Csodálatos várandóság - A második trimeszter II. (21-28. hétig)
- Dátum: 2013.05.24., 10:12
A terhességi cukorbetegség szűrést is ezekben a hetekben mérik, s a kisbaba súlya már elérheti a 800-1000 grammot is.
A második trimeszter második felében a kisbabánk már jól hall, ami abból is látszik, hogy azonnal rúgkapálni kezd, amint erősebb hangokat hall. Lehetőleg kerüljük a hangos helyeket, mert mondjuk egy kézilabda rangadón üvöltő, szurkoló ötezer ember zsivaja nem feltétlenül lehet a bent lakó bébinek kellemes élmény. A lágy, kellemes, ringató zenét viszont annál inkább kedveli. Mi is énekelhetünk neki, az édesanya hangja számára a legtökéletesebb hang legyen az bármilyen hamis.
A kismama méhe egyre feljebb emelkedik, előbb eléri a köldök vonalát, aztán a 25. hétre már ahogy növekszik egyre kevesebb hely marad a gyomornak. Ez az oka például a gyakori gyomorégésnek. Próbáljunk sokszor enni, de keveset, valamint fogyasszunk sok folyadékot, ásványvizet, esetleg valamilyen gyümölcslevet, de lehetőleg ne szénsavasat és ne cukrozottat válasszunk.
Fontos még tudni, hogy a kismamáknak ügyelniük kell a rendszeres mozgásra. Persze nem maratonit kell futni, sokkal inkább nagyokat sétálni, esetleg kerékpározni, ha nem nyitott a méhszáj, akkor pedig úszni is lehet. Semmi esetre se terheljük túl magunkat, tartsuk szem előtt a mértékletességet. Előfordulhat, hogy a pocakunk megkeményedik, olykor fájdalmat, égő érzést is tapasztalhatunk a nemi szerveknél. Ebben az esetben szükség van bakteriológiai vizsgálatra is. Vérzés esetén azonnal forduljunk orvoshoz.
A 24-28. hét között végzik el a terhességi cukorterhelést. Ez a legkellemetlenebb vizsgálat mind közül. A rosszullét elkerülése érdekében vigyünk magunkkal egy citromot, ugyanis azt belecsavarva a cukrozott vízbe, sokkal könnyebben el tudjuk az előírt adagot fogyasztani. A háromszori vérvétel a tömény italhoz képest sokaknak már meg se kottyan.
A kisbabánk már képes a fájdalom érzékelésére, de a tüdeje és az idegrendszere még nem elég fejlett. A 24. hétre eléri a koraszülöttség alsó határát, vagyis ha megszületne, esélye maradna az életben maradásra. Persze nagyon jó helyen van még a kicsi a pocakban, gyarapodjon, fejlődjön még inkább ott. A 27-28. hétre 900-1000 grammos, a szivecskéje pedig 120-140-et ver percenként. A bőre már nem olyan áttetsző, lassanként a zsírraktárak is épülni kezdenek. Nagyjából 35 centiméter hosszú.
Fotó:
sxc.hu
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?