Menü

Életmód: Nem marad következmények nélkül…

  • Dátum: 2013.02.24., 10:22

A XXI. században folytatott rossz életvitel – mozgásszegény életmód, egészségtelen táplálkozás, káros szenvedélyek – felér egy saját magunk ellen, gondatlanságból elkövetett emberöléssel.

A cselekmény akkor gondatlan, ha az elkövető előre látja magatartásának lehetséges következményeit, de könnyelműen bízik azok elmaradásában, vagy azért nem látja előre magatartásának lehetséges körülményeit, mert a tőle elvárható körültekintést elmulasztotta-olvashatjuk a könyvtár polcáról lekapott jogi szótár definícióját a gondatlanság címszó alatt.

Természetesen a „gondatlanság” szó inkább a tárgyalótermek szókincsére hagyható, mintsem az egészség megőrzését hirdető reklámtáblák valamelyikére. Azonban furcsa párhuzamot vonhatunk eme jogi rendszerből kiragadott fogalom és az egészség, az egészséges életmód között. Tényként kezeljük, tudomásul vesszük a tényt, miszerint az egészségtelen életmód káros, megrövidíti életünket, csökkenti teljesítőképességünket életünk valamennyi területén, emellett leendő gyermekünk életét is kockára tesszük gondatlanságunk miatt.

A mellékhatások ismeretében mégis legyintünk. Nem, velünk ez nem történhet meg! Valaki mással! Pedig napi 20-30 perc mozgás nem sok. Vagy talán mégis? Rohanó világunk mindannyiunk póráza. A mozgás, az étkezés nem fér bele a munka, család, barátok mellett. Pedig fontos lenne. Egyik helyről a másikra, egyik buszról a következőre, kocsiból ki, kocsiba be. Sétálni sem nagyon van időnk, nem, hogy sportolni! A káros szenvedélyekkel még nem is foglalkoztunk: kávé, cigaretta, alkohol, drogok. Súlyos egészségkárosító hatásuk mellett, fáradékonnyá, teljesítőképességünk határai alá taszítanak minket, büszke embereket. Prevenció? Pénzkidobás. Marketing. Biznisz. A rossz reklám is reklám, nem?

Márpedig a megelőzés célja a hátrányok domborítása, tehát rossz színben való feltüntetés, tehát rossz…reklám. Az emberek többségét még a brutális prevenciók sem „hatják” meg. Könnyelműen bíznak a következmények elmaradásában. Mint mindig. Hogy miért? Mert emberek. A sportnak, rendszeres egészséges táplálkozásnak meghatározó részének kellene lenniük életünknek. Anélkül nem megy.

Bezzeg, ha törvények szankcionálnák az egészséges magatartásra, életmódra való törekvést! Milyen kár, hogy a jog hatalmas keze nem ér el idáig…

Írta: Bogdán Ákos
Fotó: sxc.hu

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?