Menü

Napégés – így kezeld

Már nem csak nyáron jelentenek gondot a napsugárzás okozta bőrproblémák, a napégés lehet enyhe, de lehet súlyos is. Adunk pár tippet, hogyan kezeld, ha bőrödnek túl sok volt a napból.

Bőrünkre a nap UV sugárzása jelenti a legnagyobb gondot, ha az általa okozott magas hőmérséklet nem lenne elég. Az UV sugárzás, azon belül is az UV-B sugarak a legkárosabbak számunkra. A jó időben előszeretettel kirándulunk, akár magasabban fekvő tájakra is, illetve szívesen húzódunk vízpart mellé, és ezeken a helyeken bizony sokkal erősebben érhet minket ez a káros behatás.

Egyik pillanatról a másikra jöhet elő bőrünkön vörös folt, mely égő érzéssel, fájdalommal jár és ez még csak a kezdet. Súlyosabb esetekben hólyagosodás is előfordulhat, melyet émelygés, hányás, hidegrázás, fejfájás, láz tünetei is kísérhetnek.

Amikor azt érezzük, hogy bőrünk ég, fáj, kivörösödött, ami első fokú égési sérülés jele lehet, akkor az első és legfontosabb, amit tehetünk, az a hűsítés és a folyadékpótlás. Érdemes többször hűsítő zuhanyt venni, de arra figyeljük oda, hogy ne áztassuk fájó részeinket borogatással. Remek krémeket, rázókeverékeket és nyugtató sprayket lehet kapni már a gyógyszertárakban és drogériákban, de ne válasszunk zsíros, a bőr pórusait eltömő kencéket, ezzel csak lassítjuk a gyógyulási folyamatot.

Ami ilyenkor nagy segítséget jelenthet, az az aloé vera, mely gyulladást csökkent és hidratál, emellett természetes gyógyír. Ez a fajta napégés pár nap alatt, a sérült bőrréteg lehámlásával gyógyul. Próbáljuk meg nem vakarni a viszkető, hámló felületet, hiszen az új bőrrétegen csúnya sérüléseket okozhatunk. A hámló réteg letépkedése se okos döntés, hiszen a még ragaszkodni kívánó felületeknél fájdalmas sebeket képezhetünk. A gyógyulási időszakban kerüljük a napon tartózkodást, vagy takarjuk el sérült bőrfelületeinket könnyű, vékony kendőkkel.

A bőr felszínén a hólyagok megjelenése már orvosi kezelést igényel, ezt ne próbáljuk meg semmivel sem otthon gyógyítani, mivel a hólyagok kifakadása váladékozással, sebek kialakulásával gyógyul, melynél a fertőződés esélye magas lehet. Ilyenkor keressük fel orvosunkat, aki fertőtlenítő és hámosító kenőcsökkel és steril kötéssel segíti a sebek gyógyulását. Előfordulhat, hogy infúziós kezelésre, antibiotikumok szedésére, igen súlyos esetben tetanuszoltásra lehet szükségünk. Semmiképpen sem legyintsünk a tünetekre, hiszen komoly szövődmények is kialakulhatnak.

Fordítsunk mindig kellő figyelmet a sugárzás elleni védekezésre, arcunkat, vállainkat, karjainkat és mellkasunkat akár többször is kenjük be napvédő krémmel, így elkerülhetőek a fájdalmas égési sérülések. Amennyiben mégis megégünk a napon, figyeljük a hűsítésre, folyadékpótlásra, súlyosabb esetben pedig keressünk fel orvost.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.