Menü

Vajúdás közben enyhítő masszázs

  • Dátum: 2013.04.21., 13:32

A vajúdás percei, órái sok kismamának elviselhetetlen fájdalmakat hoznak. Ennek enyhítésére néhány szülésznő szívesen alkalmaz masszázst. A masszázs a legősibb gyógyeljárások egyike. Pontosan nem tudjuk, ki alkalmazta először tudatosan, ám több ezer éve használják az emberek.

A rohanó, folyton nyüzsgő világunkban sokak számára kifejezett gyógyírt hoz, hiszen a masszázs alatt ellazulhatnak, megpihenhetnek, önmagukra figyelhetnek. A masszázs összességében kiválóan oldja a szorongás, a feszültség, a stressz okozta fej-, nyak- és háttájéki görcsöket, csomókat, és egyéb problémákat. Felpezsdíti a vérkeringést, s gyorsítja az anyagcserét, javítja a gerinctartást.
Az elmúlt években azonban nemcsak a hétköznapi ember számára ajánlott, hanem a szülészeteken is előszeretettel alkalmazzák, sőt a várandós édesanyáknál már a 12. héttől kezdve megfelelő mozdulatok esetén kifejezetten ajánlott.

Zahorák-Bogda Hajnalka, szülésznő és okleveles masszőr elmondta, a kismamákat higított illóolajokkal, semleges krémekkel kezelik, és sokkal óvatosabb, finomabb mozdulatokkal dolgoznak rajtuk, mint egyébként.
" A kismamákat, érthetően a pocakjuk miatt, tilos hason fekve masszírozni, még a kezdeti időszakban sem. Csakis oldalt fekvő helyzetben, esetleg ülve szabad a különböző izmokat átgyúrni. A háton lévő izomcsomókat is rendkívül óvatosan kell feloldani, a hátat, a csípőt, az oldalizmokat ugyancsak lágy, könnyed mozdulatokkal lazítjuk el. A lábakat szintén megdolgozhatjuk, ez különösen azoknak esik jól, akiknek a magnézium hiány miatt gyakorta begörcsöl. A pocakot simogatni, dögönyözni azonban szigorúan tilos, mert könnyen kellemetlen görcsöket okozhatunk ezzel. " hangsúlyozta a szakember.

A vajúdás, a szülés közben is lehet fájdalomcsillapító szándékkal masszázst alkalmazni. A szülésznő kitért rá, hogy az utolsó órákban, percekben az érintésnek, a simogatásnak fontos szerep jut. Főleg a deréknál és a keresztcsonti csípőtájékon kifejtett nyomás csökkentheti a fájdalmakat, enyhítheti a görcsöket. Akad, akinek az enyhébb simítás is elég és már ez is könnyebbséget okoz számára, míg mások komolyabb, erőteljesebb masszírozásnál tudnak csak levegőhöz jutni. Felfoghatjuk ezt jótékony hatású figyelem elterelésnek is, ami átsegítheti az anyukákat a legnehezebb pillanatokon.
" Apás szülésnél is szívesen ajánljuk az édesapáknak, hogy óvatosan masszírozzák meg a kedvesüket, hiszen így ők is aktív részesei lehetnek a szülésnek, nemcsak szemlélők maradnak " mondta a szülésznő.

Fotó:
sxc.hu

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.