Csíra, az igazi vitaminbomba
- Dátum: 2013.03.10., 15:36
A téli, kora tavaszi időszakban szervezetünk nem tud megfelelő mennyiségű és minőségű ásványi anyaghoz, vitaminhoz jutni, azonban a csírák fogyasztásával a hiányzó tápanyagokat pótolni tudjuk. A csírafélék igazi vitaminbombák, felhasználásuk pedig igazán sokrétű.
A csírák jótékony hatásai elvitathatatlanok. Ezekben a pici növénykezdeményekben az összese esszenciális aminosav megtalálható, amire csak szükségünk van. A csírákban lévő vitaminokat, ásványi anyagokat, mikroelemeket a szervezetünk maradéktalanul hasznosítani tudja. Rendkívül táplálóak, a szervezet számára azonnal energiát szolgáltatnak, emésztésük nagyon könnyű. Tudni kell még, hogy a csírák regenerálják a bélflórát, salaktalanítják a szervezetet, így hatékonnyá válik a tápanyagok felszívódása és beépülése. Fogyasztásuk tehát nagyban hozzájárul az egészségünk megőrzéséhez, vagy az esetleges gyógyuláshoz.
Számtalan mag közül válogathatunk, rengeteg gabona-, fűfélét, vagy egyéb növényi magvakat kínálnak már a boltokban. Egy csomaghoz nagyjából 350-550 forintos áron juthatunk hozzá, amely 50 grammot tartalmaz és ebből adagtól függően két-négy alkalommal tudunk csíráztatni. A csíráztatótál sem egy nagy befektetés, 1100-1600 forintos áron szerezhetjük be, attól függően, hogy műanyagot, agyagot, kicsit, nagyobbat választunk.
A csírák íze nagyon sokféle lehet, akadnak lágyabb, semleges ízűek, de találkozhatunk markánsabb, esetleg csípősebb fajtákkal is. A retekcsírája például kifejezetten csípős.
A csíráztatás folyamata egyáltalán nem nehéz. Első lépésként a kívánt mennyiségű magot mossuk át langyos, folyóvíz alatt. Azután annyi vizet engedjünk rá, amennyi ellepi. Áztassuk a magokat addig, amíg megduzzadnak, ez a gabonaféléknél általában 12 órát jelent, míg másoknál 4-6-8 óra elegendő. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, akkor a magok csomagolásán ezt az adatot megtaláljuk, és aszerint járjunk el. Amikor megduzzadtak a magocskák, újra leöblítjük őket és elhelyezzük őket a csíráztató tál lyukas táljában. Fontos, hogy a legalsó, zárt tálban mindig legyen víz. Ha netán a legfelső tálban csíráztatunk, akkor azt feltétlenül takarjuk le, nehogy megpenészesedjenek a magok. Annak érdekében, hogy utóbbi semmiféleképpen ne következzen be, naponta kétszer öblítsük le a csírákat langyos vízzel. Víz ne álljon a növénykéken, mert akkor elrohadnak. Az ideális hőmérséklet, amit a csírák megkívánnak 19-20 Celsius fok. Ügyeljünk arra, hogy lehetőleg ne napsütötte, hanem egyszerűen fényes helyen tartsuk őket. A csíranövények 4-6 nap múlva fogyaszthatóak nyersen, salátában, feltétnek kenyéren, sütve, szárítva, kinek-kinek ízlése szerint.
Legközelebb azt is megtudhatják, melyik csíraféle mire való, milyen jótékony hatásuk van.
Fotó: sxc.hu
Autózás télen
Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?