Az első tejfogacskák
- Dátum: 2013.03.29., 11:34
A baba fogkezdeményei már a fogamzás után kialakulnak. Hogy aztán az első fogacskák mikor válnak láthatóvá, az már csak a bébitől függ Persze ebben az esetben is érvényes a megállapítás, miszerint minden gyerek más.
Általában az alsó két metszőfog bújik ki először, az alsó íny középső fogai. Általánosságban elmondható, hogy a negyedik és hetedik hónap között jelennek meg ezek. Ezeket rövidesen a felső két metszőfog követi, ezután pedig fokozatosan nőnek ki a tejfogak, összesen húsz. Az első maradandó fogak öt-hat éves korban foglalják el a helyüket.
A fogzás sokszor nehéz és fájdalmas dolog egy baba életében. Megduzzad és vörös lesz az ínye, fokozott nyálelválasztás kezdődik, magyarán sokszor folyik a nyála. A duzzadt íny a gyulladás jele, s amíg a fogacska elő nem bújik, addig bizony ez így is marad. Ha ebben az időszakban minden ok nélkül sír a babánk, ingerült, nem akar aludni, nyűgös, elutasítja az evést, vagy jóval kevesebbet eszik. Ha folyton kipirosodik a feneke, hőemelkedése, rosszabb esetben láza van, sőt bedugul az orra, akkor bizony ezek a fogzás jelei.
Ne ijedjünk meg, rutintalan szülőként sem, hiszen ezek a tünetek gyorsan elmúlnak és felesleges gyógyszerekkel, kemikáliákkal terhelni a kicsi szervezetét. Enyhíthetünk a fájdalmán fogzást segítő gyógynövényes oldattal, vagy géllel, amit akár ki is próbálhatunk, mielőtt a csemete szájába tennénk. Ezek a készítmények enyhén bizsergetik, zsibbasztják az ínyt, így elviselhetőbbé válik a baba számára is az esetleges fájdalom. Számos homeopátiás szert is ajánlhatnak a védőnők, vagy a gyerekorvos, sőt akad, aki a borostyán nyaklánc jótékony hatásaira esküszik.
A tejfogak megjelenésével együtt jár az a folyamat is, hogy a bébi aktívan rágni kezd. Jellemző, hogy a gyermek mindent szeretne alaposan megrágni, megharapdálni. Szerezzünk be számára különböző gumirágókákat. Még kellemesebb élmény lesz számára, ha használat előtt 5-10 percre a hűtőbe tesszük, mivel a hideg csökkenti az érzékenységet, így a baba bátrabban harap majd erőseket és hamar érezni fogjuk , ha a fog valamelyik csücske megjelenik.
Fontos tudnivaló még, hogy a fogápolást már az első fogak megjelenése után el kell kezdeni, hiszen csak így tudjuk megvédeni a fogszuvasodástól. A tejfogak rendkívül fontosak a rágás, a beszéd szempontjából, valamint helyfenntartó szerepük is vn a maradandó fogak számára.
Fotó:
sxc.hu
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.