Menü

Vigyázat: kárt is okozhat!

  • Dátum: 2013.05.30., 10:38

Annak ellenére, hogy az utóbbi évtizedekben fokozatosan divatcikké vált, nem szabad elfelejteni, hogy napszemüveget elsősorban szemünk megóvása miatt használunk.

A napszemüveget a káros ultaibolya sugárzás kiszűrésére és a jobb látásviszonyok elérésére találták ki. A jó szemüveg ismérve ma is az, hogy milyen az adott darab UV-szűrő képessége.

A napszemüveget, talán még a normál szemüvegnél is korábban fedezte fel magának a divat, ezzel párhuzamosan igazi kultusza alakult ki. Ruhává, speciális testdísszé vált, ami öltöztet, egyben jel is, például társadalmi rangot, életvitelt, világnézetet mutat. Ami az árat illeti, a néhány ezer forintos daraboktól kezdve nincs felső határ. Emiatt (is) sokan kétkedve állnak hozzá a megfizethető szemüvegekhez, gondolván az olcsóbb gyengébb minőségű lencsével is rendelkezik, de számos kutatás, vizsgálat bizonyítja: különösebben, nincs miért aggódni. Az olcsóbb fajták (nem a gatyik) a legfontosabb dologban, a szűrésben tudnak annyit, mint borsos árú társaik.

Persze vásárlás előtt néhány alapvető dolgot mindenképpen érdemes figyelembe venni. A CE jelzés az európai szabványrendszernek való megfelelősséget mutatja, az UV-400 matricával ellátott szemüvegek pedig maximális védelmet biztosítanak az UV-sugarak ellen. Ha ez a kettő rendben, nagy gond már nem lehet a szemüveggel. Ha mégis olyan darabba futunk bele, amely nem UV-szűrős, annak használata fokozottan káros, mert a kitágult pupilla miatt több sugárzás jut a szembe.

Az UV-sugárzás olyan betegségek kialakulásában lehet ludas, mint a szürkehályog, kötő- és szaruhártya gyulladás, és a látás élességének csökkenése is a számlájára írható.

A szemüveg alakja is fontos, az a leghatékonyabb, amelyik megfelelő méretű és pontosan illeszkedik az arcunkhoz. Figyelni kell arra is, hogy a színtévesztők bizonyos típusú (elsősorban színezett) napszemüvegekben fokozattan rosszabbul érzékelhetik a színeket, amely a vezetésben olykor igencsak veszélyes.

Fotó:
sxc.hu

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.