Menü

Ígéretes eljáráson dolgoznak mellrákos nők számára Japánban

  • Dátum: 2013.03.25., 23:27

Egy Japánban kifejlesztett új eljárásnak köszönhetően az emlőmegtartó műtéten átesett mellrákos nők képesek lehetnek "újranöveszteni" az eltávolított mellszövetet.

Japán kutatók az érintett nők saját őssejtjeit és más testrészeikből származó zsírszövetet kombináltak és ültettek be az emlőmegtartó műtét során eltávolított szövetek helyére.

Zsírszövet felhasználásával már korábban is próbálkoztak a mellszövet regenerációjával, ám az csak 30 százalékban volt sikeres, mivel a legtöbb esetben a zsírsejtek hamar felszívódtak.

Az őssejtek hozzáadásával azonban sikerült 70-90 százalékra növelni a regeneráció esélyét, miután olyan új vérerek jöttek létre, amelyek képesek voltak megfelelően ellátni, fenntartani az új szövetet.

A The Daily Telegraph online kiadásában ismertetett tanulmányhoz, amelyet Nakajama Bin, a Tottori Egyetem professzora vezetett, összesen öt, 30 és 60 év közötti nőt választottak ki. A beavatkozás után egy évvel a kutatók mindegyik esetben sikeresnek nyilvánították a beavatkozást. Senkinél sem alakult ki fertőzés, és a rák sem újult ki.

Nakajama professzor szerint a tanulmány célja az volt, hogy ellenőrizzék az eljárás biztonságosságát. A kutatók abban reménykednek, hogy Japánban már egy éven belül alkalmazható lesz a módszer, ez azonban nagyban függ az őssejtek felhasználásáról szóló szabályozástól, amelyről várhatóan idén dönt a kormány.

Rachel Greig, Nagy-Britannia vezető mellrákellenes jótékonysági szervezete, a Breakthrough Breast Cancer munkatársa szerint izgalmas a japán tanulmány. Mivel azonban a vizsgálatokat kis mintán végezték, és még nagyon korai szakaszban vannak, egyelőre nehéz megmondani, milyen szerepe lehet az új eljárásnak a mellrákos páciensek jövőbeni kezelésében. Mindenesetre érdeklődéssel figyelik majd a fejleményeket - tette hozzá.

Világszerte egyre több klinikai vizsgálat összpontosít az őssejtek felhasználásával végzett mellműtétekre, kutatók azonban korábban arra figyelmeztettek, hogy az eljárások biztonságosságának bizonyításához többéves megfigyelésekre van szükség.

Forrás: MTI
Fotó: sxc.hu

 

Mi az a balneoterápia, és mire használják?

A furcsa hangzású kifejezésnek az első asszociációnkkal ellentétben semmi köze a bálnákhoz, vagy krémekhez, noha mindkettő kétségkívül kapcsolatos a vízzel. A balneoterápia azon fizioterápiás módszerek összefoglaló neve, melyek a gyógyvizek gyógyító hatását használják fel a kezelések során, kombinálva más módszerekkel, mint például az iszapterápia. Ezen terület leginkább az alternatív gyógyászat egy részét képezi, és rengeteg pozitív hatása van, viszont tudományosan kevésbé elfogadott terület. Az alábbi cikkben ezen módszert ismerhetjük meg részletesebben.

Milyen problémák esetén alkalmazható a piócakezelés?

A piócás kezelés köztudottan egy ősi természetes gyógymód, több ezer éve használják a gyógyításban. Hatékonyságát eredmények bizonyítják. Vajon milyen problémák esetén alkalmazható a piócakezelés?

Az elektromos cigi káros hatásai

Az elektromos cigaretta egyszeri használata is ártalmas és bajt okozhat, ennek ellenére nagyon népszerű: több millió ember érintett. Akik ezt az eszközt használják, vagy csak kipróbálták, azoknál egy nagyon veszélyes betegség kockázata nő meg. Az elektromos cigi káros hatásait vizsgáljuk.

Ösztrogén dominancia a változókori panaszok hátterében

Nők sokasága szenved a menstruációt megelőző panaszoktól, amiket premenstruációs szindrómának nevezünk, viszont kevesen gondolnak hormonháztartásuk más jellegű felborulására, amit az ösztrogén dominancia okozhat.

A homályos látás gyakori okai

Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.