Menü

Diéta más alapokon

  • Dátum: 2013.02.26., 12:42

A téma szervesen kapcsolódik egy korábbi cikkünkhöz, amely tisztázza pH érték fogalmát, valamint a savas, illetve lúgos kémhatás szerepét a szervezetünkben. A bázikus életmód olyan szemlélet, amely az ideális sav-bázis egyensúly fenntartásán alapszik.

Lényege: azoknak az élelmiszereknek az előtérbe helyezése, melyek lúgos kémhatásúak a savasakkal szemben. Ez egy olyan nézőpont, amely teljesen más alapokra helyezi a diétákat és a táplálkozást.

Ahogy korábbi cikkünkben is jeleztük, a szervezet víztartalmának egyik legfontosabb jellemzője a megfelelő sav-bázis egyensúly, vagyis hogy a sejtekben található víz pH értéke optimális kémhatású (7-8,5 pH) legyen.

Kutatások igazolják, hogy a mai modern világban igen nagyfokú az elsavasodás jelensége, amely fenyegeti egészségünket. A test elsavasodását jelzi az elhízás, amely szintén egy alapvető probléma manapság. Orvosok szerint a túlzottan savas hatású étrendre a szervezet úgy reagál, hogy többlet zsírt halmoz fel. Sokszor azért nem működik egy-egy fogyókúra, mert nem az okra, hanem a következményre koncentrálunk, és továbbra is fennáll a savasodási probléma.

Ahhoz, hogy visszanyerjük testünk bázikus egyensúlyát, tisztítókúrára van szükségünk, vagyis lúgosításra. Ennek első és elengedhetetlen feltétele a megfelelő minőségű és mennyiségű folyadék fogyasztása. Ez alatt azt kell éretni, hogy vízre van szüksége a szervezetnek, nem pedig különböző szénsavas üdítőitalokra, még a gyümölcslevekkel is csínján kell bánnunk, mivel általában ezek is savas kémhatásúak.

Az étrend esetében a következő szempontot kell figyelembe vennünk, először is általában véve főként savasító ételeket (például: kóla, kávé, tésztafélék) fogyasztunk, ha ezeket nem is iktatjuk ki teljesen, fontos, hogy lúgosító hatású táplálékot is bevigyünk. Néhány példa a lúgosító ételekre: zöldségek, citrom, meggy, köles, mandula, fokhagyma, hagyma.

Összefoglalva a bázikus életmód lényege, hogy étrendünk meghatározásánál igyekszünk azt is figyelembe venni, hogy milyen a különböző élelmiszerek kémhatása, és eszerint több lúgosító táplálékot fogyasztani. Hiszen nem csak bőrünk egészség védelménél fontos a pH érték, hanem szervezetünkön belül elhelyezkedő sejtek számára is. A legfontosabb a lehetséges legnagyobb mennyiségű víz fogyasztása. Ha nincsen súly, vagy egyéb egészségügyi problémánk, akkor is érdemes bizonyos időközönként egy-egy tisztítókúrát beiktatnunk, amolyan speciális wellnessként szervezetünk számára.

Kapcsolódó cikkünk:
Mit jelent a pH érték?

Fotó: sxc.hu

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.