Menü

Az erdei fenyő titka

  • Dátum: 2013.02.19., 20:58

Földünk egyik legismertebb faféléje a fenyőfa. A világon mindenütt megtalálható, itt a mérsékelt övi éghajlaton is akadnak őshonos fajtái. A fenyő különböző részeit számtalan dolgoKra hasznosítják, most a tűlevelekből készült fenyőolajat mutatjuk be.

Gyakorlatilag mindenféle fenyő tűleveléből készítenek olajat, amit párologtatásra, fürdővízbe, krémekhez adva, bedörzsölve alkalmazhatunk. Nagyjából egy deciliter olaj elkészítéséhez 100-500 kilogramm fenyőtű szükséges. Az olajat vízgőz desztillációval állítják elő.

A fenyőolaj illata a citroméhoz hasonlít, leginkább légúti betegségek megelőzésére, gyógyítására használják. Köptető, nyákoldó, hurutoldó hatású. Remek köhögéscsillapító, gyulladáscsökkentő és antibakteriális, fertőtlenítő hatású is egyben. Utóbbi hatása miatt a kozmetikai iparban is előszeretettel alkalmazzák. Különböző csípések, vagy kiütések esetén is kipróbálhatjuk, ilyenkor a szakértők azt ajánlják, 1 deciliter vízbe csepegtessünk két csepp fenyőolajat, amit keverhetünk két csepp mentával, vagy teafa olajjal, rázzuk össze, majd kezeljük a piros felületet.

A fitoterapeuták az erdei fenyő olaját azoknak is ajánlják, akik komoly idegi terhelésnek vannak kitéve. Az erdei fenyő olaja ugyanis oldja az idegfeszültséget, a bűntudat érzését, enyhíti a lelkiismeret furdalást, illetve segít azoknak, akik kényszeresen vágynak a tökéletesség után. Az erdei fenyő olaja abban is segítségünkre lehet, hogy megtaláljuk önmagunkban a szellemi függetlenséget, elfogadjuk magunkat. A lelki bajokon kívül a reumásoknak és a tüdőbetegeknek is ajánlják. Érdekes megfigyelés, hogy általában a tüdőszanatóriumokat is a fenyőligetek, fenyőerdők közepébe létesítették, mert már régóta köztudott, hogy az ilyen betegségben szenvedők kissé megkönnyebbülnek ebben a környezetben.

A törpefenyő olaj is igen ismert, amely ugyancsak fertőtlenítő, idegerősítő, nyugtató hatású és oldja a fáradtságot is.

A házi patikánkban elengedhetetlen szer sokféle alkalmazása miatt. Patikai tiszta szesszel összekeverve a fájós végtagokat, derekat is bedörzsölhetjük vele, fürdővízbe csepegtetve pedig különösen hatékony a nátha, megfázás kezelésére. Lefekvéskor pedig a hátunkat, mellkasunkat dörzsöljük be vele, megkönnyítve alvás közben a légzést.

Fotó: sxc.hu

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?