Menü

Az internetes csalások veszélyei, megelőzése

  • Dátum: 2024.09.13., 10:02
  • Szabó Máté
  • pexels.com

Az internetes csalások egyre nagyobb kihívást jelentenek napjainkban, különösen a digitalizáció előrehaladtával sok áldozatot szednek az internetes, vagy éppen telefonos megtévesztések. Ennek formája lehet banki átverés, online vásárlásokkal való visszaélés. A probléma pedig összetett, hiszen nehéz megfogni a csalókat, a tényleges sérelem a virtuális térben történik meg, az áldozatok pedig sokszor önhibából esnek áldozatul. Azonban mit lehet tenni, mit tehet az egyén, és mit tesznek a hatóságok?

A magyar rendőrség Mátrix hírek című kiadványából könnyedén megtudható, hogy 2024 első felében 4956 darab online bűncselekményt követtek el Magyarországon. Az ORFK leírása szerint a leggyakoribb esetek közé tartozik, amikor a csaló banki ügyintézőnek adja ki magát, és az áldozatot ráveszik arra, hogy megadja a banki adatait. Népszerű internetes átverések közé tartozik még az SMS-sel való félrevezetés, amikor valamelyik szolgáltató nevében próbálnak adatokat megszerezni, valamint befektetésekkel olyan területeken kínálnak vonzó ajánlatokat, mint például a kriptovaluták, vagy éppen csomagküldő szolgálatok nevét használják fel az adatok megadására. Emellett egyfajta kakukktojás a marketplace típusú visszaélés, amely egy olyan módszer, hogy a csaló a közösségi médián keresztül próbál áldozatokat megtéveszteni és anyagi haszonra szert tenni. Tehát ezek a hamis hirdetések, amikor például előleget akar valaki kérni azért, hogy megmutasson egy személyautót, vagy legtöbbször lakást.

Miért lehet ezeknek bedőlni?

Először is mert valós. A telefonos csalások annyira hihetőek, hogy egy tanult felnőtt ember is áldozatul eshet ezeknek. Például a csalók legtöbbször úgy hívnak, hogy: mondanak nevet, azonosítószámot, és stresszhelyzetbe kényszerítenek, miszerint például történt egy külföldi vásárlás a kártyáddal, a bank ezt észrevette, és emiatt keresnek, egy komplett szöveget építenek fel az átveréshez. Majd már azt is kidolgozzák, hogy az adataidat ne telefonon, hanem egy SMS-ben kapott linken keresztül add meg. Emellett a pénzügyi csalások gyakran hamis hirdetések formájában jelennek meg, ahol a csalók nem létező vagy rossz minőségű termékeket kínálnak eladásra. Az áldozatokat általában vonzó árakkal csábítják vásárlásra, így előre kifizetik a termékeket, amelyek azonban soha nem érkeznek meg, vagy nem felelnek meg a hirdetésben ígérteknek. Gondoljunk bele, látunk egy internetes oldalon egy terméket, minden hihető, rendesen kidolgozott az oldal, kifizetjük a terméket, majd az sohasem érkezik meg. Utólag persze lesznek előjelek, de ezek a folyamat alatt aligha jutnak eszünkbe, ha jól építik fel. Fontos, hogy mind a pénzintézetek, mind a rendőrség részéről megtörténjen a lakosság edukációja, és ezt több platformon is csinálni kell, hogy minél több emberhez eljussanak, különösen az idősekhez

Hova fordulhat az áldozatul esett polgár?

Szinte az összes nagyobb városban fenntart a rendőrség kibernyomozói egységet, ami ezen ügyekkel elsődlegesen foglalkozik. Továbbá 2022-ben a rendvédelem csatlakozott a KiberPajzs elnevezésű együttműködéshez, hogy növeljék a lakosság digitális biztonságát, ami még egy felnőtt ember számára is rengeteg hasznos információt tartogat. A cikk írásakor én magam is ránéztem az oldalra, és rengeteg hasznos telefonszám megtalálható itt, valamint a csalástípusok részletes leírása, és felismerése is megtalálható az oldalon. 2023-ban pedig egy országos kibernyomozói hálózat alakult ki a rendőrségen belül, hogy még hatékonyabban lépjenek fel a bűnözőkkel szemben. Valamint a rendőrség a Mátrix Projekten keresztül kiemelt figyelmet fordít az online csalások felderítésére. Amiatt is fontos ezen kezdeményezéseket megtenni, mert a kiberbűncselekményeknek nincsenek határai, az elkövetők távol is élhetnek az áldozattól, gyorsan mozognak, az elkövetés helyét gyakorlatban nem lehet visszakövetni. Mondhatni, hogy a megelőzés, és az edukálás ugyanolyan fontos, mint az elkövetők elleni fellépés.

Mit tehetünk?

Ha valami gyanúsat tapasztalunk, akkor lépjünk kapcsolatba az érintett céggel, akinek a nevével a gyanúd szerint visszaéltek. Valamint ne nyissuk meg olyan üzeneteket, amelyek minden bizonnyal átverési szándékkal érkeztek! Ha illetéktelenek kezébe kerültek az internetbanki vagy a mobilbanki belépési adataid, akkor azonnal tiltsd le a belépést a valódi banki felületen keresztül belépve. A legtöbb pénzintézetnél ez a lehetőség a Beállítások menüpontban található. Így innentől nem tudnak hozzáférni a számládhoz, azonban te sem fogsz tudni belépni. A hozzáférést később újra aktiválhatod, a számlavezető bankod instrukciói szerint. A legtöbb banknál ezt személyesen tudod megtenni valamelyik bankfiókban. Amennyiben nem a belépési adataidat, hanem a bankkártyád adatait szerezték meg, akkor ne az internet- és mobilbank belépést tiltsd le, hanem a bankkártyádat. Ezt egy "Kártyáim", "Kártyák" vagy hasonló elnevezésű menüpontban keresd.

Ha úgy érzed, hogy itt egy tényleges bűncselekmény áll fenn, vagy legalábbis azt próbáltak veled szemben elkövetni, akkor személyes vagy telefonos bejelentést tehetsz a lakóhelyed szerinti illetékes rendőrkapitányságon, vagy e-mailben is. Például a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányságnak ez az ügyeletes e-mail címe: ugyelet.csongradmrfk@csongrad.police.hu. Összességében az internetes csalások egyre elterjedtebbek és változatosabbak, ha körültekintően és tudatosan használjuk az online teret, akkor számos olyan lehetőséget rejt magában, amelyek kényelmessé tehetik a mindennapjainkat, és megelőzhetjük vele az ellenünk irányuló csalásokat.

Mosható pelenka, avagy a környezetbarát alternatíva

Egyre többen használják a mosható pelenkákat, és ha még nem hallottál róluk, akkor érdemes elolvasnod ezt a cikket, hiszen ez a környezetbarát megoldás egyaránt védi a bolygónkat és a pénztárcánkat is!

Hasznos megtakarítási tippek

Nagyon sok magyar hónapról-hónapra szűkösen gazdálkodik a jövedelméből, ugyanakkor nyilvánvalóan szeretnének spórolni, hogy stabilabb anyagi helyzetet teremtsenek maguknak. Természetesen félretenni nem egyszerű dolog, de ha megvan a kellő elhatározás, a következő lista is nagy segítséget jelent a kezdéshez.

A leblokkolás lélektana

Ahogy közeledik az egyetemi vizsgaidőszak, sok diák számára ez stresszel és szorongással jár. A nagy mennyiségű tananyag, a vizsgákra való felkészülés nyomása és az eredményekkel kapcsolatos aggodalmak mind olyan tényezők, amelyek a diákokat szorongásba sodorhatják.

Gyűjtő vagy gyűjtögető?

A gyűjtőszenvedély óvodás-, kisiskolás korban kezdődik, de általában a 7-8 éves korosztályra a legjellemzőbb. A gyűjtés a gyerekek számára a valóság megértésének, feldolgozásának egy új, izgalmas módja, de a gyűjtőszenvedély a felnőttekben is kialakulhat. Mi a különbség a gyűjtés és a gyűjtögetés között?

Átalakuló háztartások, avagy generációk együttélése

A modern világban egyre több fiatal felnőtt él a szülei otthonában, és tapasztalható, hogy egy-egy esetben három generáció is egymás mellett él. Az életszakaszok átalakultak, felcserélődtek, aminek gazdasági, társadalmi és pszichológiai okai is vannak. Sokan sosem hagyták még el a szülői fészket, mások viszont kényszerből vagy tudatos megfontolásból költöznek “haza” a saját háztartásukból. Vajon miként hat egy ilyen helyzet a felmenőkre, adott esetben a nagyszülőkre és a felnőttség határán toporgó gyermekeikre?