Beteg gyerek a családban
- Dátum: 2013.03.26., 21:07
A beteg gyerekek történetei mindig megrázóan hatnak, rákos fiatalokról szóló híreket általában sokkal nehezebben emésztenünk meg, még akkor is, ha kívülállók vagyunk, nem hozzátartozók.
A tragikus gyereksorsokat nagyon nehéz elfogadnunk, de milyen lehet a körülöttük élő családtagoknak a sorsa és szerepe?
A súlyos, akár még halálos betegségben is szenvedő gyerekek sorsa sokkolóan hat ránk, még ha kívülállók is vagyunk, általában képtelenek vagyunk rezignáltan, semlegesen elmenni az ilyen esetek mellett. Ha tévében hallunk történeteket, vagy interneten olvasunk róluk, akár egy percre is, de megindítóan hatnak ránk.
Nyilvánvaló egy beteg gyerek óriási erőösszpontosítást igényel a családtól, minden és mindenki alárendelődik a gyermek életéért való küzdelemben. Még ha meglepő is, ha jobban belegondolunk, ezeknek a történeteknek általában nemcsak egy főszereplője van, a háttérben ott vannak a szülők és a testvérek, akiknek az élete átértékelődik, szerepük pedig megváltozik.
Ha kiderül, hogy gyermekünk súlyos beteg, reakciók egész sora veszi kezdetét. Akárcsak más fájdalmas életeseménykor, ilyenkor is váltakozik az érzelmi viszonyulás, a haragot, dühöt a küzdés és pozitív gondolatok válthatják fel, majd esetlegesen újból felütheti a fejét a kétségbeesés, és a reménytelenség. Mindenki másképp dolgozza fel, de a családi élet dinamikája mindenképpen megváltozik, és nagyon gyakran hallunk olyan eseteket is, amikor a párkapcsolat nem vészeli át az ilyen helyzetet.
Ha a családban más gyermek is van, akár több testvér is, többnyire háttérbe szorulnak. Nem mondják ki a szülők, de elvárják, hogy a többi egészséges gyerek a lehető legkevesebb gonddal járjon, hiszen minden erővel arra összpontosítanak, hogy megmentsék a beteg gyermeküket.
A Nővérem húga című film egy rákos beteg kislányról szól, és arról a már-már eszeveszett küzdelemről, amelyet anya folytat érte, hogy megmentse őt. Mégis más ez a film, mert a többi szereplő szemszögét is bemutatja. Ábrázolja azt a kislányt, akit a szülők azért vállaltak, hogy esetlegesen donor is lehessen nővérének, és azt is bemutatja, miként szorul háttérbe a fiútestvér is. A film drámain szemlélteti, hogy egy beteg gyerek a családban miként értelmezi át a többi gyerek és a szülők szerepét is. Az egészséges testvérek önfeláldozóvá válnak, szinte elvesztik a gyermekkorukat, felnőttes viselkedést várnak tőlük.
Számos film mutatja be a szülők tiszteletreméltó, és erőn felüli küzdelmét. Az említett film viszont olyan témákra is rávilágít, hogy szülőként meddig mehetünk el ebben a küzdelemben. A történetben a szülők az egyik gyermeküket élő donorként használják a cél érdekében, persze nem arról van szó, hogy szörnyetegek lennének. Olyan problémákat is bemutat a film, hogy mi van akkor, ha történetesen a másik testvérnek is van problémája, még ha nem is olyan súlyos. A történet szerint a fiútestvér diszlexiában szenved, de a szülők annyira nem figyelnek rá, hogy csak nagyon későn derül ki.
Ez egy nehéz téma, az említett film súlyos dilemmákat villant fel. Bár ilyen esetekben, a családban feje tetejére áll a viszonyítási rendszer, mégis nem árt úgymond „megemlékeznünk” a gyakran szintén hősies küzdelmet folytató családtagokról. Főként azokról a testvérekről, akik még gyerekek, és akiknek sorsukra óhatatlanul rányomja bélyegét testvérük betegsége.
Fotó: sxc.hu
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.