Együtt, vagy külön - Szülők dilemmája: hol aludjon a kisbabánk?
- Dátum: 2013.05.04., 11:51
Mielőtt világra jönne gyermekünk, komoly és megmásíthatatlan alapelveket fektetünk le a gyerekneveléssel, a szoptatással, táplálással, vagy a saját szobával kapcsolatban. Aztán megszületik a kicsi és minden borul, semmi sem úgy lesz, ahogy azt előzetesen kigondoltuk, vagy elterveztük.
A szülők számára az egyik legnagyobb dilemmát az okozza, hol aludjon az újszülött. Több eshetőség is ugye felmerülhet. Egyrészt aludhat külön szobában, saját ágyban, vagy egy légtérben a szülőkkel, de külön ágyban, esetleg a szülőkkel közösen egy ágyban. A baba megérkeztével mindenkinek magának kell eldöntenie, melyik verziót választja. Ne ítélkezzünk mások fölött, azért, mert esetleg nem a számunkra szimpatikus megoldást választja, egyik sem kegyetlen, nem is szigorú, csupán a szülők kényelméhez, elveihez igazodik.
A legtöbb szülő azt a variációt választja, hogy eleinte egy szobában, de külön ágyban alszanak a csöppséggel. A szoptató édesanyának különösen jó, ha olyan kiságyat sikerül beszerezni, amelynek a fekvőfelülete a szülők ágyához igazítható, így gyakorlatilag az anyuka csak odagurul a kisdedhez, fel se kell kelnie, s az etetés után mindenki durmolhat tovább. Amennyiben nem sikerül ilyen kiságyhoz hozzájutni, akkor valamivel macerásabban telnek az éjszakai szopizások, ám ez is egy kíméletes megoldás.
A szülők egy része kifejezetten tart attól, hogy külön szobában altassa az újszülöttet. Egyes kutatások szerint ez növeli a hirtelen bölcsőhalál kockázatát, azonban a modern kor embere már rendelkezik légzésfigyelővel, így gyakorlatilag minimálisra csökkent annak a veszélye, hogy nem veszik észre, ha a kicsivel valami baj van. Nyilván, akinek külön szobában alszik a csemetéje, annak számolnia kell azzal, hogy néhány hónapig bizony ingáznia kell a háló és a gyerekszoba között. Előfordulhat olyan is, amikor a kicsi nyugtalan, hogy az átlagosnál többször kell majd megtennie ezt az utat. Azonban, ha a gyerek már jól alszik, akkor a szülő is teljességgel ki tudja magát pihenni, kedve szerint nyújtózkodhat, forgolódhat. A külön szoba esetén gondoljunk arra is, hogy kényelmesen tudjuk megszoptatni, vagy megetetni a gyermeket, ezért helyezzünk el egy kényelmes fotelt, heverőt a baba szobájában. Fontos, hogy soha ne hagyjuk sírni egyedül az ágyban a babát, amint felsír, rögtön menjünk át hozzá.
Aki a közös családi ágyat választja, annak a legkönnyebb éjszaka megszopiztatni a babát. A kicsi számára nagyon fontos, főleg az első hetekben, az édesanya közelsége, ezért vele, vagy a mellén tud a legkönnyebben elaludni.
Akadnak azonban olyanok, akik képtelenek nyugodtan pihenni éjszaka a baba szuszogását, mocorgását hallva, így azok egyáltalán ne szégyelljék maguknak, vagy a külvilágnak bevallani, hogy képtelenek a picivel egy ágyban aludni, hiába is szerették volna korábban. Mindenki olyan variációt válasszon, ami számára, a habitusának, az elveinek a legmegfelelőbb és ne tévessze senki szem elől azt sem, nemcsak a babának, hanem a szülőknek is szüksége van a pihentető alvásra.
Fotó:
sxc.hu
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?