Menü

Vezető gazdi - megadó, boldog kutyus

  • Dátum: 2013.03.09., 14:08

A „Cesar Millan láz” óta különösen népszerűvé vált a kutyapszichológia, a „csodálatos kutyadokinak” becézett férfi műsoraiban a kutya- gazdi viszony helyreállításán igyekszik. Legfőbb mottója arra vonatkozik, hogy a kutyák nem emberi pszichével rendelkeznek, és nem szavakkal kommunikálnak.

Bár sokan gondolják talán úgy, hogy túlzásokba esünk a kutyákkal kapcsolatban, hiszen ők csak állatok, nem kell olyan komolyan kezelni ezt a dolgot. Valóban ők elsősorban állatok, amiből nem az következik, hogy alacsonyabb rendűek az embernél, és nem lehetnek boldogok, hanem hogy másra van szükségük, mint nekünk.

Néhány alapszabályt nem árt tisztázni annak érdekében, hogy megértsük házi kedvenceink viselkedését. A kutyák nem szavakkal kommunikálnak, hanem energiával, ezért a gazdinak ezen a szinten kell tudtára adni a helyes viselkedést, ami nem más, mint a nyugodt megadó magatartás. Ezt emberi szemmel pejoratív uralkodásnak is tekinthetnénk, de tudnunk kell, hogy a kutya számára a legfontosabb az irányítás, vezetőre van szüksége, és mindennap ki kell számára jelölni a megfelelő viselkedést. Gazdiként tehát a legfontosabb feladat a nyugodt, vezetői magatartás mutatása. Ha a kutya megnyugodott és megfelelően kiegyensúlyozott állapotba került, akkor jöhet a szeretet és az izgalom.

A falkavezér szerep nem attól függ, hogy valaki férfi vagy nő, a kutyák esetében ez lényegtelen. Az engedelmes tudatállapotot mindig el kell érni, például ha a kutya ideges és domináns addig nem kap enni. Az energiaszint megértéséhez, az is jó példa hogy hogyan zajlik egy távozás vagy megérkezés. Sokan, amikor hazaérkeznek szeretetük jeléül gügyögve, érzékenyen köszönnek a kutyájuknak, ez nem jó, mivel izgatott lelkiállapotot sugároz. A gazdi így izgatott energiaforrássá válik, ez pedig a kontroll elvesztését jelenti. A másik jó példa az energiaszint kérdés kapcsán az, amikor egy kutya ideges, feszült, agresszív. Ha ilyenkor simogatással próbáljuk meg lenyugtatni, csak azt érjük el, hogy megerősítjük a helytelen tudatállapotot, a kutyák ugyanis nem ismerik az együttérzést, és nem értékelik a gyengédséget. Mivel mindez bizonytalanságot sugároz feléjük, számukra pedig alapvető szükséglet az irányítás, és a szabályok.

Az is fontos hogy fizikai és pszichés kihívást nyújtsunk a kutyáink számára, az energiák levezetése sokban segíti a gazdit abban, hogy 100%-os kontrollal rendelkezzen háziállata felett. Persze annak ellenére, hogy a gazdi az irányító, ne feledjük, ez egy kölcsönös viszony, amelynek harmóniája az ember számára is nagyon fontos.

Fotó: sxc.hu

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?