A víz érték, bánjunk vele tudatosan!
- Dátum: 2013.03.26., 21:37
Egy kis odafigyeléssel akár két Velencei-tónyi vízmennyiséget, vagyis 76 millió köbméter vizet tudnánk évente megóvni - hangzott el a Tudatos Vízfelhasználó kampány sajtótájékoztatóján. Az öt regionális vízközmű-szolgáltató a Magyar Energia Hivatal szakmai támogatásával április 1-től indít kampányt, melynek célja a tudatos vízfelhasználással összefüggő szemléletformálás.
A szolgáltatók és az Energia Hivatal felismerte, hogy a magyar lakosság nem értékként, hanem kiapadhatatlan természeti erőforrásként tekint a vízre. Ritter Géza, az Észak-magyarországi Regionális Vízművek Zrt. vezérigazgatója ennek kapcsán például elmondta a tudatos vízfogyasztás hatására háztartásonként akár 20 köbméter vizet is megspórolhatunk évente, ami a 3,8 millió magyar háztartás esetében már jelentős mennyiséget tesz ki.
A kampány során különböző tanácsokkal is ellátják majd a lakosságot. Például, ha csöpögő csapot látunk, akkor feltétlenül zárjuk el, mert talán nem is gondolnánk, de még egy lassan csöpögő csap is akár 40-120 liter vizet pazarolhat el naponta.
A szakemberek azt javasolják, gondoskodjunk a takarékos WC öblítésről is. Ma Magyarországon ugyanis naponta személyenként 45 liter vizet használunk fel csak a WC öblítésre. A régi, korszerűtlen tartályok egy alkalommal 10-12 liter vizet folyatnak el, egy takarékos tartállyal mindez akár két-három literrel is megoldható lehet. Vásároljunk kétmennyiséges, vagy stop gombbal ellátott szerkezetet. Ha nem szeretnénk a régit lecserélni, akkor legalább a meglévőt korszerűsítsük úgy,hogy a tartályba vizes palackokat helyezve csökkentjük a szerkezetben lévő víz mennyiségét.
Ne mosogassunk folyóvízzel, a mosogatógépet pedig csak akkor indítsuk el, ha megtelt szennyes edénnyel.
Zárjuk el a csapot fogmosás és borotválkozás idejére is. Ha folyóvíznél mosunk fogat, akkor akár nyolc liter vizet is elpazarolhatunk. Ellenkező esetben viszont alig két liter is elegendő, sőt a fogmosó poharas megoldás még kevesebb adagot igényel. Bárki könnyen kiszámolhatja, hogy a hat liternyi különbség éves szinten 2190 liter vizet jelent, amit elpazarlunk.
Lehetőleg ne a kádban pancsikoljunk esténként, hanem inkább zuhanyozzunk. Egy átlagos fürdés ugyanis 150-250 liter vizet igényel, míg a tusolás közben csak 40-70 liternyit használunk el. A különbség éves szinten 75 ezer liter, ami személyenként 16 500 forintos kiadást jelent.
Öntözzünk összegyűjtött esővízzel. Ha helyesen választjuk meg a locsolás, öntözés időpontját, akkor jóval kevesebb vízmennyiségre lesz szükségünk, ugyanis az esti, kora reggeli órákban alacsonyabb a párolgás.
Fotó: sxc.hu
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.