Menü

Füstölő: ősidők óta használjuk

  • Dátum: 2013.02.23., 12:54

A füstölőt őseink általában megszentelt helyek megtisztítására, vallási szertartások alkalmával használták. A mai ember számára is nagy jelentőséggel bír, hiszen nemcsak remek illatot ad, hanem az égetés során felszabaduló anyagok jó hatással vannak a szervezetünkre, segítenek ellazulni, meditálni.

A füstölő olyan illatanyag, amelyet bizonyos fűszerből, vagy illatos fából párologtatnak ki égetéssel. Számtalan alakú összetételű füstölő létezik, a hagyományos 10 centiméteres pálcika alakútól, egészen az öt méteres magasságú, hatalmas fatörzsön át, a por alakban kaphatóig. Nálunk a legismertebb a pálcika alakú, amely az égése során egyenletesen bocsájtja ki a levegőbe az illatát. Kisebb helyiségekbe, szobákba, irodákba ajánlott a használata. A spirális, tekercs formájú füstölő hosszabb ideig is ég, nagyjából két óra az égési időtartama. Akad még kúpalakú, ami gyorsan elfogy, de vásárolhatunk még füstölő port, sodrott, mártott, vagy körkörös, csiga alakút is.

A füstölőgyártás központja India, ahol a különböző nagyságú bambuszpálcikákat füstölőpasztába csavarják, Leggyakrabban három-négy féle fűszer-, vagy gyógynövényből készítik el ezt a pasztát. Az illatanyagot legtöbbször sáfrányból, mirhából, pézsmából, szantálfából, teafából, canabisból, levendulából, jázminból, illetve ilang-ilangból nyerik ki.

A Tibetben készült füstölők igen különlegesnek mondhatók, mert ezek legalább 25-30 féle gyógynövényből készülnek, így a szervezet stimulálására, gyógyítására is alkalmasak, hatásuk egyedülálló.

Japánban is gyakran használnak füstölőt, a teaceremónia elengedhetetlen kelléke, illetve a buddhista szertartások fontos része.

A füstölők használata egyébként a legősibb időkig visszavezethető: különböző vallási szertartások, vagy megszentelt helyek megtisztítására használták. Ősi hiedelem ugyanis, hogy bizonyos illatok, szagok vonzzák a jó szellemeket, bizonyosak pedig taszítják a rosszakat. Régen úgy tartották, hogy a füstölő felszálló füstje a könyörgést, az imádságot az égig viszi.

De lássuk, melyik illat, miben segíti a testi-lelki felfrissülésünket, megújulásunkat.

A levendula helyre állítja a lelki egyensúlyt, eloszlatja a depressziót, a félelmet, segít az álmatlanság leküzdésében, erősíti az idegrendszert. A jázmin ugyancsak remek hatással van az idegállapotra, oldja a szorongást, testi-lelki lazítószer, ugyanakkor felfűti az érzelmeket. Az Ilang-ilang csillapítja a haragot, előremozdítja a pozitív érzelmeket, a meditációt, az elmélyülést, szeretetre, megértésre ösztönöz, növeli az érzékiséget. A szantál illata lecsillapítja a felkavarodott érzelmeket, használata nyitottá, megértővé tesz. Feléleszti a szunnyadó szellemiséget.

Fotó: sxc.hu

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.