Menü

Használja okosan klímaberendezését!

  • Dátum: 2013.06.01., 21:37

A meteorológiai nyár közeledtével érdemes meglévő klímaberendezésünket átvizsgáltatnunk, új készülék vásárlása esetén pedig a kisebb energiafogyasztásút választanunk – figyelmeztet a Legyen Ön is tudatos energiafogyasztó! kampány keretében a hat hazai energiaszolgáltató.

A MAVIR adatai alapján ugyanis a tavalyi év egyik legmelegebb napján 6343 megawattal megdőlt a nyári áramfogyasztási rekord, ezzel szorosan megközelítve a téli fogyasztás csúcsát.

A klímaberendezések helytelen használata ártalmas lehet egészségünkre, miközben a készülékek nagy mennyiségű szén-dioxid kibocsátásukkal fokozzák az üvegházhatást is. Némi odafigyeléssel azonban optimalizálhatjuk irodánk vagy lakásunk hűtését, ezzel pedig tudatos energiafogyasztóként óvhatjuk környezetünket és pénztárcánkat is.

A felhasznált energia és a beállított-, valamint a kinti hőmérséklet különbsége között egyenes arányosság áll fent, tehát minél nagyobb különbséget állítunk be, annál nagyobb fogyasztással kell számolnunk. Az optimális hőmérséklet eltérés 6-8 fok, az ideális benti hőmérséklet 22-25 fok.

Idő kell ahhoz, hogy a falak lehűljenek, ezért tervezzük meg előre a lakás vagy iroda lehűtésének folyamatát. A helyiségben tartózkodók időbeosztásának figyelembe vételével gondoljuk végig a nap elején, hogy miként hűtjük le azt. Egész napos távollét esetén ne hagyjuk bekapcsolva a berendezést, extrém meleg esetén pedig egészítsük ki a klíma hatékonyságát ventilátor használatával is.

Emellett gondoljunk arra is, ha éjszaka nyitva hagyjuk az ablakokat, akkor lehül a lakás. Nappal, ha tehetjük, tartsuk zárva az ablakot, s így kevésbé melegszenek fel a falak.

Fotó:
sxc.hu

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.