A víz érték, bánjunk vele tudatosan!
- Dátum: 2013.03.26., 21:37
Egy kis odafigyeléssel akár két Velencei-tónyi vízmennyiséget, vagyis 76 millió köbméter vizet tudnánk évente megóvni - hangzott el a Tudatos Vízfelhasználó kampány sajtótájékoztatóján. Az öt regionális vízközmű-szolgáltató a Magyar Energia Hivatal szakmai támogatásával április 1-től indít kampányt, melynek célja a tudatos vízfelhasználással összefüggő szemléletformálás.
A szolgáltatók és az Energia Hivatal felismerte, hogy a magyar lakosság nem értékként, hanem kiapadhatatlan természeti erőforrásként tekint a vízre. Ritter Géza, az Észak-magyarországi Regionális Vízművek Zrt. vezérigazgatója ennek kapcsán például elmondta a tudatos vízfogyasztás hatására háztartásonként akár 20 köbméter vizet is megspórolhatunk évente, ami a 3,8 millió magyar háztartás esetében már jelentős mennyiséget tesz ki.
A kampány során különböző tanácsokkal is ellátják majd a lakosságot. Például, ha csöpögő csapot látunk, akkor feltétlenül zárjuk el, mert talán nem is gondolnánk, de még egy lassan csöpögő csap is akár 40-120 liter vizet pazarolhat el naponta.
A szakemberek azt javasolják, gondoskodjunk a takarékos WC öblítésről is. Ma Magyarországon ugyanis naponta személyenként 45 liter vizet használunk fel csak a WC öblítésre. A régi, korszerűtlen tartályok egy alkalommal 10-12 liter vizet folyatnak el, egy takarékos tartállyal mindez akár két-három literrel is megoldható lehet. Vásároljunk kétmennyiséges, vagy stop gombbal ellátott szerkezetet. Ha nem szeretnénk a régit lecserélni, akkor legalább a meglévőt korszerűsítsük úgy,hogy a tartályba vizes palackokat helyezve csökkentjük a szerkezetben lévő víz mennyiségét.
Ne mosogassunk folyóvízzel, a mosogatógépet pedig csak akkor indítsuk el, ha megtelt szennyes edénnyel.
Zárjuk el a csapot fogmosás és borotválkozás idejére is. Ha folyóvíznél mosunk fogat, akkor akár nyolc liter vizet is elpazarolhatunk. Ellenkező esetben viszont alig két liter is elegendő, sőt a fogmosó poharas megoldás még kevesebb adagot igényel. Bárki könnyen kiszámolhatja, hogy a hat liternyi különbség éves szinten 2190 liter vizet jelent, amit elpazarlunk.
Lehetőleg ne a kádban pancsikoljunk esténként, hanem inkább zuhanyozzunk. Egy átlagos fürdés ugyanis 150-250 liter vizet igényel, míg a tusolás közben csak 40-70 liternyit használunk el. A különbség éves szinten 75 ezer liter, ami személyenként 16 500 forintos kiadást jelent.
Öntözzünk összegyűjtött esővízzel. Ha helyesen választjuk meg a locsolás, öntözés időpontját, akkor jóval kevesebb vízmennyiségre lesz szükségünk, ugyanis az esti, kora reggeli órákban alacsonyabb a párolgás.
Fotó: sxc.hu
Autózás télen
Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?