Balkezesek világnapja
- Dátum: 2024.08.15., 18:34
- Martinka Dia
- pixabay.com
Az emberek döntő többsége a jobb kezét használja elsődlegesen finomabb tevékenységei elvégzéséhez, viszont minden hetedik ember használja ma dominánsabban a bal kezét a jobb helyett – ezt nevezik balkezességnek-írja a wikipedia
A balkezesség nem megszokás, hanem biológiai alapokon nyugvó, a balt a jobbal szemben előnyben részesítő kézhasználat, ami a jobb agyfélteke dominanciával magyarázható. Érdekesség ezzel kapcsolatban, hogy a művészek között sokkal gyakoribb a balkezesek aránya.
Hogy lett ebből világnap?
Egy balkezeseket tömörítő amerikai szervezet kezdeményezésére. 1992 óta minden év augusztus 13-án ünnepeljük a Föld népességének csaknem 15 százalékát kitevő balkezeseket.
A balkezességről a mai napig sok érdekességet is lehet tudni, nézzünk párat!
1. Nem aktívabb a jobb agyféltekéjük
Kutatók szerint az egy mítosz, hogy a balkezesek a jobb agyféltekéjüket használják inkább. A jobbkezesekhez hasonlóan a balkezesek 78 százalékának ugyanúgy a bal agyféltekéje az aktívabb.
2. Már a terhesség során kimutatható
Ez részben igaz is. Egy brit tanulmány szerint azok a nők fognak bal kezes gyermeket szülni, akik a terhesség ideje alatt ösztönösen többször érintik meg az arcukat bal kezükkel. Más tanulmány arra világított rá, hogy azok a babák, akiket idősebb anyák hoznak a világra, illetve a koraszülött gyermekek is nagyobb eséllyel lesznek bal kezesek.
3. Nem annyira introvertáltak a balkezesek, mint azt gondolják
Az sztereotípia, miszerint zárkózottak és maguknak valók. Egy 2013-as kutatás során nem találtak összefüggést, azonban azt megállapították, hogy a „kétkezesek" esetében valóban nagyobb az esélye a befelé fordulásnak.
4. Hajlamosabbak a mentális betegségekre?
Agy felmérés 107 vizsgált résztvevője közül a bipoláris zavarban szenvedők 11 százaléka, míg a skizofrének között a betegek 40 százaléka volt balkezes.
5. Több közöttük a művész
Ez annak is köszönhető, hogy a balkezesek könnyebben meghallják a gyorsan változó hangokat, jobb művészek, kreatívabbak, és változatosabban gondolkodnak.
6. Félénkebbek, nehezen viselik a kritikát a balkezesek?
Némely tanulmányban rávilágítottak arra, hogy a balkezesek kevésbé mertek belevágni valamibe, mert féltek, hogy hibáznak, nehezebben viselték a kritikát, és félénkebbek is voltak.
7. Nem befolyásolja a személyiségünket, hogy milyen kezesek vagyunk
Összegezték az eredményeket és megállapították, hogy eget rengető különbségek nincsenek a jobb - és balkezesek között. A személyiségüket, a szokásaikat és az identitásaikat nem befolyásolja, hogy melyik kezüket használják.
Mit jelent a szerzett balkezesség?
Előfordulhat életünk során, hogy a jobb kéz annyira megsérül, hogy hosszú időn keresztül pihentetni kell és emiatt a bal kezet fogjuk gyakrabban használni, ekkor beszélünk szerzett balkezességről.
Tűzveszély a lakásban! Mitől lehet veszélyes az advent?
Minden évben több tucat lakástűz ad munkát a tűzoltóknak ünnepekkor. A legtöbb tűz adventi koszorúkból és karácsonyfákból keletkezik, de hasonlóképpen veszélyesek az óvatlanul elhelyezett karácsonyi dekorációk is.
Idén is lesz Mikulásgyár!
November 29. és december 21. között megrendezik ismét programjaikat a Mikulásgyár dolgozói, szervezői, hogy segítsenek a rászoruló gyerekeken!
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?
Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
Őszi DIY projektek: otthoni dekorációk
Ahogy az őszi hónapok beköszöntenek, a természet egyre színesebb árnyalatokban ragyog, és a hűvösebb időszak is lehetőséget ad arra, hogy a lakásunkat melegebbé, hangulatosabbá tegyük. Ebben a cikkben olyan egyszerű, mégis nagyszerű DIY ötleteket nézhetünk meg, amelyekkel tökéletes dekorációkat készíthetünk a hűvös időszakra.
A mese hatása a pszichére
Rengeteg gyermekekkel foglalkozó szakember, coach, pszichológus és pedagógus használja a meséket terápiás céllal. Ezért is alakult ki a meseterápia fogalma.