Menü

Füstölő: ősidők óta használjuk

  • Dátum: 2013.02.23., 12:54

A füstölőt őseink általában megszentelt helyek megtisztítására, vallási szertartások alkalmával használták. A mai ember számára is nagy jelentőséggel bír, hiszen nemcsak remek illatot ad, hanem az égetés során felszabaduló anyagok jó hatással vannak a szervezetünkre, segítenek ellazulni, meditálni.

A füstölő olyan illatanyag, amelyet bizonyos fűszerből, vagy illatos fából párologtatnak ki égetéssel. Számtalan alakú összetételű füstölő létezik, a hagyományos 10 centiméteres pálcika alakútól, egészen az öt méteres magasságú, hatalmas fatörzsön át, a por alakban kaphatóig. Nálunk a legismertebb a pálcika alakú, amely az égése során egyenletesen bocsájtja ki a levegőbe az illatát. Kisebb helyiségekbe, szobákba, irodákba ajánlott a használata. A spirális, tekercs formájú füstölő hosszabb ideig is ég, nagyjából két óra az égési időtartama. Akad még kúpalakú, ami gyorsan elfogy, de vásárolhatunk még füstölő port, sodrott, mártott, vagy körkörös, csiga alakút is.

A füstölőgyártás központja India, ahol a különböző nagyságú bambuszpálcikákat füstölőpasztába csavarják, Leggyakrabban három-négy féle fűszer-, vagy gyógynövényből készítik el ezt a pasztát. Az illatanyagot legtöbbször sáfrányból, mirhából, pézsmából, szantálfából, teafából, canabisból, levendulából, jázminból, illetve ilang-ilangból nyerik ki.

A Tibetben készült füstölők igen különlegesnek mondhatók, mert ezek legalább 25-30 féle gyógynövényből készülnek, így a szervezet stimulálására, gyógyítására is alkalmasak, hatásuk egyedülálló.

Japánban is gyakran használnak füstölőt, a teaceremónia elengedhetetlen kelléke, illetve a buddhista szertartások fontos része.

A füstölők használata egyébként a legősibb időkig visszavezethető: különböző vallási szertartások, vagy megszentelt helyek megtisztítására használták. Ősi hiedelem ugyanis, hogy bizonyos illatok, szagok vonzzák a jó szellemeket, bizonyosak pedig taszítják a rosszakat. Régen úgy tartották, hogy a füstölő felszálló füstje a könyörgést, az imádságot az égig viszi.

De lássuk, melyik illat, miben segíti a testi-lelki felfrissülésünket, megújulásunkat.

A levendula helyre állítja a lelki egyensúlyt, eloszlatja a depressziót, a félelmet, segít az álmatlanság leküzdésében, erősíti az idegrendszert. A jázmin ugyancsak remek hatással van az idegállapotra, oldja a szorongást, testi-lelki lazítószer, ugyanakkor felfűti az érzelmeket. Az Ilang-ilang csillapítja a haragot, előremozdítja a pozitív érzelmeket, a meditációt, az elmélyülést, szeretetre, megértésre ösztönöz, növeli az érzékiséget. A szantál illata lecsillapítja a felkavarodott érzelmeket, használata nyitottá, megértővé tesz. Feléleszti a szunnyadó szellemiséget.

Fotó: sxc.hu

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?