Carol S. Dweck: Szemléletváltás avagy A siker új pszichológiája
- Dátum: 2024.10.09., 07:14
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- „Szemléletváltás”, asszertív kommunikáció, asszertivitás, fejlődés, fejlődő, lehetőség, önérvényesítés, pszichológia, rögzült, siker, szemléletmód, tudásvágy
A napokban volt szerencsém egy pszichológiai jellegű továbbképzésen részt venni, ahol elém került egy kiadvány. Carol S. Dweck pszichológus „Szemléletváltás” című könyvébe lapoztam bele és bizony magával is ragadt.
A rögzült és fejlődő szemlélet fogalompár Carol Dweck pszichológus kutatásaihoz kapcsolódik. A rögzült szemlélet a bírálatra helyezi a hangsúlyt, míg a fejlődési szemlélet alkalmazásával megérthetjük, hogy nem az a lényeg, hogy tökéletesen teljesítsünk, hanem hogy szembenézzünk a kihívásokkal és fejlődjünk általuk. Lássuk mi a különbség a rögzült és a fejlődő szemléletmód között és miért érdemes elsajátítani az utóbbit!
Rögzült szemléletmód esetén bármilyen kudarc ér, negatívan gondolkozunk, elkeseredünk attól, hogy elrontottunk valamit, értéktelennek érezzük magunkat, butának, akit nem is szeret senki és még sorolhatnám az önsajnálatot, negatív hozzáállást.
Fejlődő szemléletmód esetén azonban a kudarc után levonjuk a következtetést, nem a körülményeket hibáztatjuk, hanem azt nézzük, mit tehettünk volna másképp. A helyzetet pozitívan fogjuk fel, tanulási és fejlődési lehetőségként tekintünk rá, bizakodóan és hálásan.
Érezni a különbséget?
A fejlődő szemléletben felismerem a saját felelősségemet, lehetőségeimet, tanulnivalómat és ennek megfelelően cselekszem a jövőben. Folyamatosan tanulok és fejlődöm. Carol S. Dweck pszichológiaprofesszor ezzel a témával foglalkozik a Standford Egyetemen és többek között a Szemléletváltás című könyvében is ír erről, amiből sokat lehet tanulni és fejlődni. Ha fejlődő szemlélettel tekintünk magunkra és a világra, az olyan tudásvágyra és kitartásra sarkall bennünket, amelynek köszönhetően az élet minden területén sikeresebbek lehetünk.
Ez tanulható?
Mindenképpen!
Az asszertivitás vagy asszertív kommunikáció olyan tanulható kommunikációs készség, amelynek során az asszertívan kommunikáló személy magabiztosan, a saját érzéseit, igényeit, szükségleteit tudatosítva, ezeket őszintén felvállalva tud megnyilvánulni.
A passzív viselkedésű ember céljait ritkábban éri el, kevesebb a sikerélménye. Mások gyakran kérnek olyasmit tőle, ami meghaladja kapacitását, túlterhelődik. A passzív-agresszív viselkedés bújtatott agressziója zavart, frusztrációt kelt. Vesztes-vesztes helyzetnek is hívják.
Az asszertív kommunikáció egyik eleme a saját magunkért való kiállás, más néven önérvényesítés. A magunkért való kiállás akkor lesz a leghatékonyabb, ha Én-üzenetek formájában történik, azaz saját magammal kapcsolatban fogalmazom meg, hogy
szerintem mi a probléma, ténymegállapítás (pulóver a földön)
rám ez milyen hatással van/volt/lesz, mit érzek emiatt (rosszul érzem magam amiatt, hogy a pulóver ottmaradt a földön)
mi lehetne rá egy megoldás (lenne kedved együtt elpakolni és közben megbeszélni a napodat?)
Már főiskolán megtanultam, hogy a „miért” és a „soha” kezdetű mondatok, megállapítások soha nem vezetnek a megoldáshoz, tehát kerülendő a „mert te mindig elhagyod a dolgaid” vagy a „mert te soha nem pakolsz el magad után”.
Sokféle módon lehet megfogalmazni én-üzeneteket, de a fenti három lépéses modell a leghatékonyabb: ténymegállapítás (probléma) – hatás (ahogy én érzem magam tőle) – Megoldáskeresés.
Carol S. Dweck, a Stanford Egyetem világszerte ismert pszichológiaprofesszora évtizedekig kutatta a siker titkát. Könyvében számos kutatás segítségével bebizonyítja, hogy ha fejlődési szemlélettel tekintünk önmagunkra és a világra, akkor az élet minden területén sikeresebbek leszünk.
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
The Walking Dead: Daryl Dixon 2. évad - Kifelé Franciaországból
Gyorsan értünk a The Walking Dead: Daryl Dixon 2. évadának végére, most is hat epizódot kaptunk, amin ráadásul két történetnek kellett osztoznia. Ugyanis egyszerre szólt ez az évad Daryl Dixonról, valamint Carol Peletierről, de őt inkább mindenki az első nevén ismeri. Érdekes évad a második, amely mindig több szálon futott és rengeteg karaktert vonultatott fel, a végére pedig valami teljesen más sült ki belőle, mint amit képzeltünk.
Kilenc gyűrű mindenek felett
A második évadra rengeteget fejlődött A Gyűrűk Ura: A hatalom gyűrűi. Keménykötésű, feszes szezon, amely egyértelműen Sauron életét meséli el, és már egészen más formában, mint amikor megírták a történetet. Az alkotó Peter Jackson nem a szolgai másolást választotta, helyette sok helyen változtatott a Tolkien által írt eredeti trilógiához képest. A hatalom gyűrűi második évadának könnyed narratívája van, könnyedén befogadható, értelmezhető és szinte minden pillanatát jó nézni.
Mocskos kis levelek - filmajánló
Ez a megtörtént eseményen nyugvó film készült nemrég „Mocskos kis levelek” címmel. A „Wicked Little Letters” egy vígjáték, melynek témaválasztása meglepően erős, és sokkal mélyebb, mint enyhén humoros története.
Ilyen ha egy filmes utálja művét, avagy Joker visszatért, de minek?
Pár évvel ezelőtt kiváló médiakampánnyal és a későbbi Oscar-díjas zenével tarkítva berobbant a mozikba a rendhagyó felépítésű antihős eposz, a Joker. A Scorsese-remekművekből (Taxisofőr, A komédia királya) merítkező film hatalmas sikere és díjesője prognosztizálta, hogy jön a megaköltségvetésű folytatása, szintén meglepő, jelen esetben musical formában. Lássuk, miért bukott azonban meg és alázta porig a koncepciót ez a régi, egykor agyondíjazott, tehetséges szereplőgárda, egy egyébként hiteles Lady Gagával kiegészült alkotói csapat.