Amikor más ember hordja ki gyermekünket
- Dátum: 2013.05.01., 21:58
A világ jóléti államaiban élő gyermektelen párok egyre gyakrabban élnek a mesterséges megtermékenyítés különböző formáival, annak érdekében, hogy szülőkké válhassanak. A béranyaság „intézménye”, mint lehetőség, komolyan feszeget mind jogi, mind morális kérdéseket.
Az, hogy a béranyaság legális vagy illegális, az adott ország törvényei döntik el. Van, ahol teljesen megengedett (pl.: India, Belgium), más országokban tilos (pl.: Németország, Olaszország), egyes államokban pedig megszorításokkal engedélyezett (pl.: Dél-Afrika, Hollandia). A béranyaság biológiailag sokban hasonlít a méhen kívüli megtermékenyítéshez. Először fogamzásgátló tablettával szinkronba kell hozni, a két nő menstruációs ciklusát. Később az embriót a béranya méhébe juttatják. Majd további hormonkezeléssel úgy mond, ráhangolják a béranya szervezetét a terhességre.
Mindez azonban nem olyan egyszerű sem lélektani sem morális szempontból. Egyrészről egy gyermekre vágyó párnak vajon meglehet-e és ha igen, milyen alapon tiltani a szülővé válást, ha az egyébként technikailag kivitelezhető. A béranyaság nem csak arról szól, hogy egy gyermektelen pár számára végső lehetőséget nyújt a gyermekvállalásra. Ha lecsupaszítjuk a gyakorlatot, akkor megkerülhetetlen, hogy aggályok merüljenek fel a kereskedelmi formájával szemben. Mindenki maga döntse el, mennyire jogos párhuzamot vonni a béranyaság és a prostitúció között. De valahol mindkettő mögött ott lebeg a nők kizsákmányolása, és a test áruba bocsátása. Az is kényes kérdés, hogy mit jelent szabad akaratból vállalni a béranyaságot. Hol kezdődik a kényszer? A mélyszegénység vajon önmagában már nem eleve szorult, kényszerítő helyzet?
A negatív pszichés hatások sem kivédhetőek, sem a szülők sem a béranya oldaláról. Egyik fél sem tudhatja bizonyosan milyen hatással lesz rá, a gyerekvállalás ilyen módja.Ha viszont a létezés szempontjából vizsgáljuk, vagy a reprodukciós szabadság fényében, akkor a béranyaság „intézményének” elfogadása felé billen a mérleg.
Az biztos, hogy egyre elterjedtebbek a mesterséges megtermékenyítés különböző formái. Kezdetben a méhen kívüli megtermékenyítést is számos kritika érte, többek között vallási szempontból. Sokaknak az orvostudomány fejlődésével párhuzamosan kidolgozott új eljárások valóban végső lehetőséget kínálnak a gyermekvállalásra.
Ugyanakkor manapság az sem szokatlan, hogy a párok a tudatos családtervezés eszközévé teszik a mesterséges megtermékenyítést.
Fotó:
sxc.hu
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?