Naptej kisokos
- Dátum: 2025.06.09., 09:46
- Majernyik Szilvia
- képek: pexels
- bőrápolás, egészség, fényvédelem, naptej, nyár, UV
Ahogy megérkezik a nyár, előkerülnek a fürdőruhák, a munkahelyen már arról fantáziálunk milyen érzés lesz a strandon, vagy otthon a medencében csobbanni. Több időt töltünk kint, mindenki kalapot és napszemüveget visel. Van azonban egy fontos kellék, amely még mindig nem épült bele sokak mindennapi rutinjába, ez pedig a naptej. Bár sokan csak a strandolós napokon kenik magukat, az UV-sugarak a városi séták, biciklizések vagy épp a teraszon kávézás közben is érik a bőrünket. Ugyan egyre több szépséggel foglalkozó influenszer reklámozza a fényvédelmet, ami ezáltal divathóbortnak tűnhet, a valóságban azonban ez tényleg egy hosszútávú befektetés az egészségünk megőrzésébe és a bőrünk fiatalosan tartásába.
A napfény jókedvre derít, feltölt D-vitaminnal, de sajnos a túlzásba vitt napozás komoly következményekkel járhat. Az UV-sugarak nemcsak leégést okozhatnak, hanem hosszú távon hozzájárulnak a bőr öregedéséhez, pigmentfoltok kialakulásához és növelik a bőrrák kockázatát is. A fényvédő használata tehát nemcsak esztétikai, hanem egészségügyi kérdés is. Fontos azonban odafigyelnünk arra, hogy a bőrünknek megfelelő naptejet válasszunk, melyet napi szinten felvihetünk a bőrünkre.
A világos, érzékeny bőrre magasabb faktorszámú naptejet válasszunk, míg a sötétebb bőrre elegendő lehet az alacsonyabb faktorszám is. Azonban az, hogy nem égünk le könnyen, nem jelenti automatikusan azt, hogy a bőrünk nem képes a nap káros hatásai miatt roncsolódni. Azok számára, akiknek zsíros, aknéra hajlamos bőre van, nem mitesszerképző naptej javasolt, míg száraz bőrre hidratáló összetevőkkel dúsított termék az ideális. Amennyiben nem vagyunk biztosak benne melyik a számunkra megfelelő termék, érdemes lehet a bőrgyógyásszal konzultálni, de bizonyos drogériákban akár az eladók is segíthetnek a naptej kiválasztásában.
Fontos a széles spektrumú védelem, úgyhogy érdemes olyan naptejet választani, amely egyszerre véd az UVA és UVB sugarak ellen is. Az UVA elleni védelem mértékét a PA+ jelölés mutatja, minél több pluszjel szerepel a csomagoláson, annál magasabb a védelem. Az SPF ezzel szemben az UVB elleni védelmet jelzi. Amennyiben valaki gyakran sportol, vagy sokat izzad, akkor érdemes lehet olyan naptejet vásárolni, amelyik vízálló.
Mint minden más, természetesen a fényvédő is akkor hat a legoptimálisabban, ha megfelelően használjuk. Sajnos a legtöbb ember túl kevés mennyiséget visz fel a bőrére, és ezt nem elég gyakran ismétli meg. Az ideális mennyiség felnőtteknek kb. 30-40 ml az egész testre, amit, ha szemléltetni szeretnénk akkor körülbelül 2-3 evőkanálnyi naptejnek felel meg. Indulás előtt már 20-30 perccel érdemes felvinni az első adagot a testünkre, hogy megfelelően kifejtse a hatását, majd ezt attól függően mennyit vagyunk napon akár 2-3 óránként is meg kell ismételni. Természetesen ez egy strandlátogatás és egy munkában töltött nap esetén lényegesen eltérhet egymástól. Sokan elfelejtik bekenni az arcukat, vagy a fülüket, pedig ezek a leginkább sarkalatos pontok, hiszen könnyen le tudunk égni.
A naptej nem véd meg bennünket a napszúrástól, így kánikulában főként 11 és 15 óra között érdemes árnyékban tartózkodni és sok vizet fogyasztani!
Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?
Mi az a vasfelszívódási zavar?

A vas többsége a vékonybél első területein szívódik fel. Ha valami akadályozza ezeket a szakaszokat – például gyulladás, cöliákia, Crohn-betegség vagy gyomor-bypass műtét –, akkor kialakulhat felszívódási zavar, még akkor is, ha a táplálékkal elegendő vas jut be a szervezetbe. Mi az a vasfelszívódási zavar?
Mit rejt egy energiaital? A koffein hatása a fiatal szervezetre

Egyre inkább köztudott, hogy az üdítők világa vonzza a kamaszokat. A 2024-es magyarországi korhatárosítás, amely nemrégiben lépett életbe megtiltotta az energiaitalok árusítását 18 év alattiaknak, bizonyos feltételek mellett. A döntést sokan felesleges szabályozásnak, mások bölcs lépésnek tartják. Azonban az biztos, hogy a koffeinen túl más adalékanyagok is veszélyt jelentenek. Ugyanis a serkentő löttyök tömkelege nem csak tömény erő dobozba zárva, hanem komplexebb termékek sokasága.
Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.
Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.