A baba látása
- Dátum: 2013.04.26., 14:41
Az újszülött kisbaba látása fokozatosan alakul ki, ugyan már a születésétől kezdve lát, ám a szemmozgató és a látás élességét beállító izmok együttműködése nagyjából a hatodik hónapra fejlődik ki.
A csecsemők kezdetben nagyon homályosan látnak, mindössze 25-30 centiméterig képesek élesen megkülönböztetni dolgokat. Ez a távolság viszont éppen elegendő ahhoz, hogy szoptatás közben jól lássák az édesanyjukat, vagy azt, aki éppen ölbe veszi őket. Ebben az időszakban a babák leginkább a kontrasztokat tudják megkülönböztetni, főleg a fekete-fehér vonzza a tekintetüket.
Előfordulhat, hogy a kisbabánk kancsalnak látszik, ám ez az izmok erősödésével néhány hét alatt elmúlik. Amennyiben a gyermek valóban kancsal, nem tud egyszerre mindkét szemével ugyanarra a tárgyra nézni. Ezt a szülő is észlelheti, s ma már szerencsére ez a szembetegség akár könnyen is orvosolható.
Ahogy telnek a napok egyre jobban élesedik, ügyesedik a baba szeme és először azt vesszük észre, hogy szívesen fordul a fény felé, esetleg örül a csillogó, villogó holmiknak. Azt is megfigyelhetjük, ugyanúgy reagál a hirtelen fényre, mint mi, vagyis összehúzza a kis szemecskéjét, láthatóan bántja. Aztán szép lassan már meg tudja különböztetni a színeket is.
Nem is hinnénk, de a fekete-fehér, nagyalakú formák, csíkos játékok könnyedén és észrevétlenül is fejleszti a kicsi látását és agyát. Érdemes a baba szobájába falfestményt készíteni, amely mindenképpen legyen minél színesebb és lehetőleg nagy alakokat, formákat ábrázoljon a kép. A zenélő, színes körforgó is remek játék, hiszen nemcsak leköti a bébit, hanem fejleszti is. Tegyünk az ágyába, persze, amikor nem zavarja, és ébren van, sok-sok színes plüss figurát, formát, amelyet megtapogathat, a szájába vehet és alaposan megnézhet. Érdemes még néhány nagy színes léggömböt felfűzni egy szalagra és ezt odaerősíteni a kicsi ágya fölé. Eleinte csak nézegeti őket, aztán próbálja megérinteni a kezével, lábával az izgő-mozgó lufikat.
A negyedik hónap újra egy fejlődési ugrást jelez a csecsemők látásában. Ettől kezdve ugyanis már érzékelik a mélységet, a távolságot is. Érdemes megfigyelni, főleg azoknál a babáknál, akiknél már megkezdték a hozzátáplálást, hogy képesek-e követni a kanál mozgását. Napról-napra ezt is ügyesebben teszik majd, s az ötödik hónapra már biztosan folyamatosan követi minden mozdulatunkat.
Szívesen játszik már kukucskálós játékot, kipróbálhatjuk a nagyalakú babakönyveket is és megmutathatjuk nekik a tükröt is. Ha lehetőségünk van, hagyjuk, hadd ismerkedjen saját tükörképével.
Fotó:
sxc.hu
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?