Menü

Vigyázat: kárt is okozhat!

  • Dátum: 2013.05.30., 10:38

Annak ellenére, hogy az utóbbi évtizedekben fokozatosan divatcikké vált, nem szabad elfelejteni, hogy napszemüveget elsősorban szemünk megóvása miatt használunk.

A napszemüveget a káros ultaibolya sugárzás kiszűrésére és a jobb látásviszonyok elérésére találták ki. A jó szemüveg ismérve ma is az, hogy milyen az adott darab UV-szűrő képessége.

A napszemüveget, talán még a normál szemüvegnél is korábban fedezte fel magának a divat, ezzel párhuzamosan igazi kultusza alakult ki. Ruhává, speciális testdísszé vált, ami öltöztet, egyben jel is, például társadalmi rangot, életvitelt, világnézetet mutat. Ami az árat illeti, a néhány ezer forintos daraboktól kezdve nincs felső határ. Emiatt (is) sokan kétkedve állnak hozzá a megfizethető szemüvegekhez, gondolván az olcsóbb gyengébb minőségű lencsével is rendelkezik, de számos kutatás, vizsgálat bizonyítja: különösebben, nincs miért aggódni. Az olcsóbb fajták (nem a gatyik) a legfontosabb dologban, a szűrésben tudnak annyit, mint borsos árú társaik.

Persze vásárlás előtt néhány alapvető dolgot mindenképpen érdemes figyelembe venni. A CE jelzés az európai szabványrendszernek való megfelelősséget mutatja, az UV-400 matricával ellátott szemüvegek pedig maximális védelmet biztosítanak az UV-sugarak ellen. Ha ez a kettő rendben, nagy gond már nem lehet a szemüveggel. Ha mégis olyan darabba futunk bele, amely nem UV-szűrős, annak használata fokozottan káros, mert a kitágult pupilla miatt több sugárzás jut a szembe.

Az UV-sugárzás olyan betegségek kialakulásában lehet ludas, mint a szürkehályog, kötő- és szaruhártya gyulladás, és a látás élességének csökkenése is a számlájára írható.

A szemüveg alakja is fontos, az a leghatékonyabb, amelyik megfelelő méretű és pontosan illeszkedik az arcunkhoz. Figyelni kell arra is, hogy a színtévesztők bizonyos típusú (elsősorban színezett) napszemüvegekben fokozattan rosszabbul érzékelhetik a színeket, amely a vezetésben olykor igencsak veszélyes.

Fotó:
sxc.hu

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.