Az anyatej fontossága
- Dátum: 2013.04.10., 20:15
Az anyatej, és a minél tovább történő szoptatás fontosságát az orvosok és a védőnők is hangsúlyozzák. De talán nem árt tudnunk, hogy miért is olyan fontos az anyatej, és mit ad a babának.
Köztudott, hogy az anyatej a legideálisabb táplálék a bab számára, mivel olyan többek között immunanyagokat, antioxidánst, és gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmaz, amelyek révén a csecsemő bizonyítottan ellenállóbb lesz. Az anyatej ráadásul mindig friss, hőmérséklete ideális, és egyszerre táplál és folyadékot is pótol.
Hiába léteznek már mindenféle tápszerek a babák részére, még nem találtak fel olyan tápanyagot, amely hasonló tulajdonságokkal bír, mint az anyatej. Megismételhetetlen jellemzője, hogy teljes mértékig a babához alkalmazkodik, minőségileg és mennyiségileg is. A mennyiségi tényező arra vonatkozik értelemszerűen, hogy annyi anyatej termelődik, amennyire szüksége van a babának. Érdekes azonban, hogy minőségileg is alkalmazkodó, hiszen az anyatej termelődés már szülés előtt elkezdődik, és az előtejnek is nevezett tej más, mint a későbbi érett tej. Az előtej például előkészíti a baba szervezetét a táplálásra, enyhén hashajtóhatású is, amely segíti a magzatszurok ürülését. Az érett tej pedig ugyan kevesebb fehérjét tartalmaz már, de zsír- és cukortartalma nagyobb, ami a baba gyarapodásához és fejlődéséhez elengedhetetlen.
Az anyatej, szoptatás fontossága azonban lélektani szempontból is jelentős. A szoptatás rítusa a testi- lelki, anya- gyerek kapcsolat kialakulásában is meghatározó.
Ha szoptatunk érdemes odafigyelni étrendünkre, hiszen az általunk elfogyasztott ételek, felszívódást követően a babához is eljutnak az anyatejen keresztül. Leggyakrabban az anya által elfogyasztott tehéntej és tojás okoz allergiás tüneteket a babánál. Hasfájást okozhat a csecsemőknél a túlzott vagy kevés anyatej bevitel, tornával enyhíthetőek a tünetek.
A szakemberek azt mondják, hogy ideális esetben a szoptatás ideje legalább a baba fél éves koráig eltart, de minimum 3-4 hónapos korig ajánlatos. Négy hónapos kortól szokták ajánlani az idény gyümölcsök beillesztését a baba étrendjébe, de nagyon fontos a fokozatosság elve. Az is alapszabály, hogy hetente csak egy új gyümölccsel próbálkozzunk. De ez már a hozzátáplálás témája, amellyel részletesebben külön cikkben foglalkoztunk.
Fotó:
sxc.hu
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?