Menü

A víz az úr

  • Dátum: 2013.04.28., 16:03

Hozzáférését alapvető emberi joggá nyilvánították, a világ fejlett része pedig alapvetőnek gondolja, hogy korlátlan mennyiségben áll rendelkezésére. Az emberiség egyik legnagyobb kihívása, hogy ez a fajta közgondolkodás megváltozzon.

Hétköznapisan fogalmazva, rajta vannak a dolgon. Nemzetközi szinten és hazánkban is egyre több és egyre komolyabb „népnevelő” kampány témája a víz. Pontosabban a tiszta édesvíz. A „népnevelés” mellett persze a nemzeti gazdasági stratégiák része is kell legyen az erőforrással való átgondolt gazdálkodás.
Az ENSZ közgyűlése alapvető emberi joggá nyilvánította a tiszta vízhez való hozzáférést, emellett a szervezet a fenntartható fejlődés egyik fontos sarokpontjának tekinti a Föld talán legveszélyesztetettebb erőforrását. Hangsúlyozzák, a vízzel integrált módon kell foglalkozni, hiszen annak az emberi élet mellett a gazdaságban is kiemelt szerepe van, ahogyan az ökoszisztémák megőrzésében és helyreállításában.

Bolygónk vízkészletének alig egy százalékát adja a folyékony halmazállapotú ivóvíz. A fogyasztás természetesen meredeken emelkedik, így az infrastruktúra fejlesztése mellett nagyon fontos a szennyezés visszaszorítása, ám mindennek az alapja a közgondolkodása megváltoztatása. A fejlett világ fogyasztói társadalmának pazarló életvitele közismert, de egy olyan törékeny erőforrás esetében, mint az édesvíz, még feltűnőbb. Mondani sem kell, ennek megreformálásában olyan apróságok is nagy szerepet játszhatnak, mint a mennyiségre való odafigyelés a locsolásánál, a fürdésnél, a mosásnál, vagy a mosogatásnál.

Magyarország földrajzi elhelyezkedéséből adódóan víznagyhatalomnak tekinthető. Hazánk lakossága nem számít komoly pazarlónak - ami talán a vízgazdálkodás nagy hagyományaiból ered –, azért bőven van mit javítani. Ami a víz gazdasági felhasználást illeti, már távolról sem állunk olyan jól. A szakemberek szerint a mostani értéknél sokkal nagyobb mennyiségű csapadékvizet lehetne felhasználni, ahogy az árvíz-szabályozást is érdemes lenne kicsit átgondolni. Aszályos időszakban ugyanis remekül jönne a felesleg keletkezése esetén eltárolt víz.

A megfelelő mennyiségű és minőségű víz biztosítása tehát óriási kihívás, bonyolult és hosszú feladat. Ahogyan említettük, mindennek az alapja a korábbi pazarló felfogás „eldobása”, ami azt is elősegíti, hogy egységes társadalmi akarat és nyomás alakuljon ki.

Fotó:
sxc.hu

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.