Menü

Menni vagy nem menni? Ez itt a kérdés

  • Dátum: 2013.01.31., 14:09

„A mi korunkban ilyet nem lehetett, de maguknak könnyű. Menjenek, míg fiatalok, mosogassanak, legyenek szobalányok, könnyen félre rakhatnak, és hamar kaphatnak rendes állást is.”- Nemrég egy idősebb hölgy ajánlotta nekem és páromnak, hogy külföldön teremtsünk jövőt.

Sajnos a mai világban már tényleg el kell gondolkoznunk, menni vagy nem menni? Mindkettő mellett annyi érv van. A legtöbb ismerősöm vagy jelenleg is kint él külföldön, vagy már élt kint és a tapasztalatok azt mutatják, hogy anyagi okokból mindenképp megéri, ebben mindegyikük egyetért. Egy barátom pincérként Angliában körülbelül annyi fizetést kapott, mint itthon egy étteremvezető. Minden hónapban tudott félretenni, még úgy is, hogy az albérletet, étkezést, szórakozást, nagy mennyiségű ruhát és műszaki cikkeket vásárolt, mert ott az ottani fizetéshez képest szinte potom pénz.

De vannak, akiket nem elégít ki, hogy többet keresnek vagy félreraknak, nem kárpótolja őket az otthon hagyott családtagok és barátok miatt. Nehéz lehet hosszabb időre magunk mögött hagyni az eddigi életünket. Az ismert helyeket, kedvenc kávézót, a várost, ahol felnőttünk...Teljesen új helyen, felnőtt fejjel kell kiépíteni egy olyan közösséget, ahol jól érezzük magunkat, mert anélkül bizony nem megy. Ha valahol nem érezzük jól magunkat, bizony a teljesítőképességünk is bánja. Persze vannak, akik csak azért is megmutatják, hogy őket utálhatják, akkor is a lehető legjobban dolgoznak, a legtöbb embert lehangolja, ha érzi a feszültséget és a negatív hozzáállást.

Magyarországon általánosan a helyzet nem túl rózsás, általában diploma után fél-egy évet számolhatunk, hogy sikerül elhelyezkedni. Persze itt is akadhatnak kivételek, akik szerencsések, azoknak sikerül olyan gyakorlati helyet találni egyetem alatt, ahova a diploma megszerzése után fel is veszik őket. Sajnos nem mindegyik cég gondolkodik így, vagy engedheti meg magának, ilyenkor legalább referenciaként jól mutat az önéletrajzban.

Az állam annak megakadályozás érdekében, hogy az államilag finanszírozott hallgatók külföldön dolgozzanak diploma után, szerződés köttetett minden hallgatóval, akinek tanulmányait az állam fizeti, az a diplomaszerzést követő „húsz éven belül az általa állami ösztöndíjjal folytatott tanulmányok ideje kétszeresének megfelelő időtartamban magyar joghatóság alatt álló munkáltatónál társadalombiztosítási jogviszonyt eredményező munkaviszonyt, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt létesíteni, fenntartani vagy magyar joghatóság alatt vállalkozási tevékenységet folytatni köteles”. Amennyiben a hazai munkaviszony nem valósul meg, a hallgató köteles visszafizetni adott képzésére tekintettel a Magyar Állam által folyósított állami ösztöndíjnak a visszatérítés esedékessé válásának naptári félévét megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamatot három százalékponttal meghaladó kamattal megnövelt összegét a Magyar Államnak. Ez is egy megoldás. De én, személy szerint, még mindig azon gondolkozom, hogy tudnék itthon maradni úgy, hogy közben a jövendő családomnak meg tudjam alapozni a jövőjét. Talán egyszerűbb lenne kimenni, de én még mindig várom, hogy lesz majd egy olyan megoldás, amivel itthon is el lehet ezt érni.

Írta: Horváth Barabara
Fotó: sxc.hu

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.