Menü

Életmód: Nem marad következmények nélkül…

  • Dátum: 2013.02.24., 10:22

A XXI. században folytatott rossz életvitel – mozgásszegény életmód, egészségtelen táplálkozás, káros szenvedélyek – felér egy saját magunk ellen, gondatlanságból elkövetett emberöléssel.

A cselekmény akkor gondatlan, ha az elkövető előre látja magatartásának lehetséges következményeit, de könnyelműen bízik azok elmaradásában, vagy azért nem látja előre magatartásának lehetséges körülményeit, mert a tőle elvárható körültekintést elmulasztotta-olvashatjuk a könyvtár polcáról lekapott jogi szótár definícióját a gondatlanság címszó alatt.

Természetesen a „gondatlanság” szó inkább a tárgyalótermek szókincsére hagyható, mintsem az egészség megőrzését hirdető reklámtáblák valamelyikére. Azonban furcsa párhuzamot vonhatunk eme jogi rendszerből kiragadott fogalom és az egészség, az egészséges életmód között. Tényként kezeljük, tudomásul vesszük a tényt, miszerint az egészségtelen életmód káros, megrövidíti életünket, csökkenti teljesítőképességünket életünk valamennyi területén, emellett leendő gyermekünk életét is kockára tesszük gondatlanságunk miatt.

A mellékhatások ismeretében mégis legyintünk. Nem, velünk ez nem történhet meg! Valaki mással! Pedig napi 20-30 perc mozgás nem sok. Vagy talán mégis? Rohanó világunk mindannyiunk póráza. A mozgás, az étkezés nem fér bele a munka, család, barátok mellett. Pedig fontos lenne. Egyik helyről a másikra, egyik buszról a következőre, kocsiból ki, kocsiba be. Sétálni sem nagyon van időnk, nem, hogy sportolni! A káros szenvedélyekkel még nem is foglalkoztunk: kávé, cigaretta, alkohol, drogok. Súlyos egészségkárosító hatásuk mellett, fáradékonnyá, teljesítőképességünk határai alá taszítanak minket, büszke embereket. Prevenció? Pénzkidobás. Marketing. Biznisz. A rossz reklám is reklám, nem?

Márpedig a megelőzés célja a hátrányok domborítása, tehát rossz színben való feltüntetés, tehát rossz…reklám. Az emberek többségét még a brutális prevenciók sem „hatják” meg. Könnyelműen bíznak a következmények elmaradásában. Mint mindig. Hogy miért? Mert emberek. A sportnak, rendszeres egészséges táplálkozásnak meghatározó részének kellene lenniük életünknek. Anélkül nem megy.

Bezzeg, ha törvények szankcionálnák az egészséges magatartásra, életmódra való törekvést! Milyen kár, hogy a jog hatalmas keze nem ér el idáig…

Írta: Bogdán Ákos
Fotó: sxc.hu

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.