Menü

A légzés varázsereje

  • Dátum: 2013.03.28., 10:24

A légzés egyszerű mindennapos, ugyanakkor varázslatos tevékenység is. Elengedhetetlen része az életünknek, legtöbbször, a napok nagy részében oda sem figyelünk a légzésünkre, pedig a helyes légzéstechnika különösen jótékony hatással van a szervezetünkre.

Ha fiziológiai oldalról közelítjük meg a kérdést, akkor a tüdőnkbe friss oxigén kerül, az elhasznált szén-dioxid pedig távozik. Az oxigén elengedhetetlenül fontos a szervezetünknek, nélküle mindössze percekig vagyunk képesek életben maradni. A légzés ugyanakkor egyfajta energiafelvétel is. Az is bebizonyosodott, hogy a különböző légzőgyakorlatok segíthetnek a fájdalom csökkentésében, beindíthatják a szervezet gyógyító, regeneráló folyamatait. A keleti kultúrákban nincs olyan mozgásforma, ahol a helyes légzéstechnika elsajátítása ne lenne szinte kötelező érvényű. A jóga pedig kifejezetten a helyes légzéstechnikára épülő mozgásforma.

De lássuk hát a helyes légzés előnyeit.A helyes légzés segít a helyes testtartás kialakításában. Görnyedt háttal, behúzott hassal ugyanis csökken a tüdő kapacitása, kevesebb levegő jut a tüdőbe, így romlik a koncentráció, fáradékonyabbak leszünk. A görnyedt testtartás növeli az érzelmi és idegi feszültséget, esélyt adunk a depresszió kialakulásának, ezért törekedjünk rá, hogy a gerincünk mindig legyen egyenes.
Minél inkább megnő a szervezet oxigén felvétele, annál inkább javul az agy működése, jobban és hosszabb ideig tudunk koncentrálni, tisztábban, gyorsabban gondolkodunk.

Energikusabbá válunk, nő a kitartásunk, oldódik bennünk a stressz, a feszültség.A helyes légzés segít a légzőszervi problémákon, enyhíti, vagy gyógyítja azokat. Kiválóan felgyorsítja a méregtelenítést és a keringési problémák esetében is jól alkalmazható. Serkenti az immunrendszer működését.
Egyes szakemberek a fájdalomcsillapításhoz is felhasználnak különböző légzési technikákat.

Ilyenkor a kilégzés során a vegetatív idegrendszer paraszimpatikus, nyugtató hatása érvényesül, így képesek a gyakorlatok csökkenteni a fájdalmat. Nyilván nem lehet célja a fájdalom teljes megszüntetése, azonban sok esetben az is nagy eredmény, ha a fájdalom csökken.

Fotó:
sxc.hu

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?