A gyógyvizek árthatnak is
- Dátum: 2013.02.21., 17:20
A gyógyvizeket az oldott ásványi anyagok mennyisége alapján sorolhatjuk különböző típusokba, hatásaik nagyon eltérőek lehetnek, ha nem vagyunk elég felkészültek gyógyulás helyett igen kellemetlen élményben lehet részünk.
A magyar gyógyvizek vonzóereje belföldön és külföldön is magas szinten érvényesül, főleg manapság mikor a wellness igen csak közkedvelt és elterjedt időtöltés. Szerencsések vagyunk, hogy nem kell sokat utaznunk ahhoz, hogy találjunk egy fürdőt ahol a kellemest összeköthetjük a hasznossal, vagyis hogy az élményfürdőzés mellett mindjárt egészségünkért is tegyünk valamit.
A gyógyvíz azonban káros és kellemetlen is lehet, ha nem tájékozódunk előre az adott víz alkotóelemeiről és hatásairól. Ha orvosi kezelés részeként keresünk fel gyógyvizeket, akkor egy ellenőrzöttebb körülmények között gyógyulhatunk, ha azonban magunktól kerekedünk fel, hogy ilyen-olyan panaszainkat enyhítsük, tudatosabbnak kell lennünk. Fontos utánanéznünk, hogy milyen típusú gyógyvizek vannak, és hogy azok milyen hatást gyakorolnak szervezetünkre. Manapság az internet világában ez nem olyan bonyolult feladat, a gyógyfürdők általában rendelkeznek honlappal, melyeken érdemes megkeresni a gyógyhatás mellett az ellenjavallatokat is.
Összeszedtünk néhány híresebb gyógyfürdővel kapcsolatos alapvető információt.
A sárvári gyógyvíz jódos, brómos és konyhasós, amely többek között prosztatagyulladások, menstruációs zavarok, nőgyógyászati betegségek esetén lehet jótékony hatású. Ugyanakkor ellenjavallt súlyos visszérbetegségek, szívelégtelenségek, trombózis és terhesség esetében.
A büki gyógyfürdő alkáli, hidrogén-karbonátos, magas kalcium- és magnéziumtartalmú. Alkalmas mozgásszervi betegség, porckopás, csontritkulás, krónikus ízületi gyulladások kezelésére. Továbbá hatékony lehet nőgyógyászati és urológiai gyulladások esetén. Súlyos szív és érrendszeri betegségeknél viszont nem ajánlott.
Harkányban kénes és alkáli gyógyvíz található, amely hasznos lehet szív- és érrendszeri, és mozgásszervi megbetegedéseknél, hatékonyan alkalmazható pikkelysömör kezelésére. Általában az alkalikus gyógyvizek ellenjavalltak coli fertőzések és vesekő esetén.
A hajdúszoboszlói gyógyfürdő jódos, brómos, konyhasós termálvíz, jótékonyhatású lehet magas vérnyomásra, köszvényre, prosztatagyulladásra. Alkalmas még meddőség és idült bőrbetegségek (pl.: ekcéma) kezelésére. Nem ajánlott rákos, rosszindulatú daganatos megbetegedések esetén.
Ilyen alapvető információkat minden esetben érdemes összegyűjteni mielőtt felkeresünk egy gyógyfürdőt, mivel akár igen kellemetlen élményben is részünk lehet. Például egy köszvény betegség esetén, vannak ajánlott gyógyvizek, melyek csökkentik a húgysav szintet, ezáltal enyhítik a panaszokat, de olyanok is vannak, amelyek kifejezetten felerősítik a tüneteket. Ha valaki állapotos, akkor pedig általában egyik gyógyvíz sem ajánlott, de érdemes ki kérni orvos véleményét is.
Fotó: sxc.hu
Autózás télen
Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?