Csodálatos várandóság Mi történik a második trimeszterben? I. rész (13-20. hétig)
- Dátum: 2013.05.15., 20:59
A várandóság második trimesztere a 13. héttől a 28.-ig tart. Fantasztikus fejlődésen megy keresztül a kisbabánk, az édesanya pedig kivirul.
A 13. hét azt jelenti, lassan vége a hányós, émelygős időszaknak. Sor kerül a első vérvételre is, ahol vércsoport meghatározást is végeznek. Ez azért fontos, mert, ha a kismama Rh-negatív, akkor mindegyik harmadban, vagy szükség esetén gyakrabban, ellenanyag szint mérést is végeznek, mert az Rh-pozitív magzat esetén az anyai ellenanyag termelés gondot okozhat. Minden kismamánál elvégzik még a HbsAG-szűrést, amivel kimutatható, ha az édesanya átesett már hepatitis B fertőzésen és esetleg vírushordozó. Ebben az esetben a baba születését követően oltást kap.
A 14-15. héten az embrió már szophatja az ujját, és képes megmarkolni a köldökzsinórt is. Kialakulnak a belső nemi szervek, a fej két oldalán elhelyezkedő szemek középre húzódnak, a fülecskék pedig oldalra kerülnek. A feje tetején megjelennek az első hajszálak, a vese pedig már képes a vizelet kiválasztásra.
A 16. héten újabb vérvizsgálat vár az anyukára. Ekkor veszik le éhgyomorra az AFP-t. Az alfafetoprotein elnevezésű magzati fehérje jelenlétét vizsgálják, és a velőcső záródási rendellenességek, a nyitott gerinc, az agykoponyahiány szűrését végzik a segítségével. Fontos tudni, amennyiben nem pontosan a 16. héten veszik le a vért, úgy előfordulhat, hogy az AFP szintje a kismamának nem lesz megfelelő. Épp ezért, bármilyen eredmény is szülessen, nem szabad kétségbe esni, hanem a rendellenességek kizárása érdekében érdemes felkeresni a 20. hétig az erre specializálódott ultrahang klinikákat, vizsgáló laborokat.
Az anyukák ebben az időszakban szokták a legjobban érezni magukat. Kivirulnak, erőt, energiát sugároznak, a hajuk dúsabbnak és fényesebbnek tűnik, mint valaha, az arc pedig formásan telt.
A 18-20. hét között végzik el a második genetikai ultrahang vizsgálatot (az elsőt a 12. héten tartják). Ekkor nagyon alaposan végignézik a magzat minden testrészét, megállapítják a magzatvíz mennyiségét és a lepény tapadási helyét is. Ekkor már rákérdezhetünk a babánk nemére is, kis szerencsével, a csemete megmutathatja magát.
Az édesanyák többsége a 17. és 20. hét között érzik az első magzatmozgásokat. Nem véletlenül, hiszen elképesztő gyorsasággal fejlődik a baba csontrendszere, mozgása, sokkal határozottabban kalimpál, rúgkapál, mint eddig. A súlya nagyjából 200 gramm.
Máris elérkeztünk a félidőhöz, itt a 20. hét. A has már feszül, egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy gömbölyödik a pocak. A baba szívhangja pedig már sztetoszkóppal is hallható, s a 13. hét óta megduplázta a súlyát.
Fotó:
sxc.hu
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?