Balaton – nincs gond a vízminőséggel
- Dátum: 2013.05.09., 11:23
Évről-évre rengeteg szó esik a Balatonról és annak vízminőségéről a médiában. A hírek jellemzően tavaszra és őszre koncentrálódnak. Előbbinél általában azt állapítják meg, hogy rossz, utóbbi időszakban pedig azt, hogy kevés. De mi az igazság? Ideje tiszta (Balaton) vizet önteni a pohárba!
Tavaly nyár végén-ősz elején szinte minden Balatonnal kapcsolatos hír arról szólt, hogy milyen alacsony a vízállás, a kiszáradt parti részek és az iszapos strandok kitűnő illusztrációnak számítottak a szörnyülködés kiváltására. Mi a helyzet most? Szinte kicsordul medréből a Balaton, meg kellett nyitni a Sió-zsilipet, annyira sok a víz. Mindkét véglet esetén felesleges a károgókra, a tavat temetőkre hallgatni, de vízügyi szakemberek figyelmeztetnek: a vízállás ingadozása nagyon is valós, megoldásra váró feladat.
A másik dolog a tisztaság. Ez a téma is évről-évre napirendre kerül, idén május elején az Európai Parlamentben állapították meg egy jelentés alapján azt, hogy hazánk az egyik legrosszabb vízállapotú ország az Európai Unióban. Hogy ez véletlen, vagy valamiféle „antiBalaton” lobbi tevekénység eredménye, nem tudni, de az biztos, hogy az említett kutatás eredménye téves. Hamar kiderült, a felhasznált adatok régiek, a következtetések pedig rosszak, a súlyos hibát egyébként sokan nem az unióban, hanem a magyar politika és a kutatók kapcsolatának teljes hiányában látják.
A honi szakemberek egybehangzóan állítják, a magyar tenger vize nemhogy nem egészségtelen, hanem kiemelkedően, nemzetközi szinten is jó minőségű. Az utóbbi húsz évben mindössze egyszer, 1994-ben akadtak problémák, azóta jó, a közelmúltban pedig kitűnő a vízminőség.
Persze ez nem jelenti azt, hogy ne lenne megoldásra váró feladat. A már említett vízszintingadozás mellett folyamatosan oda kell figyelni a nitrogénlekötő kékalgák esetleges újbóli megjelenésére, valamint a Balatonban nem honos állatfajok káros elszaporodására.
Fotó:
sxc.hu
Autózás télen
Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?