Balaton – nincs gond a vízminőséggel
- Dátum: 2013.05.09., 11:23
Évről-évre rengeteg szó esik a Balatonról és annak vízminőségéről a médiában. A hírek jellemzően tavaszra és őszre koncentrálódnak. Előbbinél általában azt állapítják meg, hogy rossz, utóbbi időszakban pedig azt, hogy kevés. De mi az igazság? Ideje tiszta (Balaton) vizet önteni a pohárba!
Tavaly nyár végén-ősz elején szinte minden Balatonnal kapcsolatos hír arról szólt, hogy milyen alacsony a vízállás, a kiszáradt parti részek és az iszapos strandok kitűnő illusztrációnak számítottak a szörnyülködés kiváltására. Mi a helyzet most? Szinte kicsordul medréből a Balaton, meg kellett nyitni a Sió-zsilipet, annyira sok a víz. Mindkét véglet esetén felesleges a károgókra, a tavat temetőkre hallgatni, de vízügyi szakemberek figyelmeztetnek: a vízállás ingadozása nagyon is valós, megoldásra váró feladat.
A másik dolog a tisztaság. Ez a téma is évről-évre napirendre kerül, idén május elején az Európai Parlamentben állapították meg egy jelentés alapján azt, hogy hazánk az egyik legrosszabb vízállapotú ország az Európai Unióban. Hogy ez véletlen, vagy valamiféle „antiBalaton” lobbi tevekénység eredménye, nem tudni, de az biztos, hogy az említett kutatás eredménye téves. Hamar kiderült, a felhasznált adatok régiek, a következtetések pedig rosszak, a súlyos hibát egyébként sokan nem az unióban, hanem a magyar politika és a kutatók kapcsolatának teljes hiányában látják.
A honi szakemberek egybehangzóan állítják, a magyar tenger vize nemhogy nem egészségtelen, hanem kiemelkedően, nemzetközi szinten is jó minőségű. Az utóbbi húsz évben mindössze egyszer, 1994-ben akadtak problémák, azóta jó, a közelmúltban pedig kitűnő a vízminőség.
Persze ez nem jelenti azt, hogy ne lenne megoldásra váró feladat. A már említett vízszintingadozás mellett folyamatosan oda kell figyelni a nitrogénlekötő kékalgák esetleges újbóli megjelenésére, valamint a Balatonban nem honos állatfajok káros elszaporodására.
Fotó:
sxc.hu
Mit jelent a rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban?

A rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban egy speciális, a normál felvételi eljárást követő lehetőség arra, hogy a tanulók bejuthassanak egy középiskolába, ha valamiért az általános felvételi időszak alatt nem nyertek felvételt, vagy még maradtak betöltetlen helyek egyes iskolákban.
Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?
Ideális esti lefekvés

Az ideális esti lefekvés sokak számára kulcsa a jobb alvásnak, jobb közérzetnek és hosszú távon az egészséges életmódnak. Íme egy összefoglaló, amely bemutatja, mikor és hogyan érdemes lefeküdni aludni.
Gyakori lakberendezési hibák

A lakásunk berendezése nemcsak az ízlésünket tükrözi, hanem hatással van a közérzetünkre, munkánkra és otthonosságérzetünkre is. Sajnos még a legjobb szándék mellett is könnyű hibákat elkövetni. Nézzük a leggyakoribb lakberendezési bakikat és néhány tippet, hogyan kerülhetjük el őket.
Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.