Menü

Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.

Hogyan tudjuk megőrizni a mentális egészségünket a mindennapokban? A mentális egészség a mentális jól-létnek egy olyan állapota, amely képessé teszi az embereket, hogy megküzdjenek a stresszel, jól tanuljanak, jól dolgozzanak. A mentális egészség egy alapvető emberi jog.

Hogyan ápolhatjuk mentális egészségünket a stresszes életvitel közepette? Ha azt mondom: mindfulness, meditáció, relaxáció, sport, hobbi, kikapcsolódás, akkor arra gondolok, hogy ezek mind a mentális egészségünket segítik.

A mentális egészség közvetlen hatással van mindennapi életünkre, munkánkra és kapcsolati életünkre. A stressz, a szorongás és a kimerültség hosszú távon kimeríthetik az energiáinkat és rontják a közérzetünket. Fontos tehát, hogy időt szánjunk a mentális egészségünk fenntartására, hogy jobban tudjuk kezelni a mindennapi kihívásokat és stresszes helyzeteket.

A mindfulness egy nagyon fontos és aktuális téma! A mentális egészség megőrzése elengedhetetlen a mai stresszes világban. Nézzünk néhány ötletet és tanácsot, amit beépíthetünk a mindennapjainkba.

Mit jelent a manapság oly divatos mindfulness?

Nos tudatos jelenlétet. A mindfulness, vagyis tudatos jelenlét, segít abban, hogy a pillanatra összpontosítsunk, elengedve a múltat és a jövőt. Ez a technika különösen hasznos lehet a mindennapi stressz kezelésében, ebben segíthet a mindful breathing (azaz a tudatos légzés). Naponta pár percet szánjunk arra, hogy figyeljünk a légzésünkre. Ez segít csökkenteni a szorongást.

Tudatos étkezés. Figyeljünk arra, hogy lassan és teljes figyelemmel együnk, ne kapkodjunk, rágjunk meg minden falatot. Az étkezések lehetnek remek alkalmak a tudatos jelenlét gyakorlására.

Meditáció: Nyugtató hatás a testnek és léleknek. A meditáció, különösen a vezetett meditációk, segíthetnek a stressz csökkentésében, a szorongás enyhítésében, és javíthatják az alvásminőséget. A napi pár perc meditáció is óriási hatással lehet a mentális jólétre.

Mi az a vezetett meditáció?

A vezetett meditációkon (pl. YouTube csatornán is fellelhetők ilyesmik) lépésről lépésre vezetnek végig a meditáció folyamatán.

Jóga és nyújtás, streching. Az egyszerű nyújtó gyakorlatok és jóga segíthetnek a feszültség oldásában. Ezen kívül a jóga gyakorlása mentálisan is ellazít.

Séta a friss levegőn. Egy egyszerű séta a természetben nemcsak a testet, hanem a lelket is megnyugtatja.

A fentiek mellett a társas kapcsolatok ápolása is fontos! A barátokkal való időtöltés és a támogató közösségekhez való tartozás segíthet csökkenteni a szorongást és növeli a boldogságot.

Rendszerezzük teendőinket, feladatainkat! Ha túlterheltnek érezzük magunkat, próbáljuk meg rendszerezni a napi feladatokat, és ne hagyjuk, hogy a munka vagy a háztartási tennivalók elnyomjanak minket. A megfelelő priorizálás segíthet csökkenteni a stresszt.

S végül a jó alvás is fontos, mint a mentális egészség alapja. Az alvás elengedhetetlen a mentális jóléthez. A rendszeres és pihentető alvás segít a stressz csökkentésében és a mentális éleslátás megőrzésében.

A fentiekben említett technikák és tanácsok segíthetnek abban, hogy a stresszes mindennapok közepette megőrizzük mentális egészségünket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.

Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?