Menü

Locsoljunk esővízzel!

  • Dátum: 2013.05.11., 18:34

Évente 13,3 millió m3 vizet óvhatunk meg, ha locsoláskor nem ivóvizet használunk, hanem modern és hatékony esővízgyűjtő rendszereket telepítünk. A magyar lakosok többsége természetesnek veszi, hogy korlátlan mennyiségű ivóvíz folyik a csapból.

Ezt bizonyítja az a szokásunk is, hogy a legtöbb háztartásban ivóvízzel öntözik a kerti - és szobanövényeket.  A tiszta ivóvíz azonban korántsem áll korlátlanul rendelkezésünkre, és ennek megfelelően az egyik legértékesebb természeti kincsként kell kezelnünk. Az öt regionális víziközmű-szolgáltató által indított Tudatos Vízfelhasználó kampány a víz értékére hívja fel a figyelmet, és arra ösztönöz, hogy mindennapi életünk során mértékkel bánjunk a vízzel. Tudatos vízhasználattal napi 10 liter ivóvizet óvhatunk meg, melyet locsolásra pazarol el egy átlagos magyar háztartás. Éves szinten ez 3520 liter, azaz 3,5 m3 víz, mely a 3,8 millió hazai háztartás esetében már 13,3 millió m3 tiszta ivóvizet jelent.

Az egyik legnépszerűbb, nemzetközileg is bevált és divatos módszer az esővíz újrahasznosítása. Magyarországon az évi átlagos csapadékmennyiség 500-750 mm, amely ugyan kevesebb, mint Nyugat-Európában, azonban szakemberek becslései alapján pontosan fedezi a növényzet vízigényét. Ráadásul a növények jobban szeretik az esővizet, mint a csapból folyó ivóvizet.

Az esővízgyűjtésnek több módja van. Mindenképpen szükség van egy ereszcsatornára, és egy víztartályra. A víztartályt helyezhetjük a talaj felszínére, de hatékonyabb és esztétikusabb a földbe süllyesztett megoldás. Szakemberek számításai egyértelműen bebizonyítják, hogy 100 m2 tetőfelületről évente 30 000 liter, azaz 30 m3 esővizet lehet összegyűjteni. Amennyiben egy 10 lakásos társasház úgy dönt, hogy beruház egy hatékony, modern esővízgyűjtő rendszerre, azzal évente 30 000 liter esővizet tud összegyűjteni. Ez lakásonként 3000 litert jelent, amely mennyiség majdnem fedezi az átlag magyar háztartás éves locsolásra fordított vízigényét, azaz 3520 litert.

Érdemes tehát elgondolkodni, hiszen a víz érték, bánjunk vele mértékkel!

Fotó:
sxc.hu

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?