Ayres terápia- Speciális mozgásterápia kisgyermekeknek
- Dátum: 2013.04.18., 15:10
Azoknak a gyerekeknek ajánlott, akik szorongóak vagy éppen hiperaktívak, mozgáskoordinációs problémákkal küszködnek, és ezek a tünetek valamilyen speciális, rendellenes magzati tapasztalatra (például farfekvés vagy koraszülés) vezethetőek vissza.
Az Ayres terápia Jean Ayres amerikai neuropszichológus által kidolgozott szenzoros integrációs mozgásterápia. A terápiában résztvevő gyermekek szabadon kísérletezhetnek a rendelkezésre álló eszközökkel, billenő hintákkal, forgóhengerrel, óriási gumilabdákkal, mennyezetről lelógó hálókkal.
Ha valamilyen ok miatt (magzati korban farfekvés, téraránytalanság, oxigénhiányos állapot, koraszülés, túlhordás), vagy csecsemőkorban kimaradt mozgásfázisok, például: a kúszás vagy mászás kimaradása, az Ayres- terápia segítségével korrigálható.
Az Ayres- terápia javasolható még: mozgáskoordinációs problémák fejlesztésében, az epilepsziás vagy agysérült gyerekek kezelésében, a hiperaktív tüneteket mutató gyermekek fejlesztésében.Személyes tapasztalatokkal is rendelkezünk a terápia kapcsán, egy Nevelési Tanácsadóban volt szerencsénk megfigyelőként részt venni rajta.
A terápiát általában kisgyermekeknek, főleg óvodáskorúak számára tartják. A gyerekek létszáma maximum 2-3 fő, fontos, hogy mindenkire kellő figyelem jusson. A foglalkozás irányítása közvetett, főként szabad eszközhasználaton alapszik, középpontban a játék áll. Az általunk megfigyelt terápia, beszélgetéssel kezdődött, a gyerekek elmondhatták heti élményeiket. Majd kezdetét vette a játék, mindenki választhat eszközt, amellyel foglalkozni szeretne. Vannak olyan szorongó gyermekek, akik várat építenek, vagy egy hálóba belefekszenek, és magzati pozíciót vesznek fel, ami megnyugtatja őket.
Azok a gyerekek, akiket viszont valamilyen trauma érte magzati korban vagy szülés közben, ők szoronganak az ilyen helyzetektől, és félnek a bezártságtól. A terápia során azonban oldódnak, biztonságos környezetben ismerkednek azokkal a helyzetekkel, amelyektől eddig tudattalanul is szorongtak, és ez nagyon gátlásossá tette őket. Olyan esetet is láttunk, amikor egy kisgyerek nem szorongó volt, hanem rendkívül frusztrált. Ő például a dühét vezette le a terápia segítségével.
Kívülről úgy tűnhet, hogy csak egy szabad játékról van szó speciális eszközök segítségével. Valójában a terapeuták minden foglalkozásra készülnek és terveznek. Ugyanakkor rendkívül jól tudnak alkalmazkodni a gyerekek aktuális hangulatához. A szabad játék dominál, de közben a szakemberek azért igyekeznek közvetetten terelni minden gyereket olyan eszközökhöz, amelyek segítségével fejleszthetőek.
Fotó:
sxc.hu
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?