A víz az úr
- Dátum: 2013.04.28., 16:03
Hozzáférését alapvető emberi joggá nyilvánították, a világ fejlett része pedig alapvetőnek gondolja, hogy korlátlan mennyiségben áll rendelkezésére. Az emberiség egyik legnagyobb kihívása, hogy ez a fajta közgondolkodás megváltozzon.
Hétköznapisan fogalmazva, rajta vannak a dolgon. Nemzetközi szinten és hazánkban is egyre több és egyre komolyabb „népnevelő” kampány témája a víz. Pontosabban a tiszta édesvíz. A „népnevelés” mellett persze a nemzeti gazdasági stratégiák része is kell legyen az erőforrással való átgondolt gazdálkodás.
Az ENSZ közgyűlése alapvető emberi joggá nyilvánította a tiszta vízhez való hozzáférést, emellett a szervezet a fenntartható fejlődés egyik fontos sarokpontjának tekinti a Föld talán legveszélyesztetettebb erőforrását. Hangsúlyozzák, a vízzel integrált módon kell foglalkozni, hiszen annak az emberi élet mellett a gazdaságban is kiemelt szerepe van, ahogyan az ökoszisztémák megőrzésében és helyreállításában.
Bolygónk vízkészletének alig egy százalékát adja a folyékony halmazállapotú ivóvíz. A fogyasztás természetesen meredeken emelkedik, így az infrastruktúra fejlesztése mellett nagyon fontos a szennyezés visszaszorítása, ám mindennek az alapja a közgondolkodása megváltoztatása. A fejlett világ fogyasztói társadalmának pazarló életvitele közismert, de egy olyan törékeny erőforrás esetében, mint az édesvíz, még feltűnőbb. Mondani sem kell, ennek megreformálásában olyan apróságok is nagy szerepet játszhatnak, mint a mennyiségre való odafigyelés a locsolásánál, a fürdésnél, a mosásnál, vagy a mosogatásnál.
Magyarország földrajzi elhelyezkedéséből adódóan víznagyhatalomnak tekinthető. Hazánk lakossága nem számít komoly pazarlónak - ami talán a vízgazdálkodás nagy hagyományaiból ered –, azért bőven van mit javítani. Ami a víz gazdasági felhasználást illeti, már távolról sem állunk olyan jól. A szakemberek szerint a mostani értéknél sokkal nagyobb mennyiségű csapadékvizet lehetne felhasználni, ahogy az árvíz-szabályozást is érdemes lenne kicsit átgondolni. Aszályos időszakban ugyanis remekül jönne a felesleg keletkezése esetén eltárolt víz.
A megfelelő mennyiségű és minőségű víz biztosítása tehát óriási kihívás, bonyolult és hosszú feladat. Ahogyan említettük, mindennek az alapja a korábbi pazarló felfogás „eldobása”, ami azt is elősegíti, hogy egységes társadalmi akarat és nyomás alakuljon ki.
Fotó:
sxc.hu
Autózás télen
Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?