Korhoz köthető ortopéd betegségek III.
- Dátum: 2013.05.28., 12:04
- Az a tény, hogy a 12-18 éves korosztály fele mutat valamilyen tartási rendellenességet a szűrővizsgálatok alkalmával, azt feltételezi, hogy cselekedni kell – mondja Lengyel doktornő. Talán itt kevés a kissé sokat használt megelőzés szót emlegetni. A szakorvosi statisztikák szerint az utóbbi 40 évben egyre magasabbra nőnek a gyerekek, ugyanakkor lényegesen mozgásszegényebb az életmód. Ehhez hozzájönnek azok a lelki tényezők, amelyek mindenképpen befolyásolják egy kamasz pszichés és fizikai fejlődését.
Ahogy sok szülő most már felkészült és tudja – köszönhetően az elmúlt évek pszichológiai tanulmányainak és publikációinak -, hogy a kicsit lelassult, megváltozott kamaszgyerekével esetleg türelmesebbnek kell lennie, ugyan így lenne érdemes arra is tudatosan figyelni, hogy hogyan alakul a gyerek tartása, mit jelent, ha elkezd görbülni egy gerinc. Az említett tartás hibák magas százaléka természetesen nem jelenti azt, hogy a serdülők felének komoly gerincferdülése lenne, többnyire csak azt, hogy elindult, kialakulóban van valamilyen deformitás. Ami azért lényeges, mert a serdülőkorban kialakuló tartás rendellenességek erős alapjai a felnőttkori hát, gerinc fájdalmaknak, ízületi kopásoknak és komolyabb mozgásszervi betegségeknek.
Azt kell látni, hogy két iskolai szűrővizsgálat között bizony egy fiatal szervezet szempontjából sokszor nagyon sok idő telik el. Ha feltűnik, hogy a gyerek egyoldalú táskacipelése csak hajlott háttal vagy a szokottól eltérő módon kényelmes számára, tapasztalatból mondom, nem érdemes várni, megér egy szakorvosi vizsgálatot, hogy megkíméljük az érzékeny kamasz gyerekünket attól, hogy fél év múlva esetleg fűzőben legyen kénytelen – a saját érdekében – iskolába járni.
Ami persze most épp divattá is kezd válni, de tudom, hogy nem egyszerű elfogadni a gyereknek – mondja beleérzően a doktornő. A gyermekortopédiában a komolyabb kezelések elég keservesek. Itt nem két hétig kell szedni két doboz pirulát és majd minden rendbe jön, hanem jön az orvos, aki évekig beosztja a család életét, mit csináljon, mire költse a pénzét… ahhoz, hogy a gyerek rendbe jöjjön, képesnek kell lennem meggyőzni a gyereket, a családot, hogy végig kell csinálni a kezeléseket. Majd tartani bennük a lelket, menedzselni a folyamatot.
A végén pedig együtt tudunk örülni. Nekem épp olyan fontos, hogy a gyerek meggyógyuljon, néha fontosabb, mint a gyereknek - mondja valóban meggyőző mosollyal Dr. Lengyel Zsuzsanna, a Róbert Károly Klinika gyermek orthopéd főorvosa.
Sorozatunk előző része:
Korhoz kötethető ortopéd betegségek II.
Fotó:
sxc.hu
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?