Út egy párkapcsolat mélyére és tovább
- Dátum: 2024.02.24., 13:20
- Vass Attila
- Arany Pálma, bűnűgy, francia, író, krimi, nyomozás, Oscar díj
Justine Triet egy roppant érzékeny rendezőnő, akit a párkapcsolatok dinamikája érdekel, azon belül is az emberi ego empátiával való küzdelme. Fiatal életműve megkoronázást nyert az Arany-Pálma díjas, 5 Oscarra jelölt Egy zuhanás anatómiájával, ahol egy gyilkosság kivizsgálásán keresztül ismerhetjük meg egy író házaspár egykori közös életét. Remek színészek, pazar zene, rideg színek és fojtogató bírósági krimi hangulatot vártam, mikor az utolsó mozijegyek egyikét vettem meg a párommal együtt. Nem csalódtunk, sőt messze felülmúlta a várakozásunkat: a sztori garantáltan mindenkit megérint és magával ragad.
Adott egy befutott, magabiztos, német írónő (Sandra Hüller), aki a kissé ihlet- és önbizalom-vesztett, tanár-író férje grenoble-i házában unatkozik és alkot. Azonban a férfi valahogy lezuhan, és a látássérült fiuk (a hipertehetséges Milo Machado-Graner) ottmarad a gyilkossággal vádolt nővel. A kártyák adottak, ez a bírósági per az ő történetük. A hangulat mindenkit megérint, egyre mélyebbre és mélyebbre süllyedünk a székünkben.
A dráma igazi erénye, hogy nem akar egy pillanatig sem több lenni, mint ami. A zenéje tanítanivaló, a francia Alpok tája legalább annyira távolságtartó, mint a kamerakezelés. Ez a mozi nem ítélkezik, nem rágja a szánkba (és a szemünkbe) a rejtett eseményeket. Felnőttnek tekint minket. Nem egy tengertúli popcorn ürügy, itt a mélyebb izgalmak a célterület. A haláleset nyomozása csak iránytűnk, hogy egy párkapcsolat anatómiáját láthassuk.
A krimi szál napokkal később is kísérti nézőjét. Elgondolkodtat, bemászik a bőrünk alá és igazi hatást fejt ki. Elborzongunk, gondolkodunk, érzünk, egy igazi krimi filmélmény. A főhősnő szemszögéből levezényelt történet a két és fél órás hossza miatt egy kicsit leül középtájt, de ez inkább csak látszólagos, hiszen így is elfáradunk közben, teljesen leköti a figyelmünket ez a francia és angol nyelven hömpölygő érzelmi, cselekmény hullámvasút. Nem lehet eléggé dicsérni a castingot, a színészi játék első osztályú. Frau Hüller pedig egy gyengébb évben lehet bezsebelné az Oscart is. Gyaníthatóan azonban csak a Golden Globe-díjjal is jutalmazott forgatókönyv váltja idén szoborrá a jelölését. Nem baj, annak is tapsolni fogunk. Az év legmagávalragadóbb krimije az Egy zuhanás anatómiája, amit vétek kihagyni. Igazi filmélmény.
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
The Walking Dead: Daryl Dixon 2. évad - Kifelé Franciaországból
Gyorsan értünk a The Walking Dead: Daryl Dixon 2. évadának végére, most is hat epizódot kaptunk, amin ráadásul két történetnek kellett osztoznia. Ugyanis egyszerre szólt ez az évad Daryl Dixonról, valamint Carol Peletierről, de őt inkább mindenki az első nevén ismeri. Érdekes évad a második, amely mindig több szálon futott és rengeteg karaktert vonultatott fel, a végére pedig valami teljesen más sült ki belőle, mint amit képzeltünk.
Kilenc gyűrű mindenek felett
A második évadra rengeteget fejlődött A Gyűrűk Ura: A hatalom gyűrűi. Keménykötésű, feszes szezon, amely egyértelműen Sauron életét meséli el, és már egészen más formában, mint amikor megírták a történetet. Az alkotó Peter Jackson nem a szolgai másolást választotta, helyette sok helyen változtatott a Tolkien által írt eredeti trilógiához képest. A hatalom gyűrűi második évadának könnyed narratívája van, könnyedén befogadható, értelmezhető és szinte minden pillanatát jó nézni.
Mocskos kis levelek - filmajánló
Ez a megtörtént eseményen nyugvó film készült nemrég „Mocskos kis levelek” címmel. A „Wicked Little Letters” egy vígjáték, melynek témaválasztása meglepően erős, és sokkal mélyebb, mint enyhén humoros története.
Ilyen ha egy filmes utálja művét, avagy Joker visszatért, de minek?
Pár évvel ezelőtt kiváló médiakampánnyal és a későbbi Oscar-díjas zenével tarkítva berobbant a mozikba a rendhagyó felépítésű antihős eposz, a Joker. A Scorsese-remekművekből (Taxisofőr, A komédia királya) merítkező film hatalmas sikere és díjesője prognosztizálta, hogy jön a megaköltségvetésű folytatása, szintén meglepő, jelen esetben musical formában. Lássuk, miért bukott azonban meg és alázta porig a koncepciót ez a régi, egykor agyondíjazott, tehetséges szereplőgárda, egy egyébként hiteles Lady Gagával kiegészült alkotói csapat.