Menü

Napozni várandósság alatt?

  • Dátum: 2013.05.01., 22:08

A jó idő beköszöntével a kismamák számára az egyik legaktuálisabb kérdés, hogy szabad-e napozniuk, hatással lehet-e a napfürdőzés a magzatra, mit kell tenniük, hogy zavartalanul élvezhessék a napsütést?

A kismamák bőre, a megváltozott hormonháztartásuk miatt, érzékenyebb, mint korábban. Sokkal könnyebben leéghet, különféle bőrirritációk, napallergia is kialakulhat, ezért mindenképpen szükséges a magas faktorszámú naptej használata.

Válasszanak illatmentes, allergiatesztelt, széles spektrumú fényvédelmet nyújtó terméket, vagyis olyat, amely egyaránt véd az UVA, az UVB, valamint az infravörös sugárzás ellen is. Ne felejtsék el, hogy a fényvédők a felvitel után 20-30 perccel fejtik ki hatásukat, ezért a napon való tartózkodás előtt legalább fél órával kenjék be a testüket, és legalább két óra elteltével ismételjék meg.

Nem érdemes kockáztatni egy hosszabb napfürdőzést, ugyanis a kismama teste gyorsan felmelegedhet, ami hatással lehet a magzatra.  Ráadásul az esetleges hőingadozás magas vérnyomást is előidézhet, ami egyáltalán nem tesz jót a kicsinek. Ebben az érzékeny időszakban az édesanya gyorsan rosszul lehet, még ha korábban ilyen nem is fordult elő. Mindig figyelni kell a folyadék pótlására is, lehetőleg a szénsavmentes ásványvizet részesítsék előnyben, kerüljék a cukrozott, szénsavas üdítőket, az alkoholt. A szakemberek azt tanácsolják, lehetőleg naponta három litert vizet fogyasszanak a várandósok, de ez a szám akár egy literrel is növekedhet, ha naponta egy órát töltenek a tűző napsütésen. Ezt a mennyiséget akkor is meg kell inni, ha a kismama egyáltalán nem érzi magát szomjasnak, ne várja meg, míg a szervezete a szomjúságérzettel jelez.

Azt is tudni kell, hogy ugyan a pocakban a kisbaba közvetlenül nincs kitéve az UV sugárzás káros veszélyeinek, azért lehetőleg direkt ne napoztassák a hasunkat. A leendő anyukák önmaguk, és a bébi miatt is inkább félárnyékos, árnyékos helyen pihenjenek, s ha napra vágynak, akkor inkább a késő délutáni órákat válasszák. A legmelegebb órákban, 11 és 15 óra között a hétköznapi embereknek sem ajánlott a napon tartózkodni, a kismamáknak pedig egyáltalán nem ajánlatos. Fontos, hogy árnyékban is le lehet égni, mert az UV-sugarak egy része a felhős rétegen is áthatol, vagyis a fényvédő használata ilyenkor is szükséges.

Napozás, vagy a kinti tartózkodás után speciális hidratáló krém használata is javasolt, így tudjuk pótolni a bőrből kiveszett folyadékot és ásványi anyagot.
Sokan napozás helyett önbarnító krémet használnak. Ez most nagyon divatos és a szakemberek szerint akár a várandósok is magukra kenhetik, mert teljesen biztonságos, ugyanis ezek csupán a bőr felületét színezik meg, a mélyebb rétegekig már nem hatolnak be.

Fotó:
sxc.hu

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?