Menü

Ősi eredetű Bálint-nap

  • Dátum: 2013.02.14., 09:14

A Valentin-nap hazánkban az 1990-es évek közepétől újra közismertté vált. A szerelmesek ünnepeként tartjuk számon. Így volt ez több évszázaddal ezelőtt is, ráadásul számos érdekes népszokás, hagyomány kötődik Szent Bálint napjához.

Már az ókori Rómában ősi eredetű pásztorünnepeket tartottak február 13 és 15-e között. Szent Bálint története azonban II. Claudius császár uralkodásáig vezethető vissza. A hiedelem szerint Terni püspöke keresztény hite miatt kivégzésre várt és a börtönben őre vak leányának visszaadta a látását a hitével. Mindez február 14-én történt. A legenda úgy szól a püspök megeskette a fiatal párokat, a katonákat is, akiknek a császári parancs szerint tilos lett volna házasságra lépniük. Ide eredeztethető vissza, hogy Szent Bálint később a jegyesek és szerelmesek védőszentjévé vált.

Hazánkban már a középkorban is jól ismerték Szent Bálint napját. Erre az egyik legrégebbi nyelvemlékünkben, az Érdy-kódexben is találunk utalásokat. A középkori naptárak, misekönyvek is beszámolnak Bálint-napjáról és számos néphiedelem kötődik február 14-hez.

A babona szerint ilyenkor a plátói szerelmeseknek sem szabad feladni a reményt, bátran megvallhatják érzelmeiket a kiválasztottjuknak. Akire viszont már rátalált az igaz szerelem, annak kilenc magos almát kell ennie, s a magokat egy óvatlan pillanatban párja zsebébe kell csempésznie, így örökre egymáséi lesznek. Egy másik hagyomány szerint egymás hajszálát kell belesütni a tésztába és azt kell megenni, hogy az érzelmek soha ne hűljenek ki. Valentin-napon tilos megsértődni, megharagudni, ilyenkor még az is megengedett, hogy a párok korábbi szerelmeikről meséljenek egymásnak.

A magyar népi hiedelem azt mondja, ezen a napon találnak maguknak párt a verebek és a vadgalambok is ilyenkor térnek vissza. Ha ezen a napon kezdődik meg a fák metszése, fák ültetése, biztosan bő termésre számíthatnak a gazdák. Sőt a vetőmagot is ilyenkor kell beszerezni.

Szent-Bálint a nyavalyatörésben, vagyis az epilepsziában szenvedőknek enyhülést ad, ezért ők február 14-én imádkoznak hozzá.

A kőművesek is február 14-én mennek misére, hogy oltalmat kérjenek Szent Bálinttól.

Hazánkban több templomot, kápolnát is Szent Bálint tiszteletére szenteltek meg, az egyik leghíresebb ezek közül a bólyi kápolna.

Külföldön is a szerelmeseké ez a nap. Az angolszász országokban már a XIV. századtól jellemző, hogy a párok egymást apró ajándékokkal lepik meg. Az Egyesült Államokba angol kivándorlók vitték el ezt a szokást, majd a II. világháború idején az amerikai katonák Németországot is megismertették ezzel a hagyománnyal. Az első Valentin-napi bált Nürnbergben rendezték meg 1950-ben.

Érdekes, hogy Japánban a lányok, asszonyok adnak csak ajándékot. A nők ilyenkor férjüknek, férfi kollégáiknak, főnökeiknek valami aprósággal kedveskednek, s a fiatal lányok is ily módon vallanak szerelmet kiválasztottjuknak.

Olaszországban a párok tavak, folyók partjai mentén találkoznak, s itt valamire (általában kerékpártárolóra) rázárják a monogramjukkal ellátott lakatot, a kulcsot pedig a vízbe dobják.

Kapcsolódó cikkünk:

Valentin-napi őrület
Romantikus filmek estére
Valentin-nap: A megosztó ünnep

Fotó: sxc.hu

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?