Felelőtlen az az anya, aki otthon akar szülni?
- Dátum: 2013.04.07., 23:18
Melyik anya szeretné tudatosan veszélyeztetni születendő gyermeke életét? Amikor valaki számára megfogalmazódik az otthonszülés gondolata, és sajátjának érzi az ezt övező szemléletet, biztos nem az vezérli, hogy ártson, vagy, hogy valami kockázatos tevékenységet folytasson. Az is tény, hogy a biztonság mindenki számára mást jelent. Ezért aztán valaki számára az instrumentális környezet, felszerelt kórházi szoba jelenti a biztonságos szülést. De azt is el kell fogadnunk, hogy más anyák számára az otthon biztonsága és zavartalansága jelenti az egészséges szülést.
Ebben a témában még sokat kell fejlődnünk, mind szakmailag mind szemléletileg. Sok országban ez már egy természetes és egyéni döntés, mindkét lehetőség és feltételrendszer adott. Hollandiában például a szülések 30 százaléka otthon történik, és az is normális dolog, hogy sok esetben a kórházban fejeződik be az esetlegesen felmerülő kisebb- nagyobb komplikációk miatt.
Itthon például a Szent Imre Kórházban már régóta működik agy alternatív szülési rendszer, ami tulajdonképpen „otthonszülés a kórházban”. A családközpontú szülési rendszer lehetővé teszi többek között a vertikális szülést, valamint a vízben történő vajúdást és/vagy szülést is. Elsőre ellentmondásosnak tűnhet, a két dolog párosítása, vagyis hogy „otthonszülés a kórházban”, de ha jobban belegondolunk a szemlélet közös pont, és egyben átmenetet is képez a kétféle szülés között. Tehát azoknak az anyukáknak ad lehetőséget, akik magukénak érzik az otthonszülés szemléletét, szeretnénk minél zavartalanabb és természetesebb körülmények között világra hozni gyermeküket, de ugyanakkor biztonságosabbnak érzik a kórház közelségét.
Egyébként 2012-ben itthon is világra jött az első újszülött, akit engedéllyel rendelkező szülészeti csapat segített otthon világra. Egy biztos, kívülállóként nem törhetünk senki felett pálcát, és nem is ítélkezhetünk. Ez egy személyes és családi döntés, azt sem szabályozhatjuk, hogy ki vállalhat gyereket és ki nem. Az is lényeges, hogy a győzködésnek itt nincs helye, senkit sem kell rábírni egyik szülési módra sem. Az olyan úgy nevezett „jó gyakorlatok”, mint amilyen a Szent Imre Kórházban is tapasztalható, vagyis az alternatív szülés támogatása és feltételrendszerének biztosítása talán segít, hogy ez a szemlélet szakmailag és társadalmilag is elfogadottabbá váljon itthon is.
Fotó: sxc.hu
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?