Ma van a Föld napja!
- Dátum: 2013.04.22., 14:47
Negyvenkét éve indult hódító útjára Föld Napja elnevezésű mozgalom, amely azóta a világ legnagyobb környezetvédő megmozdulásává nőtte ki magát.
A Föld Napját először 1970. április 22-én tartották meg, Denis Hayes amerikai egyetemista kezdeményezésére. A fiatalember, aki azóta az alternatív energiaforrások elismert kutatója és szakértője lett, hívására 25 millió amerikai emelte fel a szavát a természet védelmének érdekében. Az Egyesült Államokban ennek hatására igen fontos és szigorú törvények születtek, többek között a levegő és a vizek védelmében, számos új környezetvédő egyesület, szervezet alakult. Rengetegen igyekeztek tudatosabb életmódot választani, odafigyeltek a környezetükre, a természetre.
A Föld Napja hamarosan világméretű eseménnyé nőtte ki magát: 1990-ben Denis Hayes és barátai létrehozták a Föld Napja Nemzetközi Hírközpontot, amely havonta küldött ki hírlevelet a világ minden országába, amelyekben a cselekvő környezetvédelemre ösztönöztek és beszámoltak minden ezzel kapcsolatos rendezvényről, akcióról. Magyarország is csatlakozott a mozgalomhoz, melynek jelmondata: Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?
Ráadásul 1990 óta minden évben a washingtoni Worldwatch Institute ezen a napon tárja nyilvánosság elé éves jelentését a föld környezeti állapotáról, A világ helyzete címmel.
Tudni kell még, hogy az ENSZ 2009-ben hivatalosan is a Földanya Nemzetközi Napjává nyilvánította április 22-ét.
Hazánkban ez a legnagyobb önszerveződő környezeti megmozdulás. Abban rejlik az ereje, hogy mindig a helyi igények szerint szerveződnek a különböző helyi kezdeményezések, mint például a szemétgyűjtő akciók, a falu-, vagy pataktisztítási akciók, a rajzpályázatok, a faültetések, a vetélkedők és az egyéb események.
Fotó:
sxc.hu
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.