Felelőtlen az az anya, aki otthon akar szülni?
- Dátum: 2013.04.07., 23:18
Melyik anya szeretné tudatosan veszélyeztetni születendő gyermeke életét? Amikor valaki számára megfogalmazódik az otthonszülés gondolata, és sajátjának érzi az ezt övező szemléletet, biztos nem az vezérli, hogy ártson, vagy, hogy valami kockázatos tevékenységet folytasson. Az is tény, hogy a biztonság mindenki számára mást jelent. Ezért aztán valaki számára az instrumentális környezet, felszerelt kórházi szoba jelenti a biztonságos szülést. De azt is el kell fogadnunk, hogy más anyák számára az otthon biztonsága és zavartalansága jelenti az egészséges szülést.
Ebben a témában még sokat kell fejlődnünk, mind szakmailag mind szemléletileg. Sok országban ez már egy természetes és egyéni döntés, mindkét lehetőség és feltételrendszer adott. Hollandiában például a szülések 30 százaléka otthon történik, és az is normális dolog, hogy sok esetben a kórházban fejeződik be az esetlegesen felmerülő kisebb- nagyobb komplikációk miatt.
Itthon például a Szent Imre Kórházban már régóta működik agy alternatív szülési rendszer, ami tulajdonképpen „otthonszülés a kórházban”. A családközpontú szülési rendszer lehetővé teszi többek között a vertikális szülést, valamint a vízben történő vajúdást és/vagy szülést is. Elsőre ellentmondásosnak tűnhet, a két dolog párosítása, vagyis hogy „otthonszülés a kórházban”, de ha jobban belegondolunk a szemlélet közös pont, és egyben átmenetet is képez a kétféle szülés között. Tehát azoknak az anyukáknak ad lehetőséget, akik magukénak érzik az otthonszülés szemléletét, szeretnénk minél zavartalanabb és természetesebb körülmények között világra hozni gyermeküket, de ugyanakkor biztonságosabbnak érzik a kórház közelségét.
Egyébként 2012-ben itthon is világra jött az első újszülött, akit engedéllyel rendelkező szülészeti csapat segített otthon világra. Egy biztos, kívülállóként nem törhetünk senki felett pálcát, és nem is ítélkezhetünk. Ez egy személyes és családi döntés, azt sem szabályozhatjuk, hogy ki vállalhat gyereket és ki nem. Az is lényeges, hogy a győzködésnek itt nincs helye, senkit sem kell rábírni egyik szülési módra sem. Az olyan úgy nevezett „jó gyakorlatok”, mint amilyen a Szent Imre Kórházban is tapasztalható, vagyis az alternatív szülés támogatása és feltételrendszerének biztosítása talán segít, hogy ez a szemlélet szakmailag és társadalmilag is elfogadottabbá váljon itthon is.
Fotó: sxc.hu
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.