Menü

Menni vagy nem menni? Ez itt a kérdés

  • Dátum: 2013.01.31., 14:09

„A mi korunkban ilyet nem lehetett, de maguknak könnyű. Menjenek, míg fiatalok, mosogassanak, legyenek szobalányok, könnyen félre rakhatnak, és hamar kaphatnak rendes állást is.”- Nemrég egy idősebb hölgy ajánlotta nekem és páromnak, hogy külföldön teremtsünk jövőt.

Sajnos a mai világban már tényleg el kell gondolkoznunk, menni vagy nem menni? Mindkettő mellett annyi érv van. A legtöbb ismerősöm vagy jelenleg is kint él külföldön, vagy már élt kint és a tapasztalatok azt mutatják, hogy anyagi okokból mindenképp megéri, ebben mindegyikük egyetért. Egy barátom pincérként Angliában körülbelül annyi fizetést kapott, mint itthon egy étteremvezető. Minden hónapban tudott félretenni, még úgy is, hogy az albérletet, étkezést, szórakozást, nagy mennyiségű ruhát és műszaki cikkeket vásárolt, mert ott az ottani fizetéshez képest szinte potom pénz.

De vannak, akiket nem elégít ki, hogy többet keresnek vagy félreraknak, nem kárpótolja őket az otthon hagyott családtagok és barátok miatt. Nehéz lehet hosszabb időre magunk mögött hagyni az eddigi életünket. Az ismert helyeket, kedvenc kávézót, a várost, ahol felnőttünk...Teljesen új helyen, felnőtt fejjel kell kiépíteni egy olyan közösséget, ahol jól érezzük magunkat, mert anélkül bizony nem megy. Ha valahol nem érezzük jól magunkat, bizony a teljesítőképességünk is bánja. Persze vannak, akik csak azért is megmutatják, hogy őket utálhatják, akkor is a lehető legjobban dolgoznak, a legtöbb embert lehangolja, ha érzi a feszültséget és a negatív hozzáállást.

Magyarországon általánosan a helyzet nem túl rózsás, általában diploma után fél-egy évet számolhatunk, hogy sikerül elhelyezkedni. Persze itt is akadhatnak kivételek, akik szerencsések, azoknak sikerül olyan gyakorlati helyet találni egyetem alatt, ahova a diploma megszerzése után fel is veszik őket. Sajnos nem mindegyik cég gondolkodik így, vagy engedheti meg magának, ilyenkor legalább referenciaként jól mutat az önéletrajzban.

Az állam annak megakadályozás érdekében, hogy az államilag finanszírozott hallgatók külföldön dolgozzanak diploma után, szerződés köttetett minden hallgatóval, akinek tanulmányait az állam fizeti, az a diplomaszerzést követő „húsz éven belül az általa állami ösztöndíjjal folytatott tanulmányok ideje kétszeresének megfelelő időtartamban magyar joghatóság alatt álló munkáltatónál társadalombiztosítási jogviszonyt eredményező munkaviszonyt, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt létesíteni, fenntartani vagy magyar joghatóság alatt vállalkozási tevékenységet folytatni köteles”. Amennyiben a hazai munkaviszony nem valósul meg, a hallgató köteles visszafizetni adott képzésére tekintettel a Magyar Állam által folyósított állami ösztöndíjnak a visszatérítés esedékessé válásának naptári félévét megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamatot három százalékponttal meghaladó kamattal megnövelt összegét a Magyar Államnak. Ez is egy megoldás. De én, személy szerint, még mindig azon gondolkozom, hogy tudnék itthon maradni úgy, hogy közben a jövendő családomnak meg tudjam alapozni a jövőjét. Talán egyszerűbb lenne kimenni, de én még mindig várom, hogy lesz majd egy olyan megoldás, amivel itthon is el lehet ezt érni.

Írta: Horváth Barabara
Fotó: sxc.hu

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?