Menü

Törölköző kisokos – így használd

Minden lakás alapvető tartozéka a törölköző, ám nem mindegy, hogy hogyan élünk vele együtt. Íme, néhány tipp, hogyan is bánj vele.

Az igazi értelemben vett törölköző az iszlám kultúrából származik, ahol is a már évszázadokkal ezelőtt a hívők forrásokban, kutakban, később pedig fürdőkben tisztították lelküket és testüket. Fontosnak tartották már a régebbi időkben is, hogy testük tisztántartásával megteremtsék a felfrissülést, ezáltal az újjászületést és isteni harmóniát. A fürdőhelyiségek elkülönítve egymástól, a megtisztulás különböző lépéseit volt hivatott szimbolizálni. Ezeken a helyeken a bejáratok közelében voltak az öltöző helyiségek, ahol lehetett tisztálkodási szereket és törölközőt venni.

A fürdőzés szabályai pontos leírást adtak arról, hogy a fürdőzésnek hogyan kell történnie és itt jött képbe a törölköző szerepe. A különböző helyiségekben vett fürdők között törölközni kellett, az sem volt mindegy, hogy mivel teszik. Ezek az akkori kendők pamutból készültek, hogy jó nedvszívó képességgel rendelkezzenek. Később kezdett kiforrottá válni a szövés technikája és a díszítő jellegű hímzés.

A törölközők többféle anyagból is készülhet, de minél magasabb a pamut tartalma, annál jobban fog minket szolgálni. Az elsődleges szempont az, hogy jól szívja magába a vizet, majd az, hogy megfeleljen a puhasága és a külleme. Alapvető szabály, hogy minél nagyobb egy törölköző súlya, annál jobb minőségű darabot tartunk a kezünkben. A luxustörölközők súlya elérheti a 600-900 grammot négyzetméterenként. Ahhoz, hogy egészségünket szolgálja, van néhány dolog, amit be kell tartanunk, különben egy fertőző, baktériumokkal teli, büdös holmi fog lógni a fürdőszobában.

Mikor megveszünk egy törölközőt, az első dolog legyen, hogy megfelelően kimossuk. Sokan gondolják, hogy 60 fokos mosáson a legjobb kipörgetni őket, de a tartósság szempontjából a 30-40 fokot ajánlják. Fontos, hogy a törölközőkkel semmi mást ne mossunk össze. Nem igényel több mosószert, vagy öblítőt a kimosásuk, ellenben hasznos lehet egy fertőtlenítő mosószer adalék. Az öblítő tulajdonképpen elhanyagolgató, hiszen minél több van a mosáshoz adagolva, annál jobban összeragadnak a szálak.

Amennyiben ez megtörténik, nem fog annyi nedvességet felszívni, mint kéne. Érdemes ecetet használni öblítőként (személy szerint ecet, víz és mosóparfüm keverékét használom), sőt, a törölközők közé szódabikarbónát is lehet szórni, az pedig segít puhává varázsolni a szálakat. A szakértők azt mondják, hogy 2-3 használat után mossuk ki őket, azaz háromnaponta mossuk ki a zuhanyzáshoz használt textilt. A kéztörlővel más a helyzet, egy többtagú családban naponta ildomos cserélni, mivel a nedvességben penészgombák is szeretnek tanyázni, ami pedig egyáltalán nem egészséges. Arról nem is beszélve, hogy hámsejtjeink is ottragadnak, nem túl jó, hogy egymásnak adogatjuk át törölközés közben.

A törölköző egy teljesen hétköznapi dolog, viszont fontos odafigyelni arra, hogy tartjuk épen és tisztán, hogy hasznos és egészséges maradjon.

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.