Menü

Balaton – nincs gond a vízminőséggel

  • Dátum: 2013.05.09., 11:23

Évről-évre rengeteg szó esik a Balatonról és annak vízminőségéről a médiában. A hírek jellemzően tavaszra és őszre koncentrálódnak. Előbbinél általában azt állapítják meg, hogy rossz, utóbbi időszakban pedig azt, hogy kevés. De mi az igazság? Ideje tiszta (Balaton) vizet önteni a pohárba!

Tavaly nyár végén-ősz elején szinte minden Balatonnal kapcsolatos hír arról szólt, hogy milyen alacsony a vízállás, a kiszáradt parti részek és az iszapos strandok kitűnő illusztrációnak számítottak a szörnyülködés kiváltására. Mi a helyzet most? Szinte kicsordul medréből a Balaton, meg kellett nyitni a Sió-zsilipet, annyira sok a víz. Mindkét véglet esetén felesleges a károgókra, a tavat temetőkre hallgatni, de vízügyi szakemberek figyelmeztetnek: a vízállás ingadozása nagyon is valós, megoldásra váró feladat.

A másik dolog a tisztaság. Ez a téma is évről-évre napirendre kerül, idén május elején az Európai Parlamentben állapították meg egy jelentés alapján azt, hogy hazánk az egyik legrosszabb vízállapotú ország az Európai Unióban. Hogy ez véletlen, vagy valamiféle „antiBalaton” lobbi tevekénység eredménye, nem tudni, de az biztos, hogy az említett kutatás eredménye téves. Hamar kiderült, a felhasznált adatok régiek, a következtetések pedig rosszak, a súlyos hibát egyébként sokan nem az unióban, hanem a magyar politika és a kutatók kapcsolatának teljes hiányában látják.

A honi szakemberek egybehangzóan állítják, a magyar tenger vize nemhogy nem egészségtelen, hanem kiemelkedően, nemzetközi szinten is jó minőségű. Az utóbbi húsz évben mindössze egyszer, 1994-ben akadtak problémák, azóta jó, a közelmúltban pedig kitűnő a vízminőség.

Persze ez nem jelenti azt, hogy ne lenne megoldásra váró feladat. A már említett vízszintingadozás mellett folyamatosan oda kell figyelni a nitrogénlekötő kékalgák esetleges újbóli megjelenésére, valamint a Balatonban nem honos állatfajok káros elszaporodására.

Fotó:
sxc.hu

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.