Menü

A víz érték, bánjunk vele tudatosan!

  • Dátum: 2013.03.26., 21:37

Egy kis odafigyeléssel akár két Velencei-tónyi vízmennyiséget, vagyis 76 millió köbméter vizet tudnánk évente megóvni - hangzott el a Tudatos Vízfelhasználó kampány sajtótájékoztatóján. Az öt regionális vízközmű-szolgáltató a Magyar Energia Hivatal szakmai támogatásával április 1-től indít kampányt, melynek célja a tudatos vízfelhasználással összefüggő szemléletformálás.

A szolgáltatók és az Energia Hivatal felismerte, hogy a magyar lakosság nem értékként, hanem kiapadhatatlan természeti erőforrásként tekint a vízre. Ritter Géza, az Észak-magyarországi Regionális Vízművek Zrt. vezérigazgatója ennek kapcsán például elmondta a tudatos vízfogyasztás hatására háztartásonként akár 20 köbméter vizet is megspórolhatunk évente, ami a 3,8 millió magyar háztartás esetében már jelentős mennyiséget tesz ki.

A kampány során különböző tanácsokkal is ellátják majd a lakosságot. Például, ha csöpögő csapot látunk, akkor feltétlenül zárjuk el, mert talán nem is gondolnánk, de még egy lassan csöpögő csap is akár 40-120 liter vizet pazarolhat el naponta.

A szakemberek azt javasolják, gondoskodjunk a takarékos WC öblítésről is. Ma Magyarországon ugyanis naponta személyenként 45 liter vizet használunk fel csak a WC öblítésre.  A régi, korszerűtlen tartályok egy alkalommal 10-12 liter vizet folyatnak el, egy takarékos tartállyal mindez akár két-három literrel is megoldható lehet. Vásároljunk kétmennyiséges, vagy stop gombbal ellátott szerkezetet. Ha nem szeretnénk a régit lecserélni, akkor legalább a meglévőt korszerűsítsük úgy,hogy a tartályba vizes palackokat helyezve csökkentjük a szerkezetben lévő víz mennyiségét.

Ne mosogassunk folyóvízzel, a mosogatógépet pedig csak akkor indítsuk el, ha megtelt szennyes edénnyel.

Zárjuk el a csapot fogmosás és borotválkozás idejére is. Ha folyóvíznél mosunk fogat, akkor akár nyolc liter vizet is elpazarolhatunk. Ellenkező esetben viszont alig két liter is elegendő, sőt a fogmosó poharas megoldás még kevesebb adagot igényel. Bárki könnyen kiszámolhatja, hogy a hat liternyi különbség éves szinten 2190 liter vizet jelent, amit elpazarlunk.

Lehetőleg ne a kádban pancsikoljunk esténként, hanem inkább zuhanyozzunk. Egy átlagos fürdés ugyanis 150-250 liter vizet igényel, míg a tusolás közben csak 40-70 liternyit használunk el.  A különbség éves szinten 75 ezer liter, ami személyenként 16 500 forintos kiadást jelent.

Öntözzünk összegyűjtött esővízzel. Ha helyesen választjuk meg a locsolás, öntözés időpontját, akkor jóval kevesebb vízmennyiségre lesz szükségünk, ugyanis az esti, kora reggeli órákban alacsonyabb a párolgás.

Fotó: sxc.hu

Mit jelent a rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban?

A rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban egy speciális, a normál felvételi eljárást követő lehetőség arra, hogy a tanulók bejuthassanak egy középiskolába, ha valamiért az általános felvételi időszak alatt nem nyertek felvételt, vagy még maradtak betöltetlen helyek egyes iskolákban.

Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Ideális esti lefekvés

Az ideális esti lefekvés sokak számára kulcsa a jobb alvásnak, jobb közérzetnek és hosszú távon az egészséges életmódnak. Íme egy összefoglaló, amely bemutatja, mikor és hogyan érdemes lefeküdni aludni.

Gyakori lakberendezési hibák

A lakásunk berendezése nemcsak az ízlésünket tükrözi, hanem hatással van a közérzetünkre, munkánkra és otthonosságérzetünkre is. Sajnos még a legjobb szándék mellett is könnyű hibákat elkövetni. Nézzük a leggyakoribb lakberendezési bakikat és néhány tippet, hogyan kerülhetjük el őket.

Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.