengült, akkor idővel megbomlik és a fog kilyukad. Ekkor általában a fog helyreállításához fogtömés válik szükségessé.

Negyedik stádium: a szuvasodás átterjed a fogbélre

A pulpa a fog központja. Élő szövetek és úgynevezett odontoblaszt sejtek alkotják. A fogbél sejtjei állítják elő a dentint, és a dentin tölti ki a fogzománc és a pulpa közötti részt. Ha a fog belső szerkezetét elérik a baktériumok, akkor genny keletkezik, amely óhatatlanul elpusztítja a fog belső véredényeit és idegeit. Ezt a jelenséget fogfájás kíséri, amely folyamatos fájdalomérzettel jár. Ebben a stádiumban leginkább már csak a gyökérkezelés segíthet.

Ötödik stádium: üregképződés

Az üregképződés a fogszuvasodás végső és egyben messze a legfájdalmasabb stádiuma is. Amikor a fertőzés eléri a foggyökér csúcsát, átterjedhet a kapcsolódó csontokra is. Az íny és a nyelv gyakran bedagad, (akár a beszédképességet is gátolva), és a keletkező genny további betegségeket alakíthat ki. Ilyenkor már esetenként fogászati műtétet kell végrehajtani.

Hatodik stádium: fogvesztés

Ha a fogszuvasodást egyik stádiumban sem kezelték, akkor fogvesztés következik be, tehát a fogat ki kell húzni.

A fogszuvasodás megelőzése

A fogszuvasodás könnyen kezelhető. Kialakulásának megelőzéséhez az alábbiakra kell odafigyelnünk:

Szigorú szájápolási rutin betartása – használjunk fluoridos fogkrémet és szájöblítőt, valamint mossunk fogat professzionális módon, elektromos fogkefével! Ezzel fenntartható a szájüreg egészsége, ezáltal pedig megelőzhető a fogszuvasodás.

Kerüljük a sok cukrot tartalmazó étrendet és a nassolást! Igyunk kellő mennyiségű vizet: a megfelelő vízbevitellel elérhető, hogy a szájüregben elegendő nyál termelődjön. A nyál táplálja a fogzománcot és tisztítja a szájüreget.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.